Zamknięcie diecezjalnego procesu dot. heroiczności cnót życia ks. Kazimierza Hamerszmita

W uroczystość św. Kazimierza Królewicza, w kościele pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, odbyło się ostatnie posiedzenie trybunału badającego, na poziomie diecezjalnym, świętość Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita, kapłana diecezji ełckiej.

Uroczystej Mszy świętej oraz sesji trybunału przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

Przed Mszą św. odbyła się uroczysta sesja zamykająca proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. O. Gabriel Bartoszewski OFM cap, Promotor Sprawiedliwości (Advocatus Diaboli) w procesie, wygłosił urzędowe oświadczenie, że członkowie Trybunału diecezjalnego powołanego w 2017 r. do przeprowadzenia postępowania w sprawie heroiczności cnót, sławy świętości i opinii znaków Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita dopełnili wszystkich czynności procesowych związanych z dochodzeniem: proces został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego.

Następnie ks. dr Marcin Maczan, delegat biskupa ds. procesu, przedstawił jego przebieg. Poinformował, że proces trwał w latach 2017–2019. W tym czasie odbyły się dwie sesje publiczne, 26 sesji właściwych i 9 sesji urzędowych, sprawdzających i porządkujących dokumenty procesu. Powołano i przesłuchano 34 świadków właściwych, 3 świadków z urzędu. Zostali powołani biegli w zakresie historii i cenzorzy teologowie.

Następnie notariusze trybunału: ks. Łukasz Kordowski i ks. dr Karol Sokołowski przedstawili biskupowi ordynariuszowi akta procesowe. Akta oryginalne, po ich opieczętowaniu i zalakowaniu zostały złożone w Archiwum Kurii Diecezji Ełckiej. Nikt nie może ich otwierać bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej. Transumpt procesu w języku polskim i języku włoskim biskup polecił przekazać do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie i odpowiedzialnym za to będzie ks. prał. Kazimierz Gryboś, proboszcz parafii pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, w której żył i pracował sługa Boży ks. Kazimierz Hamerszmit.

Postulator procesu ks. dr Dariusz Brozio wyraził wdzięczność bp. Mazurowi za troskę, umocnienie wiary i podjęte działania aby spełnić pragnienia wielu osób odnośnie rozpoczęcia tego procesu.

Kolejnym etapem sesji było złożenie uroczystej przysięgi, przez bp. Jerzego Mazura oraz członków trybunału, związanej z zakończeniem dochodzenia diecezjalnego. Następnie Biskup Ordynariusz uroczyście ogłosił, że proces na etapie diecezjalnym został definitywnie zakończony. Uroczystość zakończyło odmówienie modlitwy o beatyfikację. Teraz proces beatyfikacyjny będzie toczył się w Kurii Rzymskiej.

Bp Jerzy Mazur wskazał w homilii na podobieństwo św. Kazimierza Królewicza i sługi Bożego ks. Kazimierza Królewicza: "Dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem św. Kazimierza o rychłą beatyfikację sługi Bożego Kazimierza Hamerszmita. Droga św. Kazimierza do świętości była zrozumiała dla Ks. Hamerszmita i módlmy się niech ta droga do świętości, będzie zrozumiała przez was wszystkich. Naśladujmy go w miłości Boga i bliźniego jak naśladował go sługa Boży".

Ordynariusz wymienił podstawowe cechy ducha św. Kazimierza: odznaczał się wielką miłością bliźniego, którą pojmował jako ofiarną służbę, był przyjacielem ubogich, miał wrodzone poczucie sprawiedliwości i umiłowania prawdy, był miłośnikiem modlitwy.

- Patrząc na życie i działalność sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita, to w świetle dzisiejszej Ewangelii możemy powiedzieć, że trwał w miłości Boga, trwał w komunii z Bogiem i żył zgodnie z przykazaniami Bożymi. On uczył się tej miłości od samego Boga i miłował innych tą miłością. On był wiernym przyjacielem Boga. Trwał na modlitwie i z wiarą zanosił prośby do Boga w imię Jezusa Chrystusa. Słowami z pierwszego czytania możemy o nim powiedzieć, że „w modlitwie szukał mądrości”. Sługa Boży Kazimierz żył pragnieniem świętości. Miał świadomość, że świętość jest zadaniem dla wszystkich – powiedział bp Mazur. – Sługa Boży na drodze do świętości miał świadomość słów, które dziś usłyszeliśmy w Ewnagelii „Nie wyście mnie wybrali…, aby owoc w was trwał”. Ten owoc dziś trwa, owoc Jego życia i działania został zauważony i doświadczony przez wielu ludzi. Niech ten owoc trwa w naszym i następnym pokoleniu – mówił kaznodzieja.

Sługa Boży ks. Kazimierz Aleksander Hamerszmit urodził się 12 lutego 1916 we wsi Kołaki Kościelne k. Zambrowa. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 kwietnia 1939 w Łomży. Lata 1940-1945 przeżył jako więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych, m.in. w Dachau. Po wojnie posługę duszpasterską sprawował w Grajewie, Augustowie, Ostrołęce, Łomży i Suwałkach. W latach 1965-1986 był administratorem i proboszczem parafii św. Aleksandra w Suwałkach.

W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem, postrzegany jako człowiek dobroci i życzliwości. Jego gorliwość apostolska przejawiała się m.in. w ogromnym zaangażowaniu w głoszenie Słowa Bożego, umiłowaniu konfesjonału, trosce o katechizowanie dzieci i młodzieży, a także w trosce o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku. Zmarł w opinii świętości 5 lutego 1996 r. w Suwałkach.

ks. kz / Suwałki

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama