Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-30 10:00
Marek Mendyk

Zaproszenie do udziału w wakacyjnych rekolekcjach

Ktoś kto doświadczył rekolekcyjnej ciszy wie, że rekolekcje to najważniejsze i najpiękniejsze dni w ciągu całego roku.

Autor/źródło: photogenica/Anna Bajon, photogenica/Anna Bajon

Serdecznie zachęcam do udziału w rekolekcjach "lectio divina", które odbędą się w Centrum Duchowości św. Marii De Mattias w Bolesławcu (59-700 Bolesławiec, ul. Zgorzelecka 27) w dniach 22-30 czerwca 2018 roku. Rekolekcje rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 17.00 a kończą ostatniego dnia o godz. 13.00. Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum, tel. 505 581 491; email: rekolekcje@adoratorki.pl.

Rekolekcje "lectio divina" są oparte na Słowie Bożym. Warto przypomnieć przykład ewangelicznych niewiast: Marty i Marii. W jakimś sensie każdy z nas na co dzień nosi w sobie cechy i Marty i Marii: 

- ewangeliczna Marta - to w jej postawie kryje się człowiek otwarty na Jezusa, przyjmujący Go do swego domu, zatroskany o tego niezwykłego Gościa. Marta to figura osoby zatroskanej o dom, w którym przebywa Jezus. Jednak w osobie Marty czuje się narastające napięcie, pretensje do Jezusa i swojej siostry, która podczas krzątaniny Marty słucha słów Jezusa, przebywając blisko Niego. Odpowiedź Jezusa na zarzuty Marty nie jest jej potępieniem. Jezus pokazuje, że jest jednak coś jedynego, najważniejszego. To właśnie wybór tego jednego, owej dobrej cząstki jest potrzebny, aby wśród codziennych trosk i zabiegania, nie zgubić wewnętrznego pokoju. Z pewnością odkrywamy w sobie postawę zabieganej Marty, która troszczy się o Jezusa, ale po drodze traci właśnie to, co jest jedyne i najważniejsze.

- są w nas także pragnienia Marii; pragnienia, aby być blisko Jezusa, by czerpać z Jego nauki, wybierać to co jest istotne, co nadaje sens naszemu życiu i naszemu powołaniu.

Cel takich rekolekcji jest jeden: usłyszeć Słowo Pana, zobaczyć swoje życie w świetle Jego Słowa i zapytać siebie: jakiego nawrócenia umysłu, serca i życia domaga się ode mnie Jezus? Tego celu nie osiągnie się tylko dobrymi pragnieniami. Pozwólmy się poprowadzić Bożemu Słowu. W sposób szczególny zapraszamy katechetów.

Całym sercem zachęcam - spróbujcie! 

bp Marek Mendyk, Komisja Wychowania katolickiego KEP


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy