Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-05 18:15
ek / KAI

"Zapach Boga" – pierwsza książka papieskiego jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego

"Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga"...

Autor/źródło: znak.com.pl

- te i inne wypowiedzi kard. Konrada Krajewskiego przeczytamy w książce "Zapach Boga" – pierwszym zbiorze publicznie wypowiedzianych słów papieskiego jałmużnika.

"Będziesz robił to czego ja nie mogę", "sprzedaj biurko, idź i szukaj biednych, bo to jest Jezus", "patrz im w oczy, dotykaj ich", "najlepiej nic nie kupuj, tylko zjedz z nimi", – takie instrukcje dostał od papieża Franciszka kard. Krajewski, kiedy ten powierzył mu funkcję swojego jałmużnika. Duchowny postanowił wcielić w życie rady Ojca Świętego i szybko zyskał miano "papieskiego Robin Hooda".

Kard. Krajewski jest osobą, obok której nie można przejść obojętnie, jego działania – na przykład włączenie prądu w bloku gdzie mieszkają biedni, pod groźbą poniesienia za ten czyn odpowiedzialności karnej – są opisywane i komentowane na całym świecie. 

Jak podkreśla autor opracowania - Krzysztof Tadej, ,, "Zapach Boga" to zbiór publicznie wypowiedzianych słów kardynała Konrada Krajewskiego – fragmenty jego kazań, przemówień, nielicznych wywiadów. Dokonano w nich jedynie drobnych poprawek, które zaakceptował sam duchowny.

"Kiedy Bóg będzie zastanawiał się nad Kościołem, nad tym światem, nad tym, ile cierpienia ludzie wyrządzają ludziom... możemy Mu powiedzieć, że nie jest tak źle. Bo przecież jest taki ksiądz w Watykanie, który pomaga biednym, rozdaje jedzenie. Polak z Łodzi" – tłumaczy Tadej.

Kardynał prostym językiem przekazuje najważniejsze prawdy wiary. Mówi o tym jak żyć, jaki jest Bóg i gdzie go spotkać. Nie ma tu zagmatwanych rozważań teologicznych, ale konkretne rady z przykładami z życia codziennego. Co więcej, duchowny nie waha się krytykować innych kardynałów, kiedy nie postępują w zgodzie z Ewangelią.

"Papieski Robin Hood" często odwołuje się do "skandalicznego i bezwarunkowego" miłosierdzia Bożego. "Kiedy ojciec spotkał syna marnotrawnego, to nie stawiał mu żadnych warunków. Najpierw było miłosierdzie. Miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość" – podkreśla duchowny.

Pewnie dlatego zyskał sympatię papieża Franciszka, o którym duchowny wie więcej niż inni i należy do jego najbliższych współpracowników. W książce kardynał opowiada m.in. o prywatnych rozmowach z papieżem Franciszkiem, a także o jego wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II.

W opracowaniu Krzysztofa Tadeja znajdziemy również odpowiedzi kard. Krajewskiego na pytania zadane przez pielgrzymów, np.: Jak się zostaje kardynałem? Jak reagować, gdy spotkam bezdomnego lub pijanego? Czy ksiądz powinien używać pieniędzy z niewłaściwych źródeł? Co myśleć o karze śmierci?

Choć kardynał woli pozostać w cieniu, w sposób konkretny pokazuje czym jest chrześcijaństwo, bo sam na co dzień żyje Ewangelią. Często mówi "Żyj tak, aby ludzie pytali cię o Boga", "Tam, gdzie zanosisz Chrystusa tam, jest centrum świata! Nie ma nieważnych miejsc i bocznych torów. Zanieś Chrystusa tam, gdzie może nie dotrze siostra zakonna czy ksiądz!".

Kard. Konrad Krajewski "Zapach Boga", opracowanie i wstęp Krzysztof Tadej, Wydawnictwo Znak, 2019 r. 

ar / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-09-05 14:58:03
miniaturka

Największym wyzwaniem Kościoła jest odchodzenie młodych do sekt

Po południu Franciszek spotyka się z biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Kościół w tym kraju stoi przed różnymi wyzwaniami.
2019-09-05 15:04:22
miniaturka

Duch Święty. Wielki Nieznany

Lektura dla pragnących poznać "Wielkiego Nieznanego", odpowiednia zarówno dla osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.
2019-09-05 15:10:17
miniaturka

USA: aborcja nigdy nie ratuje zdrowia i życia matki

Wbrew temu co facebookowe narzędzie do weryfikowania faktów podpowiada internautom, lekarze ginekolodzy-położnicy z USA podkreślają, że w żadnym przypadku ryzykownej ciąży aborcja nie jest medycznie konieczna i nie ma ona nic wspólnego z opieką zdrowotną.
2019-09-05 15:49:18
miniaturka
play

Już w najbliższą sobotę - XVI Lednica Seniora!

Już 7 września 2019 roku na Polach Lednickich, u źródeł chrzcielnych Polski, odbędzie się XVI LEDNICA SENIORA. JESTEM MŁODY DUCHEM!
2019-09-06 07:36:47
miniaturka

Papież do kapłanów: odnawiajcie swe powołanie

Problemowi tożsamości kapłańskiej poświęcił Papież przemówienie, jakie wygłosił do biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic oraz katechetów. Oparł je na opisanej przez św. Łukasza historii dotyczącej św. Jana Chrzciciela i Jezusa.
2019-09-06 07:41:12
miniaturka

Na Jasnej Górze spotkają się uczestnicy Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Pod hasłem „Okryci płaszczem Maryi”, w pierwszą sobotę miesiąca, 7 września 2019 roku, odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasną Górę. Dziełu pobłogosławił św. Jan Paweł II i wspierają je polscy biskupi.