Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-29 14:07
AC

Zdecydowana patronka Europy! Jak wielki wpływ na jej kształt miała św. Katarzyna?

Kobieta o mocnym charakterze, mająca wpływ na kształt Europy. To dzięki jej działaniu i modlitwie Grzegorz XI powrócił do Rzymu. Mowa o św. Katarzynie ze Sieny, będącej, tak naprawdę, świetnym politykiem – ta kobieta potrafiła godzić ze sobą skłócone opcje, aby papież mógł powrócić z Awinionu.

Autor/źródło: unsplash.com

29 kwietnia wspominana jest św. Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła. Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 roku i była... 23 dzieckiem w rodzinie. Jej rodzice mieli w sumie 25 dzieci. Siostra bliźniaczka św. Katarzyny zmarła we wczesnym dzieciństwie. Co prawda, Katarzyna Benincasa nie potrafiła zbyt dobrze pisać i czytać, ale osiągnęła ogromnie wiele i miała wpływ na władców Europy i na samego papieża.

Była to kobieta o zdecydowanym i mocnym charakterze. Nie bała się mówić Europie o Jezusie, który daje prawdziwy pokój. Starała się, jak tylko potrafiła, godzić ze sobą zwaśnione księstwa we Włoszech. Nie bała się nawet upominać niektórych kapłanów. Zawsze mówiła, co myśli, ale i zawsze trzymała się Ewangelii. Prawda z niej płynąca była dla niej ogromnie ważna. Robiła wszystko, co w jej mocy, aby papież mógł wrócić z Awinionu do Rzymu, gdzie jest miejsce następcy św. Piotra.

Św. Katarzyna należała do Trzeciego Zakonu św. Dominika. Była mistyczką, ściśle złączoną z Oblubieńcem, Jezusem Chrystusem. Jeszcze za jej życia wydarzało się wiele cudów m.in. liczne uzdrowienia. Poruszona głęboko schizmą w Kościele, ofiarowała swe życie Bogu za Kościół. Robiła co mogła, aby nastało pojednanie i pokój. Umarła w Rzymie 29 kwietnia 1380 roku.  Katarzynę kanonizował papież Pius II w 1461 roku. Jest ona pierwszą kobietą ogłoszoną doktorem Kościoła. Patronuje m.in. Europie, świeckim dominikanom, pielęgniarkom i strażakom.

Zgromadzenie sióstr św. Dominika udostępniło hymn ku czci św. Katarzyny, którym dziś można się pomodlić w sprawach naszego kontynentu, ale i całego świata.


Zgromadzenie Sióstr św. Dominika · Hymn ku czci św. Katarzyny ze Sieny

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-29 12:30:55
miniaturka

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzuca kandydata powiązanego z Georgem Sorosem

Niedawny raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) wykazuje, że wielu sędziów Trybunału Praw Człowieka Rady Europy (ETPCz) ma bliskie powiązania z lewicową fundacją Open Society miliardera George’a Sorosa. Tym razem jednak kandydat wywodzący się z tego środowiska został odrzucony.
2021-04-29 13:04:18
miniaturka

Niemcy: episkopat dystansuje się od akcji błogosławienia par homoseksualnych

Niemiecka Konferencja Biskupów zdystansowała się od inicjatywy, by 10 maja w kościołach na terenie całego kraju błogosławić pary zakochanych, w tym homoseksualistów. Do inicjatywy, nazwanej „Miłość zwycięża”, odniósł się w oficjalnym oświadczeniu bp Georg Bätzing.
2021-04-29 13:38:02
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Droga, to coś co łączy, pozwala iść wygodnie, bezpiecznie i we właściwym kierunku. Jezus jest drogą jedyną. Nie ma wyboru, jak w aplikacjach nawigacyjnych, trasy najkrótszej, najszybszej czy najbardziej ekologicznej (ostatni wynalazek google). Droga jest tylko jedna.
2021-04-29 14:14:20
miniaturka

Dyskryminacja pod pozorem walki o równość. Raport Ordo Iuris na temat luki płacowej

„Dążenie do ujednolicenia płci, które przejawia się między innymi w postulacie zrównania liczby pracowników płci żeńskiej i męskiej w konkretnych zawodach czy firmach, wprowadza płeć jako kryterium wyboru” – komentuje Gabriela Szewczuk z Instytutu Ordo Iuris.
2021-04-29 14:26:15
miniaturka

PGNiG przekazało już ponad 26 mln zł na walkę z COVID-19

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od początku marca ub.r. wspiera placówki zdrowotne, a także ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje i podmioty mierzące się bezpośrednio ze skutkami pandemii. Wartość pomocy udzielonej przez polską spółkę w pierwszym kwartale 2021 roku przekroczyła już kwotę 5 mln zł.
2021-04-29 15:00:49
miniaturka

Dworczyk: podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w miastach wojewódzkich

Podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim. Do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson&Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin – oświadczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.