Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-07 12:00
nc / Łukasz Sośniak

Zebranie biskupów na granicy USA-Meksyk

Biskupi Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych spotkali się w przygranicznym Matamoros w Meksyku. Biskupom na sercach leży troska o migrantów. Zebrali się, aby wspólnie znaleźć środki pomocy ubogim.

Granica USA-Meksyk niedaleko Nogales
Autor/źródło: U.S. Customs and Border Protection/flickr.com/US government work

Spotkanie zaowocowało wspólnym oświadczeniem podpisanym przez biskupów meksykańskich i amerykańskich, którzy wyrazili zaniepokojenie sytuacją nierówności i przemocy, jakiej doświadczają migranci i zobowiązali się do dalszej obrony praw człowieka, a szczególnie osób ubogich.

Matamoros, które znajduje się na południowym brzegu Rio Grande, bezpośrednio przy granicy z USA, zna dramat imigrantów z Ameryki Łacińskiej z pierwszej ręki. Władze amerykańskie często odrzucają ich prośby o azyl oraz są oni poddawani długim i niepewnym procesom weryfikacyjnym bez gwarancji zamieszkania w USA i jakiejkolwiek ochrony. „Migranci są zagrożeni przez przemoc i dyskryminację, dlatego my, biskupi, nie możemy nie wyrazić naszej troski o ludzi, których ubóstwo zmusza do opuszczenia swojej ziemi i którzy w czasie podróży są narażeni na poważne niebezpieczeństwa i odrzucenie” – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi podkreślają dramat rozdzielonych rodzin i nieludzkie warunki, które panują w wielu ośrodkach detencyjnych. Zapewniają, że są „zasmuceni wzrostem rasizmu, nienawiści i dyskryminacji oraz faktem, że migranci są postrzegani jako najeźdźcy i przestępcy”. „Cierpimy z powodu dramatu deportowanych, którzy widzą, że wysiłki poszły na marne i którzy wracają do domu bez pieniędzy i z długami, które zaciągnęli u przemytników. Napełnia nas żałobą także to, że wielu z nich, w poszukiwaniu lepszej przyszłości, straciło życie”. – napisali hierarchowie.

Na koniec biskupi przypominają rządom USA, Meksyku, Kanady, Ameryki Środkowej i Karaibów o pilnej potrzebie stworzenia warunków, w których każdy ma możliwość dążenia do „integralnego rozwoju oraz godnego i pokojowego życia”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-07 11:17:13
miniaturka
play

Nowi kardynałowie u Benedykta XVI

Papież Franciszek wraz z 13 nowymi kardynałami odwiedzili po konsystorzu Benedykta XVI. Spotkanie odbyło się w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, w którym mieszka papież-senior.
2019-10-07 11:33:03
miniaturka

Caritas: Zebraliśmy ponad 10 ton żywności

833 wolontariuszy Caritas Diecezji Siedleckiej w dniach 20-21 września 2019 r. zbierało w sieci sklepów Biedronka na terenie diecezji siedleckiej żywność z długim terminem przydatności. Razem zebrali jej ponad 10 ton!
2019-10-07 11:44:21
miniaturka

82. Parada Pułaskiego – wielki dzień amerykańskiej Polonii

W niedziele 6 października, w rocznicę śmierci generała Kazimierza Pułaskiego, na Manhattanie odbyła się największa w Stanach Zjednoczonych manifestacja polskości. Wzięło w niej udział tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, z Nowego Jorku i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do ojczystych tradycji.
2019-10-07 12:23:57
miniaturka

Spotkanie autorskie z o. Andrzejem Zającem - już jutro!

Już w ten wtorek spotkanie autorskie z o. Andrzejem Zającem, poświęcone jego najnowszej książce „Lubię, jak na mnie patrzysz. Światło, piękno, spotkanie”.
2019-10-07 12:43:55
miniaturka

Bp Adam Odzimek przechodzi na emeryturę

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Odzimka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej.
2019-10-07 13:35:09
miniaturka

S. Maria Dąbrówka Augustyn nową przełożoną generalną Sióstr Służebniczek Śląskich

S. Maria Dąbrówka Augustyn została nową przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Wyboru dokonano podczas obradującej w dniach 2-13 października 23. Kapituły Generalnej Służebniczek Śląskich.