Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-11 11:44
ds / Łukasz Sośniak SJ, Vatican News

Zdalne nauczanie to słabsze wyniki

Badania pokazują, że lekcje online prowadzą do gorszych wyników w nauce. Grupa naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i Sztokholmie oceniła efekty nauki zdalnej w szkołach w Holandii. Najsłabiej wypadały dzieci z rodzin, w których rodzice nie byli w stanie pomóc im w lekcjach.

Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos, licencja: CC0

W związku z wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem w wielu państwach wraca zdalne nauczanie. W Polsce wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostali nim objęci od 9 listopada. Szkoła na odległość wraca także we Włoszech. Zdaniem badaczy nauczanie zdalne jest środkiem nadzwyczajnym, który należy stosować wyłącznie w skrajnych przypadkach, ponieważ wyraźnie prowadzi on do obniżenia jakości kształcenia. 

W Holandii grupa naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i Sztokholmie oceniła efekty nauki w szkołach, które w tym kraju były zamknięte przez 8 tygodni. Porównując wyniki uzyskane przez uczniów w wieku od 7 do 11 lat z tych samych egzaminów, co w poprzednich trzech latach, naukowcy byli w stanie zmierzyć spadek efektów edukacyjnych spowodowany uczeniem się na odległość. Rezultaty badań potwierdzają obawy: deficyt w nauce odpowiada stracie co najmniej jednej piątej roku szkolnego.  

W testach najsłabiej wypadały dzieci pochodzące z mniej wykształconych rodzin, których rodzice nie byli w stanie pomóc im w lekcjach. 

Należy pamiętać, że sytuacja technologiczna w Holandii jest uważana za idealną, w tym sensie, że nie ma tam problemów z dostępem do komputerów i szybkiego internetu. Wyniki uczniów będą zapewne znacznie gorsze w krajach mniej rozwiniętych lub takich, w których rodziny nie mają odpowiednich środków, aby zapewnić swoim dzieciom warunki do nauki.

„Sytuacja zdrowotna i ekonomiczna jest paradoksalnie mniej poważna niż pedagogiczna, gdyż ta ma znacznie bardziej długofalowe negatywne konsekwencje” – uważa Giuseppe Bertagna z uniwersytetu w Bergamo, doradca włoskiego ministra edukacji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-11 11:04:40
miniaturka

Prymas Polski przypomina o obowiązkach wobec Ojczyzny

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 102. rocznicę odzyskania niepodległości. W swojej homilii apelował o pojednanie i odpowiedzialność za przyszły los Polski.
2020-11-11 11:35:58
miniaturka

Jezus jak błyskawica

Aktualnie z błyskawicą kojarzy się nam ruch obiecujący wyzwolenie kobiet z „piekła”, przy czym to właśnie rzekome wyzwolenie jest dokładnie drogą do piekła. Kiedy przyjdzie Królestwo Boże i czy powtórnemu przyjściu Jezusa będą towarzyszyć błyskawice?
2020-11-11 11:44:07
miniaturka

Kościół jest zobowiązany wykorzenić zło w sobie

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Papież Franciszek odniósł się do opublikowanego wczoraj raportu na temat instytucjonalnego dochodzenia i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kardynała Theodore’a McCarricka (od 1930 do 2017) opublikowanego przez Sekretariat Stanu.
2020-11-11 13:14:03
miniaturka

Papież do Polaków w Narodowe Święto Niepodległości

W pozdrowieniach skierowanych po zakończeniu audiencji Papież przypomniał, że dziś w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości. Apelował do wszystkich Polaków, aby byli ludźmi sumienia, bo to oznacza być prawdziwie wolnym.
2020-11-11 13:58:12
miniaturka

Radość w Krakowie po nominacji biskupiej dla ks. Roberta Chrząszcza

Ks. Robert Józef Chrząszcz, misjonarz pochodzący z archidiecezji krakowskiej, dotychczasowy proboszcz parafii św. Pawła w Rio de Janeiro i wikariusz biskupi regionu Jacarepaguá archidiecezji Rio de Janeiro, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.
2020-11-11 13:59:01
miniaturka

McCarrick miał patologiczną osobowość

McCarrick był „osobowością patologiczną” a jego zdolność do okłamywania i oszukiwania ludzi wokół niego była "znakiem rozpoznawczym” jego kariery w Kościele. Tak uważa George Weigel, jeden z czołowych intelektualistów katolickich i biograf św. Jana Pawła II.