Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-21 10:49
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Zwrócenie uwagi na młodzież i walka z korupcją to główne wyzwania dla Panamy

Największym wyzwaniem, które stoi przed nami, nie jest organizacja samego wydarzenia, ale otwarcie drzwi naszych serc na pielgrzymów z całego świata - stwierdził panamski biskup Manuel Ochogavía odnosząc się do Światowych Dni Młodzieży.

Autor/źródło: flickr.com/EpiskopatNews

W ciągu tygodnia od oficjalnego rozpoczęcia zapisów na Światowe Dni Młodzieży swój udział w nich zgłosiło już ponad 42 tys. osób z 70 krajów, w tym prawie 6 tys. Panamczyków. Tamtejsi biskupi zachęcają młodych do wykorzystania wielkiej szansy, jaką daje całemu państwu organizacja tego wydarzenia. Papież wybrał Panamę, aby móc spotkać młodych z peryferii społecznych - dodają hierarchowie.

Światowe Dni Młodzieży były także jednym z tematów, jakie biskupi poruszyli podczas zakończonej niedawno dorocznej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Panamy. W wydanym komunikacie po raz kolejny podziękowali Papieżowi za zaufanie, którym obdarzył Kościół tego „małego państwa”, powierzając mu organizację ŚDM w styczniu 2019 r. Nakreślili też wyzwania stojące przed Kościołem i społeczeństwem Panamy w roku 2018. Podkreślili potrzebę wyjścia Kościoła do ludzi młodych, którzy znajdują się na peryferiach zarówno geograficznych, jak i egzystencjalnych.

Wśród obaw hierarchowie wymienili presję niektórych środowisk na zatwierdzenie ustaw, które naruszają narodową konstytucję. Dostrzegają w tym próbę uciszenia głosu Kościoła w sprawie obrony instytucji małżeństwa i rodziny. Wystosowali apel do społeczeństwa o walkę z korupcją, a prawodawców i władze rządowe wezwali do „wsłuchiwania się w głos narodu”.

W swoim komunikacie biskupi powitali także nowego nuncjusza apostolskiego, ks. Mirosława Adamczyka oraz wezwali wiernych do uczestnictwa w Dniu Modlitwy i Postu w intencji pokoju, zwołanym przez Franciszka na dzień 23 lutego.

lgo, mn/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Światowe Dni Młodzieży, młodzież, Panama, ŚDM Panama 2019