Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-31 10:19
AC / VN/CNN

Życie życiu nierówne? Parodia praw człowieka w Nowej Zelandii

„Poronienie to nie choroba, a żałoba” – powiedziała pomysłodawczyni płatnego urlopu dla rodziców po stracie dziecka w łonie matki. Projekt został jednomyślnie przyjęty. To z jednej strony dobrze, ale warto zauważyć, że stało się to rok po tym, jak Nowa Zelandia wykluczyła aborcję z listy przestępstw podlegających karze. To jak to jest?

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

„Parodia praw człowieka” – tym określeniem biskupi Nowej Zelandii nazwali prawo przegłosowane w tym kraju rok temu. Prawo, które wykluczyło aborcję z listy przestępstw podlegających karze. „Ta ustawa całkowicie ignoruje fakt, że w każdą ciążę zaangażowane są przynajmniej dwa ludzkie życia” – stwierdziła wówczas Cynthia Piper, rzeczniczka konferencji episkopatu i dodała, że „nie ma już żadnego uznania dla praw nienarodzonych”.

A jednak rok później „uznanie” jakby się pojawia... Po tym, jak rok temu stwierdzono, że płód nie jest osobą prawną, Nowa Zelandia jako drugi kraj na świecie wprowadza płatny urlop dla rodziców, będących w żałobie po dziecku nienarodzonym. Matkom, które poroniły, będą przysługiwały trzy dni płatnego urlopu. Urlop będzie przysługiwał także ojcu. Posłanka Ginny Andersen, pomysłodawczyni płatnego urlopu, stwierdziła, że ma to pomóc osobom po poronieniu poradzić sobie z tą tragiczną sytuacją, przepracować ją, przejść przez żałobę.

To jak to jest? Życie życiu nie jest równe? Poronienie to strata, żałoba, a aborcja...? Przecież w obu przypadkach rozpoczęło się unikalne genetycznie życie ludzkie. Dobrze, że jednomyślnie przyjęto projekt, który uznaje, że poronienie to nie choroba, a żałoba po dziecku i należy się rodzicom płatny urlop, by mogli uporać się ze stratą. To pokazuje, że jednak życie nienarodzone jest uznawane. Żałobę ma się po kimś, kto żył. W tym przypadku w łonie matki. Kolejnym jednak krokiem powinna być chyba poprawka zeszłorocznego głosowania. Bo to wszystko jest w tym momencie po prostu nielogiczne.

źródła:  Krzysztof Ołdakowski SJ, Vatican News/ CNN

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-30 15:46:30
miniaturka

Premier: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych!

„Wykonaliśmy 6 mln szczepień przeciw COVID-19. Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień. A do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych” – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
2021-03-30 16:25:57
miniaturka

Tyle mi o tobie naopowiadali, że cię już uważam za świętego

O skuteczności wstawiennictwa franciszkanina o. Wenantego Katarzyńca byli przekonani już jego współbracia. W tym młodszy kolega – o. Maksymilian Kolbe, który powierzył mu rozwój „Rycerza Niepokalanej”. „Spojrzyj i zajmij się nim szczerze” – pisał.
2021-03-31 09:17:28
miniaturka

W tym roku misjonarzy wspierało modlitwą 53 tys. osób!

Zakończyła się akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, którą zorganizował portal misyjne.pl i „Misyjne Drogi”. W ósmej edycji akcji uczestnicy mieli okazję poznać misje z bliska m.in. poprzez regularne spotkania z misjonarzami.
2021-03-31 10:02:12
miniaturka

Kard. Zen: Moje serce wypełniają ból i wzburzenie z powodu zakazu prywatnych Mszy

We wtorek kard. Joseph Zen wyraził „ból i wzburzenie” z powodu ograniczeń dotyczących prywatnych Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Były biskup Hongkongu napisał, że gdyby mógł, poleciałby do Rzymu i klęczał przed rezydencją papieża, dopóki dekret nie zostanie wycofany.
2021-03-31 10:17:21
miniaturka

Niezależna komisja zbada sprawę dominikanina oskarżanego o przestępstwa seksualne

Tomasz Terlikowski stanął na czele powołanej przez dominikanów komisji, która ma zbadać sprawę dominikanina o. Pawła M. Zakonnik miał się dopuszczać wykorzystywania seksualnego i przemocy fizycznej wobec członków duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu.
2021-03-31 10:27:34
miniaturka

Śmierć Jezusa na krzyżu to nie epizod, ale wydarzenie, które zmieniło historię ludzkości

Wielki Piątek to zaproszenie, by nadać sens i wnieść nadzieję do naszego doświadczenia krzyża. Również tego, którego doznaje dzisiaj świat w postaci pandemii koronawirusa – mówi kard. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja domu papieskiego.