Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-18 10:27
AC / PAP

Zbiórka na rzecz podopiecznych Domu Powstańców Warszawskich

Dom Powstańców Warszawskich został otwarty 30 września 2018 roku. Jest to pierwsza placówka dedykowana żyjącym na terenie stolicy weteranom, gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, wsparcie w rehabilitacji, poradnictwo, wydarzenia kulturalne, a nade wszystko spotkania międzypokoleniowe.

Stowarzyszenie Monopol Warszawski - Pandemia. Wolontariusze z wizytą urodzinową u pani Alicji Czarneckiej
Autor/źródło: PAP

Placówka jest obliczona na wsparcie dla około 30 osób. Placówka prowadzona przez organizację społeczną Stowarzyszenie Monopol Warszawski w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, utrzymuje się z dofinansowania przez Miasto st. Warszawę oraz prowadzonych regularnie zbiórek.

Pandemia wszystko zmieniła. Z powodu zamknięcia wielu ośrodków dla seniorów i wyczerpania się budżetów licznych instytucji pomocowych do Domu Powstańców Warszawskich trafili Powstańcy Warszawscy z całego miasta szukający wsparcia. Nikomu nie została odmówiona pomoc. Obecnie Stowarzyszenie Monopol Warszawski zajmuje się przeszło 130 osobami. Codziennie dostarczane są ciepłe obiady, leki i drobne zakupy. Osoby wspierające podopiecznych pamiętają również o upominkach  na urodziny. Fizjoterapeuci walczą o zachowanie jak najlepszej sprawności fizycznej. Psycholog dba o zapewnienie namiastki więzi międzyludzkich.

Największym pragnieniem Stowarzyszenia jest zdążyć z pomocą do wszystkich podopiecznych i nie martwić się, że może zabraknąć dla kogoś obiadu albo możliwości rehabilitacji. Jako organizacja non profit stowarzyszenie takiej pewności nie ma i bardzo liczy na hojność darczyńców.

Na platformie Siepomoga.pl została uruchomiona zbiórka pn. „Święta dla Powstańca” i wszystkie w ten sposób zebrane środki zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby i zapewnienie opieki Powstańcom Warszawskim nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Stowarzyszenie apeluje do wszystkich o wpłatę symbolicznej złotówki. Jeśli tak się stanie, zostanie zebrane wystarczająco dużo środków, by zagwarantować Powstańcom Warszawskim codzienny posiłek i właściwą rehabilitację.

Dom Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 – placówka otwarta w 2018 roku, by świadczyć dzienną opiekę nad uczestnikami walk 1944 roku.

KONTAKT:
Ewa Drabikowska
Stowarzyszenie Monopol Warszawski
ul. Markowska 20/1
03-742 Warszawa
tel.: 518 748 284
e-mail: ewa.drabikowska@monopolpraski.pl

Źródło informacji: Stowarzyszenie Monopol Warszawski

PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-18 08:47:05
miniaturka

Ile Mszy św. w Boże Narodzenie, Nowy Rok i Objawienie Pańskie?

5 grudnia, 1 stycznia i 6 stycznia księża mogą odprawić cztery Msze św. za zgodą ordynariusza miejsca. Przywilej jest ważny tylko na tegoroczny Okres Narodzenia Pańskiego i wynika z uwarunkowań wynikających z panującej na świecie pandemii. Zastosowanie nie jest obowiązkowe.
2020-12-18 10:12:22
miniaturka

Noworodki pozbawiane kontaktu z matką? Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie

Ostatnio media informowały o tym, że w niektórych szpitalach, zwłaszcza na oddziałach neonatologicznych, dzieci pozbawiane są opieki rodziców. Sytuacja może być szczególnie niepokojąca w przypadku noworodków, dla których brak kontaktu z matką może skutkować konsekwencjami zdrowotnymi na całe życie.
2020-12-18 10:26:37
miniaturka

W wąskich korytarzach dużo łatwiej o zarażenie

Symulacje wykorzystywane do określania, w jaki sposób krople śliny rozprzestrzeniają się w powietrzu, wykazały, że wyjątkowo wysokie ryzyko zakażenia SARS-C0V-2 występuje między ludźmi poruszającymi się w długich, wąskich korytarzach – czytamy na łamach „Physics of Fluids”.
2020-12-18 10:44:01
miniaturka

Cywilizacja śmierci się rozszerza – legalizacja eutanazji w Hiszpanii

W Hiszpanii przegłosowano w czwartek ustawę dotyczącą eutanazji. Wejdzie ona w życie prawdopodobnie w czerwcu 2021 r. Eutanazji będą mogły się poddać osoby pełnoletnie, których stan w związku z chorobą jest „nie do zniesienia i bez możliwości wyleczenia lub poprawy”.
2020-12-18 11:26:53
miniaturka

Św. Jan Paweł II honorowym obywatelem Bratysławy!

Bratysława nadała honorowe obywatelstwo św. Janowi Pawłowi II. Decyzja została podjęta w czwartek przez Radę Miasta Bratysławy. Uznano, że Jan Paweł II znacząco przyczynił się do pokoju i przyjaźni między narodami, wzbogacił ludzką wiedzę i przyczynił się do podkreślenia roli Słowacji w Europie.
2020-12-18 11:37:50
miniaturka

Specjalny wysłannik papieża u Łukaszenki

Papież Franciszek wysłał w czwartek specjalnego delegata na spotkanie z prezydentem Białorusi w związku z napięciami między Kościołem katolickim a władzami. Jest to abp Claudio Gugerotti, który pełnił funkcję nuncjusza na Białorusi w latach 2011-2015.