Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-06-22 14:30
ek / Archidiecezja Krakowska

Zostań wolontariuszem, poznaj kresową historię Polski

Fundacja Brat Słońce informuje o możliwości zapisów na listę rezerwową w projekcie „Wolontariat dla Kresów 2018".

Autor/źródło: Fundacja Brat Słońce / Facebook

Celem projektu jest uporządkowanie polskiego cmentarza oraz pomoc organizacyjna i uczestnictwo we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach.

Pobyt na Ukrainie planowany jest w dniach od 8 do 20 lipca 2018 r. Poprzedzony zostanie spotkaniem integracyjno-szkoleniowym, zorganizowanym w Krakowie w dniach 6 - 7 lipca 2018 r.

Wolontariat dla Kresów - akcja organizowana przez Fundację Brat Słońce - to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy. W Bołszowcach, niewielkim miasteczku leżącym 100 km na południe od Lwowa, mieści się cmentarz z polskimi nagrobkami, wśród których są groby uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego. W miasteczku znajduje się także sanktuarium ufundowane w XVII w przez polskiego hetmana Marcina Kazanowskiego. Od 2002 roku w sanktuarium organizowane są każdego lata Franciszkańskie Spotkania Młodych, w organizacji których pomagają wolontariusze akcji. 

Wolontariusze zajmują się też porządkowaniem polskiej kwatery na bołszowieckim cmentarzu ocalając nagrobki od zniszczenia. Nikt się nimi bowiem na co dzień nie zajmuje. Akcja Wolontariat dla Kresów to też okazja do odwiedzenia polskiego cmentarza wojennego w Dytiatynie, gdzie rozegrała się ważna dla nowo tworzącej się Rzeczpospolitej Polskiej bitwa. Miejsce to jest zwane polskimi Termopilami.

Organizatorzy informują, że pomimo zakończenia rekrutacji istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, która zostanie zastosowana w przypadku rezygnacji osób z listy zakwalifikowanych uczestników. Aby tego dokonać należy: wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy i przesłać go na adres: sekretariat@bratslonce.pl.

Źródło: Archidiecezja Krakowska


Podziel się tym materiałem z innymi: