Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-22 07:40
JR / BP KEP

Żył wiarą, która widzi inaczej

Jan Paweł II żył wiarą, która widzi inaczej, nadzieją, która widzi dalej, miłością, która widzi głębiej. Wśród przemian, które zachodzą i w których niekiedy gubimy właściwą miarę (...) tak łatwo można zatracić wrażliwość na człowieka – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, w rozmowie z ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Przewodniczący KEP wspominał moment wyboru Karola Wojtyły na papieża i podkreślił, że była to wyjątkowa historycznie chwila. 

„Oprócz normalnego wzruszenia, jakie towarzyszy takim momentom, pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, brzmiała: wydarza się coś, co ma miejsce raz na tysiąc lat dla chrześcijańskiego Narodu, dla Polaków, i być może nigdy już się to nie powtórzy”.

Zapytany o główne linie pontyfikatu Papieża Polaka, odpowiedział:

„Idąc po myśli ks. prof. Andrzeja Szostka, można wskazać osiem głównych linii tego pontyfikatu. Mianowicie: poszanowanie życia każdego człowieka, szacunek dla rodziny, nauczanie społeczne, głoszenie Ewangelii całemu światu, dialog religijny i pojednanie, nowe oblicze jedności Kościoła, przybliżenie Boga bogatego w miłosierdzie i osobista świętość papieża”.

Podkreślił, że papieża cechowała wielka wrażliwość na człowieka.

„Kochajmy św. Jana Pawła II, który żył wiarą, która widzi inaczej, nadzieją, która widzi dalej, miłością, która widzi głębiej. Wśród przemian, które zachodzą i w których niekiedy gubimy właściwą miarę i ocenę rzeczy, spraw i ludzi – jak mawiał Prymas Tysiąclecia – tak łatwo można by zatracić wrażliwość na człowieka, który przybity rzeczywistością materialną zatracił swoją właściwą godność. I w takich czasach trzeba podnosić wysoko pod niebiosa Bożych przyjaciół i mówić: «Patrzcie, jak są uczczeni przyjaciele Boży»”.

Jaka cecha zdaniem abp. Gądeckiego była kluczowa w życiu Jana Pawła II?

„Wydaje mi się, że takim centralnym punktem była cześć dla Eucharystii. Ojciec Święty przywrócił procesje Bożego Ciała w Rzymie. Zaczął procesje od Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej. Wtedy kiedy mógł chodzić i później, kiedy już nie mógł chodzić, patrzenie na jego zachowanie i jego cześć do Eucharystii było rzeczą niezwykle budującą. I myślę, że jest to dzisiaj potrzebne dla całego Kościoła”.

Źródło: Biuro Prasowe KEP / ks. Leszek Gęsiak SJ

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-21 14:44:27
miniaturka

Dobrocią w wirusa! Piękna akcja młodych ludzi

Uderzyć w wirusa dobrocią? Czemu nie! Grupa młodych ludzi zapoczątkowała akcję, która ma na celu zachęcić polskie społeczeństwo do wzajemnej pomocy i wzbudzić większą odpowiedzialność za siebie w czasie pandemii. Akcja rozszerza się w mediach społecznościowych.
2020-10-21 15:06:56
miniaturka

Pandemia ciosem dla cierpiących mieszkańców Syrii i Strefy Gazy

Europa i świat zachodni walczą z koronawirusem, sięgając po nadzwyczajne środki. W Syrii, gdzie krwawy konflikt wewnętrzny trwa już niemal dziesięć lat, blisko połowa placówek medycznych jest zniszczona. W Strefie Gazy niewydolna służba zdrowia nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami.
2020-10-21 15:35:48
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Chrystus nie jest „słodkim Jezuskiem”, który na wszystko się zgadza i niczego nie wymaga. Owszem, przebacza grzesznikom, ale grzech nazywa po imieniu. Wierność Jezusowi nie jest równoznaczna z tzw. świętym spokojem. Noszenie krzyża nie jest czymś przyjemnym. Jest ogniem!
2020-10-22 08:54:12
miniaturka

Polscy artyści promują nauczanie kard. Wyszyńskiego

Powstał projekt muzyczny pt. „Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego” promujący nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Do udziału zaproszono znanych, cenionych i tworzących rozmaite rodzaje muzyki polskich artystów pod kierownictwem Dariusza Malejonka.
2020-10-22 10:13:03
miniaturka

Św. Jan Paweł II krzyczał o obronę życia nienarodzonych

Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości! - wołał Papież Polak w 1997 roku w Kaliszu. Czy dziś jeszcze słyszymy ten krzyk?
2020-10-22 11:33:22
miniaturka

Czy Julia Przyłębska dokona tego, co przed laty zrobił Andrzej Zoll?

Trybunał Konstytucyjny już raz podjął właściwą decyzję w sprawie obrony życia i uznał przesłankę społeczną do aborcji za niezgodną z konstytucją. Było to 28 maja 1997 roku. Dziś zbada konstytucyjność przesłanki eugenicznej.