Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-27 11:56
JR / PAP

Zaszczepiono pierwsze osoby przeciw COVID-19

Pierwsze dawki szczepionek przeciw COVID-19 zostały podane osobom pracującym w służbie medycznej. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.

Autor/źródło: PAP

Szczepienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zostały zaplanowane na godzinie 8 rano. Przed budynkiem szpitalnym zgromadziły się dziesiątki dziennikarzy, aby je relacjonować. 

W klinice przygotowano specjalne miejsce w obszernym holu. Na środku ustawiono ambulatoryjny fotel oraz stolik ze środkami do dezynfekcji. Ok. 8.25 dyrektor szpitala dyrektor prof. Waldemar Wierzba i dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, dr Artur Zaczyński przynieśli w dwóch pojemnikach 10 strzykawek ze szczepionkami przygotowanymi osobiście przez szefa szpitalnej apteki.

Do szczepienia pierwsza przystąpiła naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Przyznała, że decyzji o szczepieniu towarzyszyło nieco emocji. „Były emocje, wczoraj to przeżywałam, ale z podniesioną głową przyszłam tutaj” – dodała.

„To pan dyrektor Wierzba i pan dyrektor Zaczyński akurat wybrali mnie, za co bardzo serdecznie dziękuję. I nie jest to lekarz, tylko pielęgniarka. To jest ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych” – wyjaśniła.

Dr Zaczyński podszedł do stolika i zdezynfekował dłonie. Zaczął wkładać rękawiczki ochronne. Widać było, że jest nieco rozemocjonowany, bo jedna z rękawiczek pękła. „Dajcie elki” – zadecydowała Jakubowska. Za chwilę w rękach lekarza pojawiła się strzykawka. Pielęgniarka podgięła rękaw, a Zaczyński wbił cienką igłę w lewe ramię. Kobieta podniosła prawą rękę z uniesionym do góry kciukiem. „Nic nie bolało” – zapewniła, dodając, że radość widać w jej oczach.

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. „Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia” – skomentował dyrektor. Następny w kolejce był ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Bez mrugnięcia okiem do szczepienia wystawił umięśnione ramię pokryte tatuażami. „Sławek, jestem ratownikiem medycznym, pozdrawiam wszystkich ratowników” – powiedział tuż przed iniekcją, dodając, że po szczepionce „na pewno będziemy czuć się bezpiecznie”.

Dr Agnieszka Szarowska, która brała udział realizacji szczepień, również znalazła się w pierwszej grupie. „Żeby nie było tak, że ja tylko szczepię, także poddaję się szczepieniom” – powiedziała lekarka. Dodała żartem, że na pewno została zaszczepiona, bo to poczuła.

Ostatnia z pierwszej grupy pracowników szpitala MSWiA w fotelu diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas. „Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności” – powiedziała Aplas.

„Przepraszam, muszę zrobić zdjęcie, to historyczna chwila, myślę, że można ją porównać do szczepień przeciw polio” – powiedział PAP jeden z lekarzy kliniki przyglądający zabiegowi (nie chciał się przedstawić). Wyjaśnił, że pierwsze masowe szczepienia przeprowadzono pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Pozwoliły one praktycznie wyeliminować chorobę.

Wszystkie zaszczepione osoby zostały poddane kilkunastominutowej obserwacji. Dr Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że „po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu”.

Po kilkunastu minutach do oczekujących dziennikarzy powróciły zaszczepione osoby. Jakubowska, która została zaszczepiona, jako pierwsza po raz kolejny zapewniła o dobrym samopoczuciu. „Są osoby i w moim środowisku niezdecydowane, myślę, że moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności” – powiedziała naczelna pielęgniarka. Dodała, że "jeżeli ktoś nie chce się zaszczepić sam dla siebie, niech się zaszczepi dla tych bliskich, których się kocha”.

Natomiast prof. Wierzba podkreślał, że „szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości”. Wskazał, że szczepionka na koronawirusa jest bardzo dobrze sprawdzona m.in. przez jedną z najpoważniejszych na świecie amerykańskich instytucji specjalizujących się w tej dziedzinie. Podkreślał, że szczepionka będzie działać na wszystkie mutacje SARS-CoV-2.

„Jesteśmy w stanie szczepić tysiąc osób dziennie tylko przez szpital CSK MSWiA. Będziemy szczepić w filii tutaj i w naszym szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, tam też będzie duży punkt szczepień dla wszystkich, którzy takie szczepienia chcą wykonać. Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków” – oznajmiła dr Szarowska.

Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-26 16:33:34
miniaturka

Być człowiekiem Narodzenia Pańskiego to znaczy doświadczać obecnego w Hostii Boga

Narodzenie Pańskie nie skończyło się w nędznej szopie, lecz ma dopełnienie w najświętszej ofierze Chrystusa, czyli we Mszy św. – mówi ks. prof. Zdzisław Janiec z Katedry Historii Liturgii KUL.
2020-12-27 08:24:37
miniaturka

Dobro małżeństwa i rodziny ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości świata

Rodzina to naturalne środowisko, gdzie ludzie kroczą do zbawienia, gdzie się uświęcają oraz gdzie następuje międzypokoleniowy przekaz wiary – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel w życzeniach na Niedzielę Świętej Rodziny.
2020-12-27 09:32:31
miniaturka

„Pij miłość św. Jana” – jakie przesłanie niesie błogosławieństwo wina?

Trzeci dzień oktawy Bożego Narodzenia poświęcony jest św. Janowi Apostołowi. Tego dnia święci się wino i podaje się wiernym do picia ze słowami: „Bibe amorem s. Joannis” – „Pij miłość św. Jana”. Wino oznacza szczęście, radość, ale również cierpienie i miłość.
2020-12-27 12:49:55
miniaturka

Papież ogłosił rok poświęcony rodzinie z okazji 5-lecia adhortacji „Amoris laetitia”

19 marca 2021 r. minie pięć lat od ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. „Aby kontynuować proces synodalny, która doprowadził do jej publikacji, postanowiłem ogłosić specjalny rok poświęcony rodzinie «Amoris laetitia»” – powiedział papież przed modlitwą „Anioł Pański”.
2020-12-27 13:15:03
miniaturka

Dzieci ochrzczone krwią – pierwsi i najmłodsi męczennicy

Tradycja chrześcijańska podkreśla, że choć dzieci z Betlejem zabite na rozkaz Heroda nie zostały ochrzczone, jednak męczeństwo przyłączyło je do Chrystusa, dlatego mówi się, że otrzymały chrzest krwi. Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku.
2020-12-27 13:57:03
miniaturka

Co zrobić z nietrafionym prezentem? Przekazać potrzebującym!

W Częstochowie już po raz ósmy wystartowała zbiórka nietrafionych prezentów. Tym razem organizują ją wspólnie Jasnogórski Punkt Charytatywny i Fundacja Ufam Tobie. Prezenty można przesyłać do obu tych instytucji.