Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-21 11:30
MG / BP Archidiecezji Warszawskiej

Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz, ceniony rekolekcjonista

Dziś w nocy zmarł ks. Pawlukiewicz, kapłan Archidiecezji Warszawskiej.

Autor/źródło: Archidiecezja warszawska

W nocy z 20 na 21 marca zmarł ks. Pawlukiewicz, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, ceniony duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista. Miał 60 lat, w ostatnich latach chorował.


Doktor teologii pastoralnej, prałat, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, autor książek i audiobooków o tematyce religijnej. – Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy – przypomina ks. Przemysław Śliwiński.


Pogrzeb odbędzie się  25 marca o 11.00 w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie na Nowym Mieście, zmarły kapłan pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Planujemy transmisję online z Mszy pogrzebowej – zapowiedział ks. Śliwiński.


Ks. Piotr Pawlukiewicz 2 czerwca 1985 przyjął święcenia kapłańskie. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Otwocku. W latach 1996-1998 był redaktorem naczelnym Radia Józef w Warszawie. Głosił homilie w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas transmitowanej przez radio mszy o godz. 9 rano.


Współpracował z Radio Plus Warszawa, gdzie prowadził m.in. audycję Katechizm Poręczny poświęconą odpowiedziom na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Głosił także kazania dla studentów w kościele akademickim św. Anny. Prowadził wykłady z homiletyki dla alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.


W latach 1991-1999 był zaangażowany w prace II Polskiego Synodu Plenarnego.  W przeszłości był też kapelanem kaplicy w Sejmie RP i duszpasterzem parlamentarzystów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-21 10:34:06
miniaturka

Msze św. w internecie w archidiecezji warszawskiej

W IV niedzielę Wielkiego Postu 22 marca parafie archidiecezji warszawskiej, które prowadzą swoje konta i profile w mediach społecznościowych szykują transmisje Mszy świętych.
2020-03-21 10:54:47
miniaturka

Prezydium Episkopatu: przypominamy o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało 21 marca dokument stanowiący wytyczne dla sprawowania liturgii i duszpasterstwa w związku z epidemią koronawirusa.
2020-03-21 11:18:37
miniaturka

Abp Ryś: Bramą do wywyższenia przez Boga jest uznanie swojego grzechu

Podczas Mszy św. transmitowanej on-line z kaplicy metropolity łódzkiego, Abp Grzegorz Ryś odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, mówiąc o dwóch rodzajach modlitwy – faryzeusza i celnika.
2020-03-21 12:05:58
miniaturka

Watykan o celebrowaniu Wielkanocy w czasie epidemii

W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.
2020-03-22 09:30:00
miniaturka

Zmarł ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik

21 marca 2020 r. Archidiecezja Lubelska poinformowała o śmierci kapłana - profesora teologii dogmatycznej, wieloletniego wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.
2020-03-22 11:12:50
miniaturka

Abp Ryś: przede wszystkim jesteśmy w czasie przygotowania do Wielkanocy

- Moment, który przeżywamy, to nie jest epidemia, tylko nasza droga do odnowienia przymierza chrzcielnego za trzy tygodnie - powiedział dziś abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. transmitowanej on-line z kaplicy metropolity łódzkiego.