Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-12-10 07:51
AC / Radio Watykańskie

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Irlandii. Bezdomność i kryzys mieszkaniowy

Bezdomność i kryzys mieszkaniowy to główne tematy zimowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Irlandii, które miało miejsce w Kolegium św. Patryka w Maynooth.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Biskupi zwrócili uwagę na fakt, że ilość osób śpiących w tym kraju tej zimy na ulicach wyraźnie wzrosła. Według oficjalnych danych w ostatnich 12 tygodniach z powodu wyziębienia zmarło 8 osób. "To zbiorowa porażka naszego społeczeństwa, które powinno chronić najbardziej bezbronnych spośród nas" - podkreślili biskupi.

W Irlandii ponad 8 tys. osób (8.300) korzysta ze schronisk dla bezdomnych, w tym ponad 3000 dzieci i ponad 1400 rodzin. Liczba ta nie obejmuje tych, którzy śpią na ulicach, ani tych, którzy wbrew własnej woli mieszkają z przyjaciółmi lub krewnymi, ponieważ nie ma dla nich innego miejsca zakwaterowania. Średni czynsz w Republice Irlandii od końca 2011 r. wzrósł o ponad 60 procent.

Biskupi skierowali apel do wszystkich mieszkańców Irlandii, a w szczególności do polityków, o zaangażowanie się w budowanie społeczeństwa, które szanuje drugiego człowieka, pracuje dla dobra wspólnego, umożliwia wszystkim ludziom życie w godnych warunkach. Wyrazili również obawy, że zapowiedziany ostatnio wzrost zarówno kosztów energii, jak i cen transportu publicznego w nieproporcjonalny sposób wpłynie na biednych, zmarginalizowanych i starszych.

W czasie obrad Konferencji omówiono ponadto zagadnienia dotyczące Irlandii Północnej i Brexitu, apelu do parlamentu w obronie życia ludzkiego, tłumaczenia w na język irlandzki nowego Mszału Rzymskiego, tegorocznego Adwentu, projektu cyfrowego kalendarza adwentowego, przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin oraz Tygodnia Szkół Katolickich w 2018 r.

Biskupi podziękowali także wiernym za ofiary złożone dla osób dotkniętych kryzysem żywnościowym we Wschodniej Afryce. Na ten cel zebrano 5 mln euro.

lgo/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Irlandia, bezdomność, kryzys mieszkaniowy, Konferencja Episkopatu Irlandii