Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-20 11:10
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

100- lecie Konsekraciji Kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie

„ Zaiste dom to Boży i brama niebieska” Rdz 28,17 głosi napis nad wejściem do kościoła pw. Świętej Trójcy. Piękny jest ten Dom Boży mikstackiej wspólnoty parafialnej, która 20- go października będzie obchodziła 100- lecie jego konsekracji.

Program obchodów 100-lecia konsekracji kościoła w Mikstacie
Autor/źródło: parafia Mikstat

20 października odbędą się w Mikstacie obchody 100- lecia konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Kościół pobudowany został w ciągu zaledwie 14 miesięcy w latach 1913- 1914. Na jego konsekrację wierni czekali do 20 października 1918 roku. Konsekracji mikstackiej świątyni dokonał Abp gnieźnieński i poznański  Edmunda Dalbor, proboszczem w tym czasie był ks. Franciszek Ksawery Ruszczyński.  Była to dla ówczesnych Mikstaczan wielka uroczystość religijna, ale i patriotyczna. Miasto przystrojone zostało biało- czerwonymi flagami. W notatce prasowej zamieszczonej przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego możemy przeczytać:  „ Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”.

 Czyż więc nie trzeba uczcić i przypomnieć wydarzeń sprzed wieku. Dokładnie w dniu, w którym minie  sto lat  odbędą się w mikstackiej farze uroczystości upamiętniające to wydarzenia. Jubileusz 100-lecia konsekracji kościoła to ważny dzień. Do ważnych wydarzeń trzeba się przygotować. Od dwóch lat trwają w farze prace renowacyjne. Wypiękniało prezbiterium, pięknie prezentuje się odnowiona płaskorzeźba Trójcy Świętej, która patronuje świątyni. Niemniej ważne są przygotowania duchowe do Jubileuszu. Trwają od 20 lutego. Wtedy to na dziewięć miesięcy przed dniem obchodów rozpoczęta została Nowenna Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej. Przez kolejne miesiące, każdego 20 wierni gromadzili się na nabożeństwie do Trójcy Świętej dziękując za budowniczych kościoła, za kapłanów posługujących w parafii, za tych którzy na przestrzeni lat się o niego troszczyli, ale jednocześnie prosili o dobre przygotowanie się i owocne przeżycie czasu jubileuszu dla całej wspólnoty. Sama uroczystość 100-lecie konsekracji kościoła farnego pw. Świętej Trójcy odbędzie się 20 października o godz. 17:00. Przewodniczył jej będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Janiak Ordynariusz Diecezji Kaliskiej.  Uroczystość poprzedzą rekolekcje, które odbędą się w dniach 18-19 października. Głosił je będzie  O. Andrzej Grzesiak OMI, kapłan pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej.

Przed mikstacką wspólnotą piękny duchowo czas, czas Jubileuszu 100 – lecia konsekracji kościoła, bo  „Zaiste dom to Boży…”. Piękny jest ten mikstacki Dom Boży, miejsce sprawowania sakramentów, Mszy Świętych, słuchania Słowa Bożego. Prawdziwa brama otwierająca drogę do nieba…

Uroczystość transmitowana będzie na żywo przez Telewizję Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA na stronie internetowej   https://domjozefa.tv   .Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy