Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-04 15:12
AC / rk / KAI

Żywiec: odnowiona Madonna z Dzieciątkiem ze spalonego kościoła wróciła do muzeum

Późnogotycka tablica ołtarzowa ze spalonego 28 lat temu drewnianego kościoła w Łękawicy trafiła do Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Ocalone dzieło, poddane ostatnio zabiegom konserwatorsko-rewitalizacyjnym, stanowi najprawdopodobniej część centralną tryptyku średniowiecznego ołtarza głównego. Dziś prezentuje się w wśród obiektów sztuki sakralnej zebranych w sali muzealnej.

Jak wyjaśnił ks. dr Szymon Tracz – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i diecezjalny konserwator zabytków – tablica, w typie „Sacra Conversazione”, powstała na przełomie XV i XVI w. w krakowskiej pracowni Marcina Czarnego i jego syna. Ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Mikołaja i św. Stanisława. Ze spalonego ołtarza zachowało się jeszcze skrzydło z przedstawieniem św. Bartłomieja (awers) i Chrystusa Bolesnego (rewers) oraz zwieńczenie, na którym wyobrażono św. Michała Archanioła – patrona kościoła.

Konserwacji dzieła dokonała absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Patrycja Kucharzyk. Przebieg prac nadzorował dr hab. Jarosław Adamowicz, kierujący obecnie pracami konserwatorskimi ołtarza mariackiego Wita Stwosza. Naukowiec podjął się też rewitalizacji innej „Świętej Rozmowy” z łękawickiego kościoła. Ukazuje ona Matkę Bożą rozmawiającą ze św. Piotrem i św. Andrzejem. Po sfinalizowaniu zabiegów renowacyjnych obraz wróci także do Żywca.

Późnogotycką tablicę z „Sacra Conversazione”, będącą depozytem parafii św. Michała Archanioła w Łękawicy, można oglądać na ekspozycji sztuki sakralnej w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Do pożaru kościoła w Łękawicy doszło w nocy 26 października 1992 r. Wierni stracili bezpowrotnie swój bezcenny drewniany kościół z początku XVI w. Autorem polichromii w świątyni był Fabian Sobinowicz z Żywca.

rk / Żywiec

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-04 13:25:11
miniaturka

Wspólnota Sant’Egidio przygotowała przewodnik dla osób bezdomnych

Wspólnota Sant’Egidio udostępniła aplikację na telefon, dzieki której każdy może pomóc osobom bezdomnym. To wirtualna wersja przewodnika po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się” przygotowanego dla osób doświadczających bezdomności i wszystkich, którzy chcą ich wspierać.
2020-02-04 14:06:31
miniaturka

40. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

Zaproszenie na jubileuszową 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się 21 marca (sobota) 2020 r. pod hasłem: „Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków”.
2020-02-04 14:36:18
miniaturka

Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów.
2020-02-04 15:56:18
miniaturka

Papież: Bóg nigdy nie wyrzeka się swojego ojcostwa!

„W momencie pokusy, w chwili grzechu, w sytuacji, kiedy oddalamy się od Boga, spróbujmy usłyszeć ten głos: «Synu mój, córko moja, dlaczego?»” – mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2020-02-04 16:10:49
miniaturka

Papież na 150-lecie przeniesienia stolicy Włoch do Rzymu

„Jedynie jeśli Rzym będzie stawał się miastem coraz bardziej braterskim będzie mógł realizować swoje uniwersalne powołanie i stanie się promotorem jedności i pokoju w świecie.” – te słowa Franciszek skierował w orędziu na otwarcie obchodów 150-lecia przeniesienia stolicy Włoch z Florencji do Rzymu.
2020-02-04 17:27:51
miniaturka

Czy Bóg wodzi nas na pokuszenie? - wyjaśnia ks. prof. Witczyk

"W chwili pokusy Bóg jest z nami." Przedstawiamy pierwszą część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN dotyczącej brzmienia tekstu modlitwy „Ojcze Nasz" i podejmowanych prób zmian w jej treści.