Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-07 10:23
AC / PAP

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do nadciśnienia

Ekspozycja na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza i hałasu w okresie prenatalnym oraz we wczesnym dzieciństwie może przyczyniać się do wyższego ciśnienia tętniczego w późniejszym życiu – wynika z raportu opublikowanego w piśmie „Environment International”.

Autor/źródło: PAP

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) w Barcelonie badali wpływ czynników środowiskowych na zdrowie 4279 dzieci z sześciu europejskich miast: Bradford w Wielkiej Brytanii, Poitiers i Nancy we Francji, Sabadell i Walencji w Hiszpanii i Heraklionu w Grecji.

Gromadzone dane dotyczyły m.in. miejsca zamieszkania matki w okresie ciąży oraz po narodzinach dziecka, stopnia zanieczyszczenia powietrza, zagęszczenia zabudowy, hałasu, natężenia ruchu ulicznego, ilości terenów zielonych i klimatu.

Badacze ustalili, że wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie pierwszych dwóch trymestrów ciąży miał związek z wysokim ciśnieniem tętniczym w wieku 4-5 lat.

Każde zwiększenie stężenia dwutlenku azotu w powietrzu o 9,1 µg/m3 przekładało się na wzrost ciśnienia rozkurczowego o 0,9 mmHg. Zaobserwowano także negatywny wpływ dużego zagęszczenia zabudowy i hałasu.

„Wiele dotychczasowych badań wykazało, że wyższe ciśnienie tętnicze w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w wieku dorosłym, dlatego ważne jest zdefiniowanie czynników, które przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego na wczesnym etapie życia” – komentuje autorka analizy Martine Vrijheid.

koc/ ekr/ PAP


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-07 10:01:08
miniaturka

„Nie wiem, dlaczego ja żyję, było tyle sytuacji, kiedy powinienem umrzeć…”

Pan Ignacy Krajewski pochodzi z terenów przedwojennej Polski, które obecnie należą do Białorusi. Jako 12-letnie dziecko został wywieziony na Syberię. Uczęszczał do rosyjskiej szkoły, a następnie pracował przy wyrębie syberyjskiego lasu. Po amnestii dotarł do Uzbekistanu. Los sprawił, że jako kilkunastoletni chłopiec rozstał się na długi czas z najbliższymi: mamą i przyrodnim bratem. Następnie poprzez Persję i Teheran dotarł do Palestyny.Tam ukończył Szkołę Kadetów, zdał maturę i od generała Andersa otrzymał świadectwo ukończenia liceum. W 1947 roku przybył do Anglii, gdzie mieszka do dziś.
2020-12-07 10:12:02
miniaturka

Większość ludzi chce przestrzegać zakazu dużych spotkań w Boże Narodzenie

Blisko 77 proc. badanych deklaruje, że w ich spotkaniach nie weźmie udziału więcej niż pięć osób, nie licząc domowników, czyli odbędą się one bez naruszania przepisów; zakazów nie zamierza przestrzegać 21 proc. pytanych – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.
2020-12-07 10:25:18
miniaturka

Startuje całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy

Przemoc ze strony rówieśników, dyskryminacja, hejt w szkole i internecie. Brak zrozumienia przez dorosłych. Odebrana przez epidemię swoboda... Dramaty, które przeżywają młodzi ludzie, narastają błyskawicznie. Na pomoc medyczną trzeba długo czekać, ale wiele problemów można rozwiązać zwykłą rozmową.
2020-12-07 11:04:38
miniaturka

Ograniczenie ulg podatkowych do dwojga dzieci przyczyną aborcji w Wielkiej Brytanii

Jak podaje Catholic News Agency, w Wielkiej Brytanii aborcje dokonywane są także z przyczyn materialnych. Ograniczenie ulg podatkowych do dwojga dzieci skłania kobiety do usunięcia ciąży. Takie decyzje potęguje też kryzys związany z pandemią i trudnościami ekonomicznymi.
2020-12-07 12:22:43
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dialog Anioła Gabriela z Maryją jest nie tylko wywyższeniem Dziewicy z Nazaretu, ale i początkiem nowej epoki w dziejach ludzkości, która przywraca kobiecie należną jej godność.
2020-12-07 13:25:54
miniaturka

Każdy ma prawo do domniemania niewinności

Czy ojciec Rydzyk broni księży, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych wobec nieletnich i bagatelizuje skandale w Kościele? Takie oskarżenie stawiają mu media. Wystarczyło, że domagał się prawa do „domniemania niewinności” dla biskupa Edwarda Janiaka, który był głównym bohaterem filmu braci Sekielskich.