Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-09-29 13:34
Karolina Kędzia

Zdrowe odżywianie prowadzi do harmonii człowieka

Jeśli zdrowo jesz, jesteś radosny, a twoje nerwy i układ odpornościowy działają tak, jak należy. Już w VI w. św. Benedykt zalecał, by nie przesadzać z ilością potraw. Natomiast współcześni dietetycy zachęcają do spożywania płynów w dużych ilościach.

Autor/źródło: Shutterstock.com

Harmonia duszy i ciała

Liczne diety i akcje dotyczące zdrowego sposobu odżywiania stają się coraz bardziej popularne. Mamy diety bezglutenowe, pudełkowe, niezawierające nabiału - ich ilość na rynku jest ogromna. Co wybrać? Jak zdecydować, by nie być rozczarowanym? Ważny jest efekt. Choć, to przed nim przestrzegał Thomas Merton – angielski trapista, żyjący w XX , jako największą pokusą dzisiejszego świata. Niektóre rzeczy dzieją się powoli. Wiedziała o tym, wspominana już niemiecka mistyczka z Bingen. Korzystanie z jej receptur może spowolnić niektóre choroby a nawet procesy nowotworowe.  

Św. Hildegarda ogłoszona w 2012 r. Doktorem Kościoła, sens oraz podstawę bezpiecznego i zrównoważonego życia widziała na drodze obserwacji oraz bycia w zgodzie z naturą, szczególnie tą najbliższą. Zalecała spożywanie warzyw oraz owoców, tylko z własnego otoczenia, niekoniecznie sprowadzając je zza granicy czy innych dalekich stron – uważając, że nie ma takiej potrzeby, jeśli Bóg stworzył nas właśnie w tym miejscu, to do zdrowego funkcjonowania wystarczy nam to, po co możemy sięgnąć najbliżej.  

„Mocarny” orkisz

Dla zdrowej kondycji ciała – a jak głosi znana maksyma „ w zdrowym ciele zdrowy duch”, o czym każdy niejednokrotnie sam się przekonał – ważne jest, by spożywać nie tylko wybrane produkty, ale zatroszczyć się o to, co najbardziej podstawowe dla ludzkiego organizmu, czyli m.in. odpowiednia ilość węglowodanów, białka czy soli mineralnych. 

Unikatem pod względem jakościowym jak i ilościowym zawierającym te składniki jest orkisz, który: Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę. – mówi Hildegarda.

W medycynie orkisz spełnia również funkcję leczniczą i podaje się go pacjentom po zawale serca, w czasie rekonwalescencji po przewlekłych chorobach, działa także wzmacniająco w sytuacji niedożywienia czy osłabienia. Jednakże święta mistyczka widziała w nim dużo szersze pole działania, sądząc, że jest najważniejszym środkiem odżywczym i leczniczym. Orkisz ogrzewa i wzmacnia - pisała. Ponadto w starożytności zboże to podawano gladiatorom w czasie walk, gdyż uważano, że daje zapaśnikom siłę. I rzeczywiście, orkisz posiada optymalną zawartość potrzebnych człowiekowi składników. Dlatego żurek orkiszowy, słynny chleb na bazie orkiszu, kawa orkiszowa a nawet budyń kasztanowo-orkiszowy znalazły się w hildegardowskim „menu”.   

Zdaniem wielu specjalistów większość chorób jest możliwych do wyeliminowania przez zmianę nawyków żywieniowych. Coraz częściej mówi się również o całościowym spojrzeniu na człowieka, o czym już nauczał Hipokrates zwany „ojcem medycyny”. Duch jak i emocje mają swoje odzwierciedlenie w ciele, więc bardzo ważne jest porządkowanie wszystkich tych sfer jednocześnie.  

Umiar i porządek

Oprócz tego, co się je, ważne jest również, w jaki sposób się to robi. W dobie fast-foodów, gdzie pojawiły się również slow-foody, bardziej korzystne dla człowieka będzie powolne i spokojne przeżuwanie posiłków, a wręcz ucieszenie się z nich. Swoiste „lectio divina” spożywanych dań może pozytywnie działać na relacje człowieka z otoczeniem i samym sobą, w czym tkwi również klucz do bezpieczeństwa zdrowotnego.  

Kto ze spokojem spożywa swój posiłek szybko zauważy, że przenosi się to również na inne sfery jego życia: jest bardziej uważny, oddziela porę odpoczynku czy posiłku od pracy – co jest bardzo ważne – a jego codzienne obowiązki stają się bardziej poukładane i przemyślane. Posiłki mają funkcję porządkowania dnia, podobnie jak ma to miejsce w zakonach. Dodatkowo poza czasem przeznaczonym na jedzenie liczą się również proporcje odpowiednio przez nas wybranych składników. Zbyt duża ilość mięsa może zaszkodzić, podobnie jak zupełna jego eliminacja. Ważną kwestią jest również oczyszczanie organizmu  z toksyn. Wielu specjalistów, m.in. dr Ewa Dąbrowska proponuje np. dietę warzywno-owocową, na uwagę zasługuje również dieta jaglana, potocznie zwana „jaglanką”.  

Jak widzimy diety oraz pomysły na zdrowe odżywanie są przeróżne a temat bardzo obszerny. Już w starożytności odkryto wiele sposobów na zdrowe funkcjonowanie a dawne lekarstwa czy przepisy mają zastosowanie na współczesne choroby. Dlaczego więc nie skorzystać z nich dzisiaj? Oprócz zdrowych receptur znane były również ogólne zasady jak równomierny i regularny sen, równowaga między pracą a odpoczynkiem, zgodność życia z dniem i nocą.


Logo PZU

Partnerem akcji „Zawsze bezpieczny” jest PZU SA.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: zdrowie, człowiek, bezpieczeństwo, PZU, dieta, odżywianie się, św. Hildegarda, orkisz