Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do nadciśnienia

Ekspozycja na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza i hałasu w okresie prenatalnym oraz we wczesnym dzieciństwie może przyczyniać się do wyższego ciśnienia tętniczego w późniejszym życiu – wynika z raportu opublikowanego w piśmie „Environment International”.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) w Barcelonie badali wpływ czynników środowiskowych na zdrowie 4279 dzieci z sześciu europejskich miast: Bradford w Wielkiej Brytanii, Poitiers i Nancy we Francji, Sabadell i Walencji w Hiszpanii i Heraklionu w Grecji.

Gromadzone dane dotyczyły m.in. miejsca zamieszkania matki w okresie ciąży oraz po narodzinach dziecka, stopnia zanieczyszczenia powietrza, zagęszczenia zabudowy, hałasu, natężenia ruchu ulicznego, ilości terenów zielonych i klimatu.

Badacze ustalili, że wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie pierwszych dwóch trymestrów ciąży miał związek z wysokim ciśnieniem tętniczym w wieku 4-5 lat.

Każde zwiększenie stężenia dwutlenku azotu w powietrzu o 9,1 µg/m3 przekładało się na wzrost ciśnienia rozkurczowego o 0,9 mmHg. Zaobserwowano także negatywny wpływ dużego zagęszczenia zabudowy i hałasu.

„Wiele dotychczasowych badań wykazało, że wyższe ciśnienie tętnicze w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w wieku dorosłym, dlatego ważne jest zdefiniowanie czynników, które przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego na wczesnym etapie życia” – komentuje autorka analizy Martine Vrijheid.

koc/ ekr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama