Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-28 18:45
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Ze Wzgórza św. Rocha popłynęło ku niebu wołanie o miłosierdzie

Mikstat: W Święto Miłosierdzia Bożego w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha wierni modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego i odprawili nabożeństwo Drogi Światła.

Niedziela Bożego Miłosierdzia w sanktuarium
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

28  kwietnia w   Kościele przeżywamy  Święto Miłosierdzia Bożego. Zostało ono ustanowione  30. kwietnia 2000 roku  przez św. Jan Paweł II. Jest to szczególny dzień łask. Sam Pan Jezus prosił sekretarkę Bożego Miłosierdzia św. Faustynę o ustanowienie tego święta w  niedzielę po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Mikstaccy parafianie rozpoczęli przegotowanie do tego święta w Wielki Piątek . W tym dniu rozpoczęli Nowennę  do Miłosierdzia Bożego.

W Niedzielę Miłosierdzia  Bożego w parafii zostały odprawione dwie Msze Święte z prośbą o łaski potrzebne dla jego czcicieli. Pierwsza sprawowana była przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka o godz. 11:00 w kościele farnym. Jest tradycją w naszej parafii, że uczestniczą w niej dzieci. Podczas homilii ks. kanonik nawiązał do słów Ewangelii i zachęcał, zarówno dzieci jak i dorosłych, do  troski o rozwój swojej wiary. Nie mogło zabraknąć nawiązania do obchodzonej Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Dzieci otrzymały obrazki z Jezusem Miłosiernym na odwrocie których, znajdowały się słowa  modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego. Ich tekst przydał się najmłodszym parafianom, gdyż po zakończonej Eucharystii przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmówiona została właśnie Koronka  i Litania do Miłosierdzia Bożego. Trudno  wyobrazić sobie ten dzień bez modlitwy w Godzinie Miłosierdzia Bożego. Tę szczególną godzinę część parafian przeżywała w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Tu ks. kan. Krzysztof poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zanim rozpoczęliśmy modlitwę kapłan przywołał fragmenty z Dzienniczka s. Faustyny. Były wśród nich  następujące słowa Jezusa:   „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”( 699). Czy można nie skorzystać z tego szczególnego czasu łaski? W czasie Koronki prosiliśmy Pana Jezusa o miłosierdzie dla zmarłych spoczywających na otaczającym  Diecezjalne  Sanktuarium Świętego Rocha cmentarzu, a także za zmarłych polecanych w wypominkach  rocznych. Ich nazwiska wyczytywał ks. kanonik pomiędzy poszczególnymi częściami modlitwy.  Po Koronce do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium  odprawione zostało  nabożeństwo Drogi Światła. Nabożeństwo to chyba już na stałe wpisało się do scenariusza obchodów  Święta Miłosierdzia Bożego w naszej parafii. Niesie ze sobą ono tyle nadziei.  Było okazją do przeżycia 14 spotkań ze Zmartwychwstałym  Panem, ale i czasem refleksji nad tym, za co powinniśmy przeprosić Jezusa. Przy rozważaniu poszczególnych spotkań od paschału odpalane były kolejne świeczki. Tuż przed błogosławieństwem zapłonęła czternasta. Po nabożeństwie Drogi Światła w sanktuarium  odprawiona została  kolejna  Msza Święta w intencji czcicieli Miłosierdzia Bożego z Mikstatu i Komorowa.

Potrzebują tego miłosierdzia nasi zmarli, potrzebuje go każdy z nas, bardzo potrzebuje go dzisiejszy świat… W Święto Miłosierdzia Bożego z Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha  popłynęło ku niebu  z wielu serc wołanie: „ Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-28 12:46:13
miniaturka

Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia: Wolontariat w służbie miłosierdzia

Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka – piszą biskupi w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia.
2019-04-28 13:03:27
miniaturka

Płock: nabożeństwo przebłagalne za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Nabożeństwo przebłagalne za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się w Płocku 29 kwietnia w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego. Na terenie tej parafii w nocy z dnia 26 na 27 kwietnia rozwieszono plakaty przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy.
2019-04-28 18:08:06
miniaturka

Papież: ewakuujmy uchodźców

Po odmówieniu modlitwy Regina coeli Papież zaapelował o ewakuację uchodźców z Libii oraz o pomoc dla ofiar powodzi w Południowej Afryce.
2019-04-28 18:32:42
miniaturka

Ok. 100 tys. pielgrzymów z całego świata uczestniczyło w obchodach łagiewnickich

O darze pokoju i pojednania, którego potrzebuje współczesny świat, o złu obecnym we współczesnym świecie, któremu należy się stanowczo przeciwstawiać oraz o tym, że zobowiązanie do rozpowszechniania orędzia miłosierdzia jest wciąż aktualne - mówili krakowscy biskupi.
2019-04-28 18:47:58
miniaturka

Kard. Nycz na Mszy za ofiary na Sri Lance: miłość nieprzyjaciół jest najtrudniejsza

Miłość nieprzyjaciół jest najtrudniejszą miłością – powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w intencji niedawnych ofiar zamachów terrorystycznych na Sri Lance.
2019-04-28 21:18:51
miniaturka

XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok – Grodno – Wilno

Pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry już po raz 27. do Ostrej Bramy w Wilnie 16 sierpnia.