Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-05 08:30
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Zredukować zadłużenie krajów dotkniętych przez pandemię

Należy zredukować zadłużenie ubogich krajów, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa – taki pogląd wyraził na sesji ONZ w Genewie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Ivan Jurkovič.

Autor/źródło: vaticannews.va
Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Kryzys związany z pandemią koronawirusa powoduje w krajach ubogich prawdziwe spustoszenie, nie tylko zdrowotne. Jest przyczyną załamania się gospodarek i rynków finansowych, upadku przedsiębiorstw i bezrobocia. „Społeczność międzynarodowa nie może wobec tego trwać bezczynnie, musi zareagować” – zaznaczył abp Jurkovič.


Pomocą jakiej można udzielić natychmiast jest zredukowanie zadłużenia krajów ubogich dotkniętych przez pandemię. „Wzywamy wszystkie kraje do zmniejszenia lub umorzenia długów. Nie chodzi jedynie o sprawne funkcjonowanie rynków, musimy także budować świat sprzyjający integracji, inwestujący w kapitał ludzki, udzielający kredytów ubogim i chroniący konsumentów” – wyliczał hierarcha.


Jego zdaniem korzenie kryzysu, który obecnie przeżywamy, mają charakter nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim moralny. „Uznając pierwszeństwo bycia nad posiadaniem i etyki nad ekonomią, wszystkie narody powinny przyjąć postawę solidarności. Nadmierna liberalizacja sprzyjała krótkoterminowym zyskom, a także nadużyciom, również wobec środowiska naturalnego. Miało to wpływ nie tylko gospodarkę, ale także na życie ludzi” – powiedział abp Jurkovič.


Na koniec, przypominając słowa Papieża Franciszka, hierarcha zaznaczył, że obecny czas nie może być czasem obojętności, ponieważ świat cierpi i musi się jednoczyć w obliczu pandemii. „Obowiązkiem wszystkich jest być blisko cierpiących braci i sióstr” – zakończył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-07-04 17:29:50
miniaturka

Jasna Góra: figura św. Michała Archanioła nawiedziła sanktuarium jasnogórskie

„Ze św. Michałem Archaniołem na Jasną Górę”. Po raz piąty do sanktuarium przybyła pielgrzymka czcicieli tego największego z aniołów. Towarzyszy jej figura Dowódcy Wojsk Niebieskich z groty w Gargano, gdzie objawił się czterokrotnie.
2020-07-04 19:32:51
miniaturka

Bp Śmigiel: wiara w Boga to nie religijny supermarket

- W sprawach relacji z Panem Bogiem, albo bierzemy wszystko, całego Boga, który nas niesie, albo nie bierzemy nic - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Chełmińskiej.
2020-07-04 22:27:07
miniaturka

Papież przekazał 25 tys. euro na walkę z głodem

Papież Franciszek przekazał 25 tys. euro na rzecz Światowego Programu Żywnościowego.
2020-07-04 22:29:46
miniaturka

Trzy respiratory od Papieża trafiły do szpitala w Bogocie

Trzy z trzydziestu pięciu respiratorów, które podarował Papież Franciszek krajom najbardziej potrzebującym trafiły do szpitala San Carlos w stolicy Kolumbii.
2020-07-04 22:35:12
miniaturka

Biskupi USA: w aborcji chodzi o zysk, a nie dobro kobiet

Wygrały interesy ekonomiczne, a nie prawdziwa troska o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet – tak episkopat Stanów Zjednoczonych skomentował najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w tym kraju.
2020-07-04 22:36:58
miniaturka

Meksyk: Kościół pomaga podczas pandemii

Epidemia koronawirusa w Meksyku stale się rozwija. Odnotowano już ponad 200 tys. zakażeń i ok. 30 tys. zgonów.