Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-26 18:09
RV/mm

Mali: modlitwa pod ochroną policji

Katolicy z miasta Gao we wschodnim Mali po raz pierwszy od czterech lat obchodzili Boże

Autor/źródło: pixabay.com

Tamtejsza parafia powoli odradza się po tym, jak w 2012 r. dżihadyści wprowadzili prawo szariatu i spalili świątynię. Kilkuset wiernych musiało wtedy ratować się ucieczką w głąb kraju.

Gao, zamieszkane w większości przez muzułmanów, stało się wolne dzięki interwencji wojsk francuskich w 2013 r. Jednak chrześcijanie powracali do niego powoli, wciąż obawiając się prześladowań. Na skromną pasterkę, w odbudowanym kościele, przyszło kilkadziesiąt osób, czyli mniej więcej połowa z ok. 150 wyznawców Chrystusa, którzy mieszkają obecnie w tym mieście. Przed wojną było ich dwa razy więcej.

Podczas świątecznych uroczystości kościół ochraniała policja. W Gao nadal jest niebezpiecznie, o czym świadczy chociażby porwanie w Wigilię szwajcarskiego pracownika organizacji pomocowej. „Boże Narodzenie niesie nam radość pomimo zagrożeń” – stwierdził ks. Afeku Anthero z Ugandy, który odprawiał Mszę. „Tej nocy Bóg zesłał nam swego Syna jako Księcia Pokoju. Pokój powinien panować w naszych sercach, wśród chrześcijan i w naszym kraju. To szczególnie ważne dla Mali, gdzie potrzebujemy pokoju i gdzie trudno o zgodę i jedność”.

Wyznawcy Chrystusa pojawili się w Mali w czasach, gdy kraj ten był francuską kolonią. Zanim przed czterema laty powiązani z Al-Kai’dą bojownicy narzucili mieszkańcom Gao surowe prawo islamskie, w mieście panowała tolerancja wobec chrześcijan. Wielu ekstremistów przybyło spoza Mali, głównie z Algierii, Tunezji, Egiptu i Mauretanii.

mz/ rv, fox news


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy