Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-09 12:21
JR / KAI

Zakończono prace nad raportem z wizytacji w Kolonii i przekazano go do Watykanu

Wizytatorzy apostolscy – kard. Anders Arborelius ze Sztokholmu i bp Hans van den Hende z Rotterdamu zakończyli prace nad raportem z powierzonej im pracy w archidiecezji kolońskiej i przekazali go do Watykanu – poinformowały niemieckie media.

Autor/źródło: Autorstwa Gavincato - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4591129

Ich zadaniem było zbadanie „ewentualnych błędów” kard. Rainera Marii Woelkiego, obecnego arcybiskupa Hamburga, Stefana Heße oraz biskupów pomocniczych Kolonii Dominikusa Schwaderlappa i Ansgara Puffa w postępowaniu w przypadkach wykorzystywania seksualnego.

Kardynał Woelki wyraził 28 maja optymizm w związku z pracą wizytatorów: „Już w lutym wyczerpująco poinformowałem Ojca Świętego w Rzymie o sytuacji w naszej archidiecezji. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że papież chce wykorzystać wizytację apostolską, aby uzyskać własny obraz niezależnego dochodzenia i jego konsekwencji. Z pełnym przekonaniem będę wspierał kardynała Arboreliusa i biskupa van den Hende w ich pracy” – powiedział wówczas arcybiskup największej niemieckiej diecezji.

Wizytatorzy rozmawiali m.in. z ofiarami przemocy seksualnej i nadużyć, z obecnymi i byłymi członkami kierownictwa diecezji oraz oczywiście z księżmi i biskupami. Wyrazili również wdzięczność za pisemne zgłoszenia. Nie jest jasne, jak papież Franciszek odniesie się do tego raportu.

W tym kontekście agencja KNA przypomina, że dochodzenie przeprowadzone przez eksperta w dziedzinie prawa karnego Björna Gercke wykazało co najmniej jedenaście naruszeń obowiązków przez abp. Heße i co najmniej osiem przez bp. Schwaderlappa przy rozpatrywaniu przypadków wykorzystywania seksualnego, których sprawcami byli duchowni. Koloński kardynał Rainer Maria Woelki (64 lata) został oczyszczony z zarzutów.

st (KAI/KNA/CNA) / Kolonia


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-09 10:30:16
miniaturka

Kard. Müller: Jako Niemiec wstydzę się za to, co spotkało ks. Oko

Jako Niemiec wstydzę się za to, że w mojej ojczyźnie znowu jest możliwe stawianie zarzutów o tzw. podżeganie do nienawiści przeciw społeczeństwu i skazanie polskiego naukowca dlatego, że podał fakty – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w związku z wyrokiem, jaki otrzymał ks. Dariusz Oko.
2021-08-09 10:37:36
miniaturka

Macierzyństwo udręką? Amerykańskie olimpijki odpowiadają: wręcz przeciwnie!

Jeden z prominentnych polskich polityków zasłynął parę dni temu stwierdzeniem, że macierzyństwo jest udręką dla kobiet. Że to nieprawda, udowadniają amerykańskie olimpijki, którym udaje się godzić karierę sportową z byciem matką i uważają to za swój wielki przywilej
2021-08-09 12:18:07
miniaturka

Kraska: wysoki poziom wyszczepienia medyków to wzór dla społeczeństwa

Wysoki poziom wyszczepienia pracowników służby zdrowia to przykład, który powinien rezonować na całe społeczeństwo – podkreśla wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska. Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 ma za sobą ponad 90 proc. lekarzy i 90 proc. diagnostów.
2021-08-09 13:14:25
miniaturka

XXII Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

„O Maryjo Piękna Pani i Królowo całej ziemi, proszą słudzy Ci oddani prowadź nas Twymi ścieżkami.”
2021-08-09 13:30:58
miniaturka

Myślisz o edukacji domowej swoich dzieci? Zobacz, jak wygląda od podszewki

Książka „Droga w nieznane? Edukacja domowa dla poczatkujących” powstała z myślą o osobach szukających alternatywnego sposobu realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą stacjonarną. Autorka dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem jako mama trójki dzieci uczących się w edukacji domowej.
2021-08-09 13:43:41
miniaturka

Ustawa „Stop LGBT” już w Sejmie. Obywatele mówią STOP homopropagandzie na ulicach miast!

Podpisany przez 140 tys. Polaków obywatelski projekt ustawy „Stop LGBT” zakazującej homopropagandy w przestrzeni publicznej trafił do Sejmu. „Polacy chcą państwa, które ochroni ich i ich dzieci przed ideologią LGBT” – mówił Krzysztof Kasprzak, pełnomocnik inicjatywy. Czy politycy usłyszą głos swoich wyborców?