Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-05 08:30
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Zredukować zadłużenie krajów dotkniętych przez pandemię

Należy zredukować zadłużenie ubogich krajów, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa – taki pogląd wyraził na sesji ONZ w Genewie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Ivan Jurkovič.

Autor/źródło: vaticannews.va
Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Kryzys związany z pandemią koronawirusa powoduje w krajach ubogich prawdziwe spustoszenie, nie tylko zdrowotne. Jest przyczyną załamania się gospodarek i rynków finansowych, upadku przedsiębiorstw i bezrobocia. „Społeczność międzynarodowa nie może wobec tego trwać bezczynnie, musi zareagować” – zaznaczył abp Jurkovič.


Pomocą jakiej można udzielić natychmiast jest zredukowanie zadłużenia krajów ubogich dotkniętych przez pandemię. „Wzywamy wszystkie kraje do zmniejszenia lub umorzenia długów. Nie chodzi jedynie o sprawne funkcjonowanie rynków, musimy także budować świat sprzyjający integracji, inwestujący w kapitał ludzki, udzielający kredytów ubogim i chroniący konsumentów” – wyliczał hierarcha.


Jego zdaniem korzenie kryzysu, który obecnie przeżywamy, mają charakter nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim moralny. „Uznając pierwszeństwo bycia nad posiadaniem i etyki nad ekonomią, wszystkie narody powinny przyjąć postawę solidarności. Nadmierna liberalizacja sprzyjała krótkoterminowym zyskom, a także nadużyciom, również wobec środowiska naturalnego. Miało to wpływ nie tylko gospodarkę, ale także na życie ludzi” – powiedział abp Jurkovič.


Na koniec, przypominając słowa Papieża Franciszka, hierarcha zaznaczył, że obecny czas nie może być czasem obojętności, ponieważ świat cierpi i musi się jednoczyć w obliczu pandemii. „Obowiązkiem wszystkich jest być blisko cierpiących braci i sióstr” – zakończył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ekonomia, kryzys, ONZ, pandemia, zadłużenie