Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-17 15:44
PS

Abp Charles Scicluna: decyzja ta ma epokowe znaczenie

Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna o opublikowanym 17 grudnia br. reskrypcie papieża Franciszka na temat instrukcji tajemnicy procesowej postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich.


– Andrea Tornielli: Jakie znaczenie ma decyzja Ojca Świętego o zniesieniu tajemnicy papieskiej w przypadkach przemocy seksualnej  i nadużyć seksualnych wobec nieletnich?

– Abp Charles Scicluna: Pamiętam, że podczas spotkania biskupów, których Ojciec Święty Franciszek wezwał w lutym 2019 r. do Watykanu, poświęcono cały dzień tematowi przejrzystości. Następnie w maju 2019 r. wyszło motu proprio „Vos estis lux mundi”, w którym Ojciec Święty zaczął również wdrażać decyzje podjęte w lutym. Teraz jest to następny ważny element, ponieważ pamiętam, że w dyskusji podczas sympozjum lutowego wiele razy mówiono o tajemnicy papieskiej niemal jako o przeszkodzie dla odpowiedniej informacji, jaka należy się ofierze i wspólnocie. Moim zdaniem decyzja ta ma epokowe znaczenie w kontekście prawnym instytucji tajemnicy papieskiej i przychodzi właśnie we właściwej chwili.

– Co konkretnie zmienia ta decyzja?

– Spójrzmy na przykład na przeszkody, które istniały dotychczas: ofiara nie miała szansy, by poznać wyrok, jaki zapadł po złożeniu przez nią skargi, ponieważ istniała tajemnica papieska. Utrudnione były także inne przekazy, ponieważ tajemnica papieska jest tajemnicą wysokiej klasy w systemie poufności w prawie kanonicznym. Teraz łatwiej będzie chronić także wspólnotę i informować o wyniku wyroku sądowego.

– Czy zniesienie tajemnicy papieskiej oznacza, że dokumenty będą miały charakter publiczny?

– Nie będą one  dostępne publicznie, ale na przykład będzie ułatwiona możliwość bardziej konkretnej współpracy z państwem, w tym sensie, że diecezja posiadająca dokumentację nie jest już związana tajemnicą papieską i może podjąć decyzję – tak jak powinna – o dobrej współpracy, przesyłając kopię dokumentacji również organom cywilnym. Ten sam reskrypt, to nowe prawo, mówi także o potrzebie ochrony prywatności osoby, dobrej opinii osób których sprawa dotyczy, a także ich godności. W dziedzinie karnej zawsze konieczny jest pewien stopień poufności, co jest nadal zagwarantowane. Nie oznacza to zatem, że dokumentacja zostanie upubliczniona, ale zostaje ułatwiona współpraca z państwem oraz innymi instytucjami posiadającymi prawo dostępu do tej dokumentacji.

Rozmawiał: Andrea Tornielli

/tłum. m. Jolanta Olech USJK/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-17 14:38:32
miniaturka

Paryż: Msza w Notre-Dame - 16 kwietnia 2024 roku

Dziękczynne Te Deum zostanie odprawione w katedrze Notre-Dame w Paryżu 16 kwietnia 2024 roku, pięć lat po pożarze świątyni - obiecał gen. Jean-Louis Georgelin, kierujący jej odbudową.
2019-12-17 15:36:39
miniaturka

Były kapelan królowej Elżbiety przyjmie wiarę katolicką

W najbliższą niedzielę (22.12.2019) anglikański biskup Gavin Ashenden zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego.
2019-12-17 15:37:03
miniaturka

Anglia: Jubileusz 70-lecia Parafii św. Stanisława Kostki w Coventry

W dniach 14 i 15 grudnia Parafia św. Stanisław Kostki w Coventry obchodziła Jubileusz 70-lecia. Uroczystościom Jubileuszowym przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W obchodach wzięli udział: ks. prał. Stefan Wylężek, Rektor PMK Anglii i Walii, przedstawiciele Ambasady, burmistrz Coventry, przedstawiciele lokalnych władz oraz licznie zgromadzeni parafianie.
2019-12-17 18:33:06
miniaturka

Pielgrzymko ~ wycieczka Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie
2019-12-18 08:13:58
miniaturka

Francuzi mają za mało dzieci, w tym jest istota problemu

Jest zrozumiałe, że ludzie obawiają się reformy systemu emerytalnego, bo wiedzą, że od tego zależy ich przyszłość – powiedział abp Éric de Moulins Beaufort, komentując dla Radia Watykańskiego fale protestów, którymi żyje dziś jego ojczyzna.
2019-12-18 08:27:02
miniaturka

Polski nuncjusz pośredniczy w uwolnieniu więźniów politycznych

Abp Waldemar Stanisław Sommertag, nuncjusz apostolski w Nikaragui, podjął starania o uwolnienie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia więźniów politycznych w tym kraju, przeciwników obecnego reżimu.