Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-13 08:45
MG / PAP

Zmiana przepisów spowodowała spadek liczby wypadków z udziałem pieszych

Analiza wstępnych danych dotyczących wypadków wykazała, że obowiązująca od 1 czerwca nowelizacja kodeksu ruchu drogowego spowodowała spadek liczby wypadków z udziałem pieszych - wynika z informacji przekazanych PAP przez Instytut Transportu Samochodowego.

Autor/źródło: PAP

Od 1 czerwca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z regulacją pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Ustawa wprowadziła również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednoliciła do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.


Wprowadzenie nowych przepisów miało za zadanie zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jak przypomina ITS, tylko w 2020 roku piesi stanowili blisko 1/5 wszystkich poszkodowanych, czyli 18,4 proc.


"Paradoksalnie, piesi giną ciągle tam, gdzie mają być bezpieczni, bowiem przejścia dla pieszych są drugim, po jezdni, miejscem powstawania wypadków z ich udziałem. W 2020 roku było to 11,3 proc. wszystkich zdarzeń, w których śmierć poniosło 197 pieszych, a 1 068 zostało ciężko rannych" - wskazuje ITS.


Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, chcąc zweryfikować skuteczność nowych regulacji dotyczących pierwszeństwa pieszych przeprowadziło analizę wstępnych danych o wypadkach.


Analiza czerwca z czterech ostatnich lat (2018-2021) wykazała spadek liczby najechań na pieszych na przejściach w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów. ITS wskazuje, że liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych na przejściach spadła z 12 zabitych w 2018 roku do 5 zabitych w 2021 roku.


"Na uwagę zasługują dużo niższe liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych w czerwcu 2020 roku, ale należy podkreślić, że dane te były wynikiem nadzwyczajnej sytuacji i ograniczeń w przemieszczaniu się w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, dlatego trudno je uznać za reprezentatywne" - zaznacza ITS i dodaje, że właśnie dlatego pozytywny wpływ nowych przepisów należy oceniać porównując dane tegoroczne z danymi z lat 2018 i 2019.


Eksperci ITS wskazują jednocześnie, że systemowe działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach w postaci nowych regulacji prawnych powinny przynieść trwały spadek liczby ofiar śmiertelnych, wypadków i rannych na polskich drogach.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-13 09:27:15
miniaturka

Papież: kontemplacja i troska o ubogich drogą do jedności

W trakcie spotkania ekumenicznego w Nuncjaturze Apostolskiej w Bratysławie Papież podkreślił, że bez ducha braterstwa i jedności ewangelizacja nie może być skuteczna. Jedność z kolei rodzi się ze stałego wchodzenia w misterium Boga przez kontemplację
2021-09-13 09:33:33
miniaturka

Rzecznik praw dziecka: przestańmy pokazywać życie dzieci i młodzieży z negatywnej strony

Obraz życia dzieci i młodzieży jest zawsze pokazywany z negatywnej strony. Przestańmy to robić - tak RPD Mikołaj Pawlak odniósł się do wyników badania jakości życia dzieci i młodzieży. Wskazał natomiast na problem rozproszenia dzieci z powodu natłoku informacji i braku wspólnych rozmów w rodzinie.
2021-09-13 09:43:57
miniaturka

Ks. Zieliński: Kard. Wyszyński będzie w naszych modlitwach patronem Polski

„Prymas Tysiąclecia powinien i będzie w naszych prywatnych modlitwach patronem naszej Ojczyzny, patronem na trudne czasy. Natomiast gdyby Episkopat Polski coś takiego miał ogłosić za zgodą Stolicy Apostolskiej, to szybko by to nie nastąpiło” – powiedział portalowi wPolityce.pl ks. Henryk Zieliński.
2021-09-13 10:15:09
miniaturka

Abp Ghizzoni: rozpoczynamy walkę z przestępstwami seksualnymi w Kościele włoskim

We Włoszech do tej pory nie było licznych przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchowieństwo, jak to było w innych krajach europejskich i co spowodowałoby lawinę zgłoszeń. Episkopat opracował jednak system działania w takich sytuacjach
2021-09-13 10:49:44
miniaturka

Męczennik ze Wschodu. Prymas Wyszyński był znakiem nadziei nie tylko dla Polaków

„Ksiądz prymas jest ważny nie tylko dla Polaków i myślę, że będzie to też argumentem zapowiadającym jego rychłą kanonizację” – uważa ks. prof. Robert Skrzypczak. Jak dodaje, na Zachodzie kard. Wyszyńskiego traktowano jako męczennika i przedstawiciela Kościoła poddanego próbie męczeństwa.
2021-09-13 10:51:33
miniaturka

Marsz dla Męczenników. Amerykanie solidaryzują się z prześladowanymi chrześcijanami

25 września w Waszyngtonie przejdzie Marsz dla Męczenników. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan na świecie i rosnące prześladowania religijne. Uczestnicy marszu ubiorą się na czerwono na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.