Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-28 10:36
JR / vaticannews.va

Zmarła Janine Coponet, świadek męczeńskiej śmierci ks. Hamela

Przez ostatnie lata modliła się za muzułmańskie matki, których synowie się zradykalizowali, stając się islamskimi terrorystami. Głosiła też, że siłą chrześcijaństwa jest miłosierdzie i przebaczenie. W wieku 91-lat zmarła Janine Coponet, świadek męczeńskiej śmierci ks. Jacquesa Hamela, który zginął z rąk islamistów w czasie sprawowania porannej Mszy.

ks. Jacques Hamel
Autor/źródło: YouTube

O jej śmierci poinformowała diecezja w Rouen. W specjalnym komunikacie wyrażono wdzięczność Bogu za jej długie życie, które, jak podkreślono, było naznaczone świadectwem wielkiej wiary.

26 lipca 2016 roku Janine Caponet uczestniczyła wraz mężem, który obchodził tego dnia 87 urodziny, w porannej Mszy sprawowanej przez ks. Hamela, podczas której doszło do tragedii. Była nie tylko świadkiem męczeńskiej śmierci kapłana, ale widziała też, jak islamiści kilkakrotnie ciężko ranią jej męża. Była przekonana, że zginął w tym ataku na kościół w Saint-Etienne-du-Rouvray. Gdy na miejsce przyjechała policja okazało się, że mąż przeżył. Janine, podobnie jak siostra zamordowanego kapłana, od razu wybaczyła oprawcom i z głoszenia przebaczenia uczyniła swą misją na ostatnie lata życia.

Kilka tygodni po tragedii mówiła: „Prośmy Boga, aby uczył nas przebaczać i nie zachowywać w sercu nawet kropli nienawiści”. Z tym przesłaniem szła do francuskich parafii i szkół. Szczególną modlitwą otaczała matki terrorystów prosząc Boga, by okazał im miłosierdzie. Tuż przed śmiercią wyznała: „Odchodzę szczęśliwa”. Jej pogrzeb odbędzie się 28 kwietnia w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, tym samym, który był miejscem męczeńskiej śmierci ks. Hamela, którego proces beatyfikacyjny właśnie się toczy.

 Beata Zajączkowska – Watykan


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-28 09:39:07
miniaturka

3 maja świat będzie się modlił o ustanie pandemii w łączności z Jasną Górą

3 maja katolicy na całym świecie łączyć się będą z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, modląc się o ustanie pandemii – poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Dykasterii tej Ojciec Święty powierzył koordynację maratonu modlitewnego pod hasłem: „Kościół modlił się nieustannie do Boga (Dz 12, 5)”.
2021-04-28 09:55:01
miniaturka

Opracowano kompleksowe kompendium wiedzy o przebiegu i skutkach zdrowotnych COVID-19

Polscy klinicyści przygotowali kompleksowe kompendium wiedzy o przebiegu i skutkach zdrowotnych COVID-19 wraz z rekomendacjami dotyczącymi diagnostyki i leczenia. To pierwsza tak kompleksowa publikacja – rok od wybuchu pandemii.
2021-04-28 10:25:09
miniaturka

Joanna Beretta Molla – patronka w walce o życie nienarodzonych

Wspominamy dziś św. Joanną Berettę Mollę, która oddała życie, aby mogło się urodzić jej dziecko. Mąż po jej śmierci powiedział: „Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci”.
2021-04-28 10:38:43
miniaturka

Holandia: namysł potrzebny przed zakupem kota, ale nie przed aborcją

Jak pisze autorka bloga „Adoptuj Kościół w Holandii”, politycy liberalnej partii D66 złożyli wniosek o likwidację pięciodniowego okresu na przemyślenie przed wykonaniem zabiegu aborcji. Jednocześnie żądają wprowadzenia analogicznego okresu przed zakupem zwierzęcia domowego
2021-04-28 10:47:07
miniaturka

Strategiczne finansowanie rozwoju

O działaniach na rzecz walki z koronakryzysem, tworzeniu podstaw do zdynamizowania tempa rozwoju Polski po pandemii, rewolucji przemysłowej 4.0 i transformacji energetycznej w procesach inwestycyjnych z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, rozmawia Janusz Grobicki.
2021-04-28 11:15:38
miniaturka

Forum 590 o morskiej energetyce wiatrowej – refleksje eksperta

Budowa farmy wiatrowej na Bałtyku to szansa, jakiej nie wolno zaprzepaścić - podkreśla Maciej Olczak, ekspert ds. offshore, CEO Asia Connecting Center i jej polskiego oddziału ENMARO. W tej chwili niewiele krajów potrafi samodzielnie zrealizować inwestycję w MEW.