Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-07 14:15
MG / KAI, ms / Poznań

Zakonnice z Poznania: „Gazeta Wyborcza” dyskryminuje kobiety

Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę – napisały w liście otwartym do Rzecznika Praw Obywatelskich trzy zakonnice z Poznania w odpowiedzi na artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej”.

Autor/źródło: FB Siostry Elżbietanki

Ich zdaniem gazeta dyskryminuje i lekceważy kobiety.


Tekst "Gazety" stanowi omówienie wywiadu udzielonego KAI przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do abp. Stanisława Gądeckiego autor pisze o polskich biskupach, że „żyją w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące. Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone”.


„My, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, siostry Magdalena, Konstantyna i Franciszka, wyrażamy swój sprzeciw wobec dyskryminującego tekstu Piotra Żytnickiego opublikowanego w «Gazecie Wyborczej»” – czytamy w liście otwartym.


„Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem. Pisze Pan o nas lekceważąco, wyśmiewając nas i nasze życie. Jego istotą jest modlitwa, ofiara, oddanie Bogu. Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam” – piszą siostry.


Zakonnice przypominają opinię Rzecznika Praw Obywatelskich na temat przejawów dyskryminacji ze względu na płeć, jak również kodeks karny, który przewiduje karę dla osób, które poniżają innych i narażają ich na utratę zaufania.


„Oczekiwałybyśmy od Rzecznika Praw Obywatelskich zajęcia się z urzędu dyskryminującym tekstem «Gazety Wyborczej», a od redakcji – wyrażenia stanowiska wobec poglądów autora artykułu” – czytamy w liście otwartym.


„Kierując ten list otwarty zwracamy się do opinii publicznej: zróbmy wszystko, aby przejawy dyskryminacji wobec kobiet, także zakonnic, były piętnowane, a jej propagatorzy – by zmienili swoje dyskryminujące nastawienie, czyli, mówiąc po chrześcijańsku, przeszli drogę nawrócenia” – piszą siostry.


List podpisały siostry Magdalena (lat 68), Konstantyna (lat 81) i Franciszka (lat 60), elżbietanki.

ms / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-07 10:38:52
miniaturka

XII Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym

Czy wiesz, że 105 tys. chrześcijan corocznie ginie za wiarę w Chrystusa, a 200 milionów jest brutalnie prześladowanych? Prawo do wolności religijnej łamane jest w 116 krajach świata, a 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji
2020-11-07 11:10:39
miniaturka

#NieStrajkuję – akcja kobiet opowiadających się za życiem od poczęcia

„Na wewnętrznej stronie dłoni namaluj małego człowieka, zrób zdjęcie i napisz dlaczego nie popierasz protestów. Pokażmy, że są nas tysiące. Odwagi” – zachęcają administratorzy twitterowego profilu Nie Strajkuję.
2020-11-07 12:03:39
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aby dobrze zrozumieć, do jakiego czuwania wzywa nas Chrystus, dobrze jest zacząć od tego, co jest przeciwieństwem czujności: postawy „carpe diem”, czyli życiowego płynięcia z prądem, poddawania się temu, co przynosi chwila
2020-11-07 13:49:45
miniaturka

Bp Mering do kapłanów i wiernych: zjednoczmy się w modlitwie i obronie życia

„Zjednoczmy się w modlitwie, w sprzeciwie, w obronie świątyń, podstawowych ludzkich i chrześcijańskich wartości, w obronie prawa do życia!” – zaapelował bp Wiesław Mering w „liście do prezbiterów i wiernych świeckich Kościoła Włocławskiego”
2020-11-07 20:27:52
miniaturka

Barcelona: beatyfikacja nastoletniego obrońcy Najświętszego Sakramentu

W barcelońskiej bazylice Sagrada Familia odbyła się beatyfikacja 19-letniego Joana Roiga y Diggle, który poniósł męczeńską śmierć w czasie wojny domowej w Hiszpanii we wrześniu 1936 roku. Nazywany jest on obrońcą Chrystusa.
2020-11-07 20:31:48
miniaturka

Kardynał-nominat R. Cantalamessa: w czasie pandemii pomyślmy o życiu wiecznym

Kaznodzieja Domu Papieskiego, przygotowując adwentowe kazania pragnie wyjść od bieżącej sytuacji pandemii, by przypomnieć o prawdach, od których obecnie się ucieka: o śmierci, życiu wiecznym, czy realnej obecności Jezusa, w łodzi naszego burzliwego świata.