Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-24 13:17
Anna Bajon / KAI

Życzenia arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w języku migowym

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Radości, miłości, ciepła rodzinnego – życzy w języku migowym abp Stanisław Gądecki.

 Życzenia opublikowano na portalu społecznościowym. Oprócz metropolity poznańskiego w filmie występują m.in. uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Poznaniu, przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych i Towarzystwa Osób Niesłyszących, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchowego i osoby zaangażowane w duszpasterstwo niesłyszących archidiecezji poznańskiej.

„Ładnie. Wszystko zrozumiałe. Miło, że się nauczył tylu znaków. To nasz biskup” – mówi w języku migowym jeden z podopiecznych duszpasterstwa na widok abp. Gądeckiego. Młodzież życzy „wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, miłości dla wszystkich Niesłyszących”.

Na moście Biskupa Jordana w Poznaniu życzenia w języku migowym składają małżonkowie, którzy przeżywają 57. wspólną Wigilię Bożego Narodzenia. „Życzymy, by wasza wiara w Boga zawsze była silna, życzymy, byście potrafili przebaczać i by nie było kłótni, dokuczania. Dla małżeństw Głuchych życzymy wielu pięknych wspólnych chwil” – mówią małżonkowie.

Pomysłodawcą filmu jest ks. Marcin Płóciennik, duszpasterz niesłyszących archidiecezji poznańskiej. Kapłan co tydzień odprawia mszę św. w języku migowym w poznańskim kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami.

Według Głównego Urzędu Statystycznego 14% osób niepełnosprawnych w wieku 15-70 lat ma wadę słuchu, co daje liczbę około 850 tysięcy osób. Według danych podanych w raportach GUS przyjmuje się, że 100 tysięcy osób w Polsce posługuje się językiem migowym.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Stanisław Gądecki, Boże Narodzenie, życzenia w języku migowym