Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-18 21:30

34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii

W nocy z 18 na 19 października 2019 r. odbyła się w Częstochowie 34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Hasłem tegorocznej pielgrzymki do Domu Matki i Królowej były słowa: "Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa".

W tegorocznym czuwaniu wzięło udział ponad 2 tysiące pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Pzybyli przedstawiciele polonijnych parafii z: Francji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Czech, Rumunii, z Węgier i Ukrainy. Obecni byli organizatorzy Czuwania: Księża Chrystusowcy ze swoim przełożonym generalnym ks. Krzysztofem Olejnikiem TChr oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z s. Janiną Koszyk MChR, Wikarią Generalną.  

Dzięki Telewizji Trwam, Radiu Maryja, Radiu Jasna Góra i portalom internetowym wierni, którzy osobiście nie mogli dotrzeć na Jasną Górę, mieli możliwość łączności z duchową stolicą Polski. Także wszystkie intencje nadesłane na tę okazję za pośrednictwem Internetu zostały włączone w ofiarę Mszy św.  Foto Galeria

Rozważania apelowe ks. Krzysztofa Olejnika SChr (audio)

Homilia ks. abp. Wacława Depo (audio)

Biskup Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej skierował do uczestników 34. Jasnogórskiej Nocy Czuwania słowa pozdrowień:

Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do Was, uczestników 34. Jasnogórskiej Nocy Czuwania, przybyłych przed tron Czarnej Madonny zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Szczególne słowa duchowej więzi kieruję pod adresem organizatorów tego modlitewnego spotkania – dziękuję z serca Księżom Chrystusowcom i Siostrom Misjonarkom Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Modlitwą obejmuję nowo wybrany Zarząd Towarzystwa Chrystusowego, na czele z Przełożonym Generalnym Ks. Krzysztofem Olejnikiem.

Jestem wdzięczny kustoszom sanktuarium na Jasnej Górze – Ojcom Paulinom, nie tylko za umożliwienie modlitewnego czuwania w intencji Polonii i Polaków za granicą, ale nade wszystko za otaczanie ich codzienną modlitwą przed cudownym obrazem Królowej Polski. Słowo gorącego podziękowania przesyłam pasterzowi archidiecezji częstochowskiej – abp. Wacławowi Depo za przewodniczenie Eucharystii i życzliwe zainteresowanie duszpasterstwem wśród Polonii. 

Niestety, nie mogę być razem z Wami podczas Jasnogórskiej Nocy Czuwania, ponieważ obecnie przebywam w USA. W Newark i Brooklyn uczestniczę w obchodach dni dziedzictwa polskiego. W ten sposób staram się odpowiadać na hasło tegorocznej Jasnogórskiej Nocy Czuwania: „Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa".  

Zapewniam Was jednak o mojej duchowej bliskości. Was wszystkich przybyłych na Jasną Górę, aby się modlić za naszych rodaków żyjących poza granicami kraju zawierzam Jasnogórskiej Pani i Królowej. Niech Ta, która została napełniona Duchem Świętym i doświadczyła Jego mocy wyprasza i Wam łaskę otwartości na Ducha Świętego oraz posługiwania się na co dzień Jego darami i charyzmatami.  

Razem z Wami modlę się za polskich emigrantów, aby pozwolili kierować się Duchowi Świętemu, który został im dany w sakramencie chrztu i bierzmowania jako Przewodnik po drogach wiodących do zbawienia. Duch Święty nazywany bywa Duchem Pocieszycielem – niech zatem wypełnia serca naszych braci i sióstr znajdujących się w sytuacjach zdawałoby się bez wyjścia swoim boskim pokojem i nadzieją, która zawieść nie może! 

Kochani Pielgrzymi! 

Podczas godzin spędzonych na jasnogórskim wzgórzu nie tylko mówcie, ale i wsłuchujcie się w to, co mają Wam do powiedzenia Jezus i Maryja, a Duch Święty pomoże Wam zrozumieć co macie czynić i w ten sposób upodobni Was do Maryi, która dzięki Duchowi Świętemu zawsze odpowiadała Bogu „niech mi się stanie według słowa Twego”.  

Na owocne przeżycie Jasnogórskiej Nocy Czuwania przyjmijcie pasterskie błogosławieństwo

bp Wiesław Lechowicz 

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Więcej informacji  

PROGRAM CZUWANIA

Sala o. Kordeckiego 

18.00 – Powitanie pielgrzymów

Kaplica cudownego obrazu Matki Bożej 

20.00 – Wprowadzenie

20.20 – Różaniec w intencji powołań 

21.00 – Apel jasnogórski

21.30 – Modlitwa o zachowanie wiary i ducha narodowego wśród Polonii

22.15 – Przygotowanie do Eucharystii

23.00 – Msza Święta

0.30 do 1.00 – przerwa (sala o. Kordeckiego)

1.00 – 1.30 - Modlitwa za polską młodzież i w intencji powołań

1.30 -3.00 – Za rodziny dotknięte rozłąką emigracyjną

błogosławieństwo i rozesłanie


34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-18 14:56:09
miniaturka

Jury ekumeniczne przyzna nagrodę na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Trzyosobowe jury ekumeniczne tworzy Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej SIGNIS oraz Interfilm, organizacja powstała z inicjatywy środowisk ewangelickich, w której prace włączeni są m.in. również prawosławni i Żydzi.
2019-10-18 15:18:48
miniaturka
play

Abp Ryś o wsparciu dla ofiar pedofilii w środowisku kościelnym

Żaden ze zgłaszanych w archidiecezji łódzkiej przypadków nie jest odsuwany w niebyt - zapewnia abp Grzegorz Ryś.
2019-10-18 15:43:51
miniaturka

Radio Profeto otrzymało koncesję KRRiT na nadawanie cyfrowe (DAB+)

W maju br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych. Właśnie rozstrzygnięto pierwszy z nich, w Tarnowie.
2019-10-18 21:41:54
miniaturka

Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład

Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu. Wydawnictwo Inter Global Oświata, Warszawa 2019.
2019-10-18 22:41:57
miniaturka

Pierwsze synodalne propozycje

Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym.
2019-10-18 22:43:47
miniaturka

Kard. Ouellet studzi zapały: Amazonia potrzebuje celibatu

Celibat ma w sobie niezrównany potencjał ewangelizacyjny, którego najbardziej dziś potrzebują tubylcze kultury Amazonii, aby odkryć Chrystusa i Jego Kościół jako tajemnicę miłości i radości – przypomina kard. Marc Ouellet.