Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-04 11:56
Anna Bajon / http://www.jasnagora.com

Zarząd zakonów męskich w Polsce na wspólnym spotkaniu

Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich spotkała się na obradach na Jasnej Górze w sobotę, 2 grudnia.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, Opoka

Obecny był o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Konsulty Zakonów Męskich w Polsce, prowincjał redemptorystów, a rolę gospodarza spotkania pełnił o. Arnold Chrapkowski, członek konsulty.

Jak mówi o. Janusz Sok, w czasie spotkań konsulty podejmowanych jest szereg tematów ważnych dla życia zakonów męskich w Polsce. „Podejmujemy relacje w stosunku do Konferencji biskupów poprzez komisję mieszaną, podnosimy pewne tematy, które są dla nas ważne, ponadto uświadamiamy sobie że mimo różnicy charyzmatów, różnych zwyczajów, wrażliwości, sposobów funkcjonowania, bardzo dużo nas łączy – podkreśla przewodniczący konsulty – Dlatego chcemy znaleźć takie drogi i rozwiązania, byśmy nie tylko w tak szacownym gronie wyższych przełożonych, ale i w lokalnych strukturach, by te dróżki między naszymi furtami, domami były bardziej wydeptane, odkurzone , i żeby tam następowały spotkania, głównie formacyjne, byśmy sobie nawzajem pomagali. Szczególnie widzimy taką potrzebę pomocy wzajemnej, gdy te wspólnoty są małe – czy to kwestia spowiedników, formacji czy dni skupienia, czy też takiego aktywizowania się by być obecnym w diecezji”.

Jednym z tematów spotkania była kończąca się peregrynacja obrazu Matki Bożej w zakonach męskich. Druga peregrynacja po męskich klasztorach i domach zakonnych w Polsce została zapoczątkowana 16 października 2013 r. na Jasnej Górze. Ikona Jasnogórska, która nawiedza poszczególne wspólnoty, została ofiarowana polskim zakonom przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w marcu 1963 r., i wtedy rozpoczęła się pierwsza peregrynacja.

W czasie spotkania poruszony został także temat organizowanego w przyszłym roku Kongresu Młodych Zakonników - poprzedni, który odbył się w Roku Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze, spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem wśród uczestników, stąd pomysł zorganizowania kolejnego Kongresu.

O. Janusz Sok przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sobotę, 2 grudnia.

o. Stanisław TomońPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: zakonnicy, zakony męskie