Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-18 08:19
nc / Krzysztof Bronk

Francuzi mają za mało dzieci, w tym jest istota problemu

Jest zrozumiałe, że ludzie obawiają się reformy systemu emerytalnego, bo wiedzą, że od tego zależy ich przyszłość – powiedział abp Éric de Moulins Beaufort, komentując dla Radia Watykańskiego fale protestów, którymi żyje dziś jego ojczyzna.

Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

Przewodniczący episkopatu Francji, który z wykształcenia jest ekonomistą, a także – podobnie jak prezydent Macron - absolwentem prestiżowego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, przyznaje, że Francję czekają poważne zmiany. Wynika to zarówno z zapaści demograficznej, jak i nowych wymogów ekologicznych. Cały system będzie trzeba zbudować od nowa, trochę jak po wojnie – przewiduje abp de Moulins Beaufort.

Odnosząc się do wydarzenia, które najbardziej wstrząsnęło Francją w kończącym się roku, przewodniczący episkopatu zauważa, że pożar katedry Notre-Dame pokazał, jak głęboko w Francuzach tkwi chrześcijaństwo:

"Bardziej niż to sobie wyobrażamy, Francuzi są przywiązani do swej historii, do swych korzeni. Nie do końca sobie jednak uświadamiają, że jedność narodową nie tylko tworzymy, ale że jest nam dana, otwiera nas na to, co nas przerasta. Oczywiście można o tym mówić na różne sposoby, ale jest bezdyskusyjne, że nasze społeczeństwo zostało ukształtowane przez to, że w tym kraju żyło się w wierze w Tego, kto powiedział kiedyś: miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem. Te słowa naznaczyły naszą kulturę i cywilizację. To nie oznacza, że żyjemy na miarę tych słów, to oczywiste – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Éric de Moulins Beaufort. – Tym niemniej te słowa bardzo głęboko zapadły w duszę narodu. Nie można sobie wyobrazić Francji bez tych słów. Nawet wartości republikańskie to wciąż te same słowa, tylko że w zsekularyzowanej formie. Pamiętajmy, że ludzkość może równie dobrze kierować się innymi zasadami, może być na przykład podzielona na kasty, które sobą pogardzają. Ludzkość może żyć inaczej."

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-17 15:37:03
miniaturka

Anglia: Jubileusz 70-lecia Parafii św. Stanisława Kostki w Coventry

W dniach 14 i 15 grudnia Parafia św. Stanisław Kostki w Coventry obchodziła Jubileusz 70-lecia. Uroczystościom Jubileuszowym przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W obchodach wzięli udział: ks. prał. Stefan Wylężek, Rektor PMK Anglii i Walii, przedstawiciele Ambasady, burmistrz Coventry, przedstawiciele lokalnych władz oraz licznie zgromadzeni parafianie.
2019-12-17 15:55:39
miniaturka
play

Abp Charles Scicluna: decyzja ta ma epokowe znaczenie

Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna o opublikowanym 17 grudnia br. reskrypcie papieża Franciszka na temat instrukcji tajemnicy procesowej postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich.
2019-12-17 18:33:06
miniaturka

Pielgrzymko ~ wycieczka Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie
2019-12-18 08:27:02
miniaturka

Polski nuncjusz pośredniczy w uwolnieniu więźniów politycznych

Abp Waldemar Stanisław Sommertag, nuncjusz apostolski w Nikaragui, podjął starania o uwolnienie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia więźniów politycznych w tym kraju, przeciwników obecnego reżimu.
2019-12-18 09:09:48
miniaturka

Kenia: nie wyparli się swej wiary

Terroryści z ugrupowania Asz-Szabab w północno-wschodniej Kenii zamordowali grupę chrześcijan.
2019-12-18 09:27:12
miniaturka

Caritas: Rekordowa XVII Zbiórka Żywności

634 000 kg żywności trafi przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia do blisko 85 tys. potrzebujących z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalne.