Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-30 14:02
nc / KAI

Zawierzmy się Bogu na wzór Maryi - zachęca przeor Jasnej Góry

Przeor Jasnej Góry zaprasza 2 i 3 maja do duchowej jedności wszystkich Polaków wokół naszej Matki, która jest nam „Przedziwną Pomocą i Obroną”. Zachęca także do umieszczenia w oknach obrazów Matki Bożej Jasnogórskiej jako znaku naszego zawierzenia i oddania się pod Jej opiekę.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655r., ślubów Jana Kazimierza a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O. Marian Waligóra przypomina, że uroczystość ma przede wszystkim wymiar religijny i jest okazją do wspominania naszych zawierzeń Matce Bożej, zarówno tych królewskich sprzed wieków, tych które składał na przestrzeni lat polski Episkopat, jak i tych indywidualnych wypowiadanych tu przez miliony pielgrzymów. - Nie możemy zapomnieć także o papieskich zawierzeniach a zwłaszcza św. Jana Pawła II, który już podczas swojej pierwszej pielgrzymki w 1979r. nazwał siebie człowiekiem zawierzenia – powiedział paulin.

W tym roku liturgiczne obchody uroczystości Królowej Polski przeżywane będą w Kościele w Polsce 2 maja, a to dlatego, że 3 maja przypada w niedzielę wielkanocną, która nie przyjmuje innych uroczystości. Jednak na Jasnej Górze tego dnia, a więc 3 maja, w obchodzone wtedy również święto narodowe Konstytucji 3 Maja, odprawiona zostanie o godz. 11.00 uroczysta Msza św. celebrowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki wypowie też nowy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

- W tym akcie zawierzenia wracamy do wszystkich zawierzeń, które były wypowiadane w naszej Ojczyźnie, w obliczu różnych doświadczeń, zagrożeń, trudności, zmagań, z którymi Polska się borykała. Tu, na Jasną Górę chcemy przynieść Maryi to nasze bardzo trudne teraz, całą niepewność, którą przeżywają wszyscy Polacy – powiedział jasnogórski przeor. Podkreślił, że przewodniczący Episkopatu Polski „zawierzy to, co kryją nasze serca, wypowie nasze błaganie do Boga, o to byśmy potrafili unieść ten ciężar zmagań, z którymi przychodzi się mierzyć, ale też byśmy przy tym nie utracili wiary i zaufania do Boga na wzór Matki Najświętszej i naszych rodaków, którzy do Niej się zwracali na przestrzeni wieków”.

Paulin przypomniał, że Maryja zawsze przychodziła nam z pomocą i przywołał nieodległe czasy, kiedy ludzie dzięki wierze, potrafili znieść komunistyczne upokorzenia w życiu społeczno-politycznym czy osobistym.

- Siła jest w zaufaniu do Boga. Maryja jest dla nas wzorem powiedzenia Bogu „fiat”, poddania się Jemu we wszystkim. Szczególnie wtedy, gdy stoi pod krzyżem Chrystusa jest dla nas wzorem tego, że w ludzkiej bezsilności potrafi trwać przy Bogu, a nie obrażać się na Niego, bo nie rozumie, nie wie dlaczego – podkreślił zakonnik. Dodał, że Ona uczy nas tego „by być przy Nim właśnie wtedy, gdy nic nie rozumiemy, jeszcze bardziej niż wtedy, gdy wydaje nam się wszystko jasne”.

- Zapraszamy do duchowej łączności i wspólnej modlitwy 2 i 3 maja – powiedział jasnogórski przeor. Dołącza do zachęty abp. Wacława Depo, by umieścić w naszych oknach obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. - Tym znakiem chcemy przypomnieć, że zawierzamy się Maryi, naszą rodzinę, nasz dom. To znak wysiłku pielgrzymiego i tego, że mimo iż nie możemy tu przybyć jesteśmy z Nią. Jest to też znak dla innych ludzi, stajemy się świadkami naszego zawierzenia i oddania się pod Jej matczyną opiekę – twierdzi o. Marian Waligóra.

Zauważył, że tegoroczne świętowanie będzie w innej formie niż zwykle. - Smutne, bo bez fizycznego udziału tysięcy pielgrzymów, ale w duchowej łączności z tymi, którzy zapragną swoje serce tutaj przenieść – powiedział o. Waligóra. Przypomniał, że paulinów napawa radością fakt, że jak pokazują statystyki, ludzie są spragnieni kontaktu z Jasną Górą. - Nawet jeśli nie mogą tu fizycznie być, to łączą się duchowo poprzez media, pokazując, że to jest dla nich ważne i jest stałym elementem ich codzienności np. udział w Apelu czy Mszy św. przez radio czy telewizję. Cieszymy się, że liczba łączących się duchowo wzrosła i to pokazuje, że duchowość Maryjna jest wciąż w nas żywa – powiedział jasnogórski przeor. Podkreślił, że „jest to pocieszające, że choć musimy wybierać inną formę, to nie zatraciliśmy wrażliwości religijnej i ten kontakt z tym świętym miejscem jest nam potrzebny, bo odczuwamy głód Boga, który wiąże się z potrzebą obecności u Maryi, która nas prowadzi do Chrystusa”.

Zdaniem o. Waligóry „ten przedłużony post powinien obudzić w nas pragnienie Boga i może to być czas oczyszczenia, zobaczenia jaką rolę odgrywa w naszym życiu wiara czy faktycznie jestem człowiekiem wierzącym czy szukam czegoś więcej czy jest we mnie tylko zwyczaj niedzielnej Mszy św.”

O. przeor przypomina, że Jasna Góra jest otwarta i czeka na pielgrzymów. - Może to być duchowe pielgrzymowanie, albo jeśli to możliwe przybycie tu np. być w ramach tzw. świątecznej rekreacji z pozwoleniem władz sanitarnych, spojrzenie na wieżę czy wejście na wały. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców arch. częstochowskiej, którzy mogą być reprezentantami nas wszystkich – powiedział paulin.

Transmisję Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w niedzielę, 3 maja o godz.11.00 przeprowadzą m.in. TVP, TV Trwam i Radio Jasna Góra. Eucharystia o godz. 13.00 w intencji Polaków rozsianych po świecie transmitowana będzie przez TV Polonia.


it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-30 12:05:53
miniaturka

O. Walter Ciszek SJ wzorem dla cierpiących z powodu izolacji

Postać o. Ciszka – amerykańskiego jezuity polskiego pochodzenia, więźnia Łubianki, który wiele lat spędził w sowieckim łagrze, a dziś jest kandydatem na ołtarze – może być wzorem m.in. dla tych, którzy cierpią z powodu izolacji podczas pandemii.
2020-04-30 12:37:01
miniaturka

Biskup o odroczeniu wznowienia Mszy św. we Francji: niegodne naszej demokracji

Biskup Nanterre Matthieu Rougé uważa, że odroczenie przez premiera Francji Édouarda Philippe wznowienia publicznych celebracji co najmniej do 2 czerwca, jest „niezrozumiałą brutalnością” i postawą „niegodną naszej demokracji”.
2020-04-30 12:55:42
miniaturka

W niedzielę 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

3 maja, w czwartą niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który będzie przebiegał pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary".
2020-04-30 14:04:44
miniaturka

Uroczystość NMP Królowej Polski obchodzona w tym roku 2 maja

W tym roku liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja, ponieważ tego dnia wypada niedziela wielkanocna, a w niedziele wielkanocne nie ma możliwości obchodzenia innych uroczystości.
2020-04-30 14:31:54
miniaturka

Katedra na Wawelu: modlitwa w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych

Dziś w czasie Mszy św. o 17:30 w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski będzie się modlił w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau, w 75. rocznicę wyzwolenia tych miejsc męczeństwa Polaków.
2020-04-30 14:47:16
miniaturka

Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika dniem pokuty i postu w intencji zachowania pracy

Bardziej właściwym byłoby uczynić dzień 1 maja, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków – podkreślili biskupi w dokumencie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.