Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-28 08:51
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Zakończenie synodu: jesteśmy zbudowani i przemienieni

Dziękujemy za wasze wsparcie, entuzjazm i za podpowiedzi. Pokazaliście nam świeżość młodości, a także waszą hojność, fantazję i zaradność. W ten sposób kard. Lorenzo Baldisseri podziękował młodzieży uczestniczącej w Synodzie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Biskupów za jej nieoceniony wkład w synodalną debatę. Mówił o tym na zakończenie ostatniej kongregacji generalnej.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów podkreślił, że w czasie intensywnych dni tej wspólnej synodalnej drogi w całej krasie objawiło się piękne i zróżnicowane oblicze Kościoła na wszystkich kontynentach. Podziękował też Papieżowi Franciszkowi za zwołanie synodu do Rzymu i za jego codzienne uczestnictwo w obradach, które, jak podkreślił, pozwoliło w czasie tych dni doświadczyć wszystkim prawdziwego braterstwa.

Z kolei kard. Louis Raphaël Sako, który na zmianę z trzema innymi purpuratami przewodniczył w imieniu Papieża pracom zgromadzenia wskazał, że była to bardzo konstruktywna praca synodalna. Chaldejski patriarcha Babilonii przypomniał, że chrześcijański Wschód przyzwyczajony jest do synodalności. Jednak, jak zauważył, przeżywanie jej w całym Kościele ma zupełnie inny smak, dzięki Duchowi Świętemu. „Tego nigdzie indziej nie znajdziemy, jak tylko w Kościele katolickim. Jesteśmy wszyscy zjednoczeni mimo różnic naszych krajów, języków i naszej kultury, ponieważ to Jezus nas jednoczy i posyła z misją głoszenia Ewangelii” – podkreślił kard. Sako. Wskazał, że synod był doświadczeniem budującym i przemieniającym.

Specjalne słowo pozdrowienia iracki patriarcha skierował też do obecnego w auli synodalnej Papieża Franciszka. Podkreślił, że nie jest on sam. Zapewnił go o komunii wszystkich biskupów i codziennej modlitwie w jego intencji milionów ludzi na całym świecie. „Wielu ludzi dobrej woli podziwia twoje słowa i gesty na rzecz świata bardziej powszechnego braterstwa, sprawiedliwości i pokoju. Nie ma się więc czego obawiać. Arabskie przysłowie mówi: «W drzewo owocowe uderza się kamieniami». Idź naprzód z odwagą i zaufaniem. Łódź Piotra nie jest podobna do innych łodzi, łódź Piotra mimo fal pozostaje trwała, ponieważ jest w niej Jezus i nigdy jej nie opuści” - podkreślił kard. Sako.

Na zakończenie zaapelował do Papieża, ojców synodalnych i do młodych, by nie zapominali o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. Zauważył, że jeśli zabraknie tam wyznawców Chrystusa, to chrześcijaństwo zostanie bez korzeni. „Potrzebujemy waszego wsparcia humanitarnego i duchowego, waszej solidarności, przyjaźni i bliskości, aż przejdzie klęska” – apelował kard. Sako na zakończenie Synodu Biskupów.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy