Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-12-04 09:31
Anna Bajon / http://www.archidiecezja.katowice.pl

Życzenia abp. Wiktora Skworca dla górników i ich rodzin

Na stronie archidiecezji katowickiej abp Skworc składa braci górniczej serdeczne życzenia z okazji święta patronalnego św. Barbary.

Autor/źródło: http://fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka

Poniżej publikujemy pełny tekst życzeń:

Drodzy Bracia Górnicy! Drogie Rodziny Górników!


Z okazji wspomnienia Świętej Barbary wszystkim Górnikom i Pracownikom Kopalń składam serdeczne życzenia wszelkiego dobra oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Boża Opatrzność czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami.

Każdy górnik ciebie zna, patronko Barbaro, bo opiekę w tobie ma. Więc cię prosi z wiarą: wspieraj mnie, ochroń mnie, wiary pomoc podaj, bym przez wszystkie noce, dnie chwalił Pana Boga.

Słowa tej pieśni wypełniają nasze świątynie i górnicze serca. To właśnie wstawiennictwu Świętej Barbary polecamy w modlitwie wszystkich, którzy pracują w górnictwie, zwłaszcza pracujących pod ziemią! Poprzez naszą modlitwę i serdeczną pamięć o górniczej branży troszczymy się o to, by o górniczej pracy nie zapominali mieszkańcy naszej Ojczyzny, nade wszystko Ci, którzy na co dzień korzystają z owoców górniczego trudu.


Bracia Górnicy!

Wykonując swoją pracę, codziennie ocieracie się o rzeczy ostateczne człowieka, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy liczba szczęśliwych zjazdów na szychtę będzie równa liczbie szczęśliwych wyjazdów; każdy zjazd jest równaniem z wieloma niewiadomymi; jest spotkaniem z nieobliczalnymi żywiołami. Ten fakt powinien Was mobilizować do czujności i przestrzegania przepisów BHP, które obowiązują w sumieniu.

W dniu Waszego Święta dziękuję Wam wszystkim za trud codziennej pracy i za zaufanie, które pokładacie w Bogu. Owoc Waszej pracy – węgiel - jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski; jest źródłem energii, która oświetla i ogrzewa, która ułatwia budowanie społecznych więzi i społecznego pokoju.

Wielu może uczyć się od Was solidarności i odpowiedzialności: zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego zaś pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności! A w górniczym pozdrowieniu „Szczęść Boże!” łączycie wysiłek pracy z Bogiem i Jego błogosławieństwem!

Modlę się za Was i z Wami! Niech Was wspiera Wasza Patronka – św. Barbara! Niech czuwa nad każdym z Was. Wyrazy wdzięczności składam na ręce Waszych żon i dzieci, wspierających Was w codziennej pracy.

Pozdrawiam Emerytów górniczych, którzy przez dziesięciolecia wykonywali górniczy zawód! Pamiętam o wszystkich inwalidach pracy górniczej, którzy wykonując swoje obowiązki stali się ofiarami górniczych katastrof i wypadków.

Świętej Patronce stanu górniczego polecam Rodziny pogrążone w żałobie po stracie swoich najbliższych.

Niech dobry Bóg, za pośrednictwem św. Barbary udziela Wam i Waszym Rodzinom pomocy, bezpieczeństwa i pokoju; niech pomnaża górnicze szczęście!

Wszystkim błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.


​​​​ ​​ Szczęść Boże!


 

      †Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

         KATOWICKI


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wiktor Skworc, górnicy, Barbórka, archidiecezja katowicka