Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-13 14:47
nc / KAI

Zwierzchnik polskich luteranów: zmiana Hagia Sophia w meczet to krok konfrontacyjny

- To krok w kierunku konfrontacji - tak decyzję władz tureckich o przekształceniu dawnej świątyni chrześcijańskiej a obecnie muzeum Hagia Sophia w meczet ocenia bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).

Autor/źródło: Marcinr87 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Bp Samiec przypomniał, że Hagia Sophia przez prawie 1000 lat była kościołem chrześcijańskim, zaś w połowie XV wieku po zdobycia Konstantynopola przez Turków została, w imię zdezawuowania religii pokonanego, zamieniona w meczet. Ocenił też, że decyzja jaką w 1934 r. podjął ówczesny prezydent Turcji, który nadał świątyni status muzeum, była bardzo dobra.

"Władze tureckie doceniły tysiącletnią historię tej świątyni jako bazyliki chrześcijańskiej oraz dostrzegły ludzi, którzy mieszkali w tym miejscu wcześniej, zanim Turcy opanowali te ziemie" - zaznaczył Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.

W jego ocenie obecna decyzja o ponownym przekształceniu Hagii Sophii w meczet nie wynika z potrzeb religijnych wyznawców islamu, bowiem w stolicy Turcji nie brakuje dla nich miejsc kultu. "To krok w kierunku konfrontacji, i to jest bardzo niebezpieczne" - ocenia luterański biskup dodając, że chodzi tu o pokazanie siły i dominacji.

"Przemianowanie muzeum na świątynię muzułmańską sprawia, że znowu przekreślamy tysiąc lat istnienia chrześcijaństwa w tym miejscu. To bardzo niebezpieczne i bardzo smutne, bo Hagia Sophia jest symbolem dla wielu chrześcijan, zwłaszcza dla chrześcijan wschodnich" - stwierdził bp Samiec.

Zdaniem prezesa PRE decyzja władz tureckich zaostrzy sytuację nie tylko w Turcji ale w całym świecie. "Przecież meczety są w Niemczech, Anglii i innych miejscach, gdzie w tej chwili ludzie różnych religii współżyją pokojowo ale nie jest powiedziane, że będzie tak zawsze - wskazuje duchowny. - Emocje będą się odkładały i może gdzieś wypłyną, w innym miejscu i zupełnie niespodziewanie. To bardzo niebezpieczne" - przestrzega zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.

***

Hagia Sophia powstała 1500 lat temu jako katedra chrześcijańska i została przekształcona w meczet po podboju osmańskim w 1453 roku. W 1934 roku została jednak zamieniona w muzeum i obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Decyzję prezydenta Turcji, Recepa Erdoğana, o ponownym przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet ogłoszono 9 lipca.

Rozczarowanie i smutek z powodu tej decyzji wyraziła Światowa Rada Kościołów, skupiająca 350 członków ze 110 państw.

W liście do prezydenta Turcji sekretarz generalny tej organizacji ks. Ioan Sauca zauważył, że od 1934 roku „Hagia Sophia jest miejscem otwartości, spotkania i inspiracji dla ludzi ze wszystkich narodów i religii”.

Przekształcenie świątyni w muzeum 86 lat temu było wyrazem zaangażowania Turcji w budowę nowoczesnego państwa i pozostawienia za sobą konfliktów z przeszłości. „Obecną decyzją zniweczył pan pozytywny znak otwartości Turcji, zmieniając go w symbol wykluczenia i podziału” – napisał ks. Sauca.

Zaznaczył, że została ona podjęta bez konsultacji z UNESCO, to znaczy bez żadnej refleksji nad jej wpływem na uniwersalną wartość Hagii Sophii dla całego świata.

Do decyzji władz Tureckich odniósł się w niedzielę papież Franciszek. - Myślę o Hagii Sophii i jestem bardzo zasmucony – powiedział Ojciec Święty zwracając się do uczestników modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.


tk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-13 11:59:20
miniaturka

Matko, daj nam siłę ducha i przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe

Kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości! Przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe! - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
2020-07-13 12:32:38
miniaturka

Podsumowanie wyborów prezydenckich: jak głosowali Polacy?

Wynik wyborów jest już znany, choć nie wpłynęły jeszcze wszystkie protokoły. Jak jednak zaznaczył przewodniczący PKW Sylwester Marciniak brakujące głosy nie są w stanie zmienić rezultatu. A jakie były wybory Polaków w poszczególnych miastach i województwach?
2020-07-13 13:01:38
miniaturka

Camerata Silesia Janowi Pawłowi II

Zapraszamy na cykl koncertów, których tematem przewodnim jest uczczenie Jana Pawła II oraz objawień fatimskich oraz popularyzacja dzieł polskich twórców muzyki sakralnej w kraju i na świecie. Pierwszy koncert z cyklu już dziś, 13 lipca na kanale Youtube. Początek o godzinie 18.00.
2020-07-13 14:51:09
miniaturka

Turcja: co się stanie z Hagia Sophia po przekształceniu jej w meczet?

Hagia Sophia w Stambule nadal będzie nosić swą nazwę po przekształceniu w meczet. Przewodniczący urzędu ds. religii Ali Erbaş zapewnił, że w mocy pozostaje również nazwa przyjęta w 1453 roku: Wielki Meczet Ayasofya. W pewnej mierze będzie także można zwiedzać tę starochrześcijańską świątynię.
2020-07-13 15:00:43
miniaturka

H. Destivelle OP: zamiana Hagii Sophii w meczet to rozdrapywanie ran przeszłości

Reislamizacja dawnej chrześcijańskiej bazyliki Hagia Sophia w Stambule „niepotrzebnie rozdrapuje rany przeszłości”. Stwierdził tak o. Hyacinthe Destivelle, dyrektor Instytutu Studiów Ekumenicznych na rzymskim Angelicum, długoletni pracownik Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2020-07-13 15:43:28
miniaturka

Rycerze Kolumba: popatrzmy na siebie, na wspólnie przeżyte lata i miłość

Dziś przypada Dzień Męża i Żony. Rycerze Kolumba w Polsce zapraszają do wyjątkowego świętowania tego czasu, ustanowionego w dniu zawarcia małżeństwa rodziców Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, świętych Zelii i Ludwika Martin.