Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-04 12:47
JR / PAP

Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych

Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi, mogą infekować innych. Mogą też przechodzić Covid-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji – wynika z analiz hiszpańskich naukowców.

Autor/źródło: PAP

Badanie, z którego wnioski pracownicy madryckiego szpitala Gregorio Maranon opublikowali w środę, dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła Covid-19 w kwietniu i w październiku. Zaznaczają oni, że nie chodzi o osobę, która znajduje się w grupie ryzyka. 

Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Zaznaczyli, że podobnych przypadków na świecie było dotychczas zaledwie 27.

W oświadczeniu przekazanym hiszpańskim mediom, w tym m.in. portalowi Redaccion Medica, madryccy naukowcy wskazali, że dotychczas nie posiadali oni wiedzy, by osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi miała „duży potencjał” związany z zakażaniem otoczenia.

Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował również, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie.

Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na Covid-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji.

Wnioski hiszpańskich naukowców są zbieżne z opublikowanym w październiku przez tygodnik „Lancet” przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy oraz wymagał hospitalizacji.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-04 11:17:34
miniaturka

Niedzielna Msza św. to najważniejsze spotkanie w tygodniu. Warto się na nie przygotować!

Dostępny jest drugi tom książki „Jutro Niedziela” wydany na rok B. Jest to okazja do wnikliwego przeczytania niemal całej Ewangelii Marka, najstarszej istniejącej Ewangelii, opartej według Tradycji na świadectwie Piotra i adresowanej do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.
2020-12-04 12:03:39
miniaturka

Prace ekshumacyjne na Ukrainie możliwe po odnowieniu mogiły UPA na Monasterzu

Jak powiedział Anton Drobowycz, dyrektor UIPN, podczas spotkania z Jarosławem Szarkiem, prezesem IPN, prace ekshumacyjne na Ukrainie mogą zostać odblokowane, jeśli zostanie odnowiona mogiła UPA na wzgórzu Monasterz na Podkarpaciu.
2020-12-04 12:16:42
miniaturka

Przymusowe nawrócenia chrześcijanek w Pakistanie – jest nadzieja na zmianę!

Pojawia się nadzieja na zmianę dramatycznej sytuacji chrześcijańskiej mniejszości religijnej w Pakistanie. Asia Bibi to najbardziej znany, ale niestety nie jedyny przypadek drastycznego łamania praw do wolności wyznania. Ofiarą prześladowań co roku padają tysiące młodych chrześcijańskich dziewcząt
2020-12-04 12:54:26
miniaturka

„Nie jesteś samotna wyspą” - KMP online, 12.12.2020

Kochani młodzi, polscy przyjaciele z całego świata! Pragniemy was zaprosić do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu Młodzieży Polonijnej z serii online, poświęconym budowaniu relacji w środowisku polonijnym. Podczas najbliższego spotkania będziemy mówić o miłości bliźniego w przestrzeni społecznej. Zastanowimy się przede wszystkim nad pytaniami: Co to znaczy, że jesteś wolny i czy istnieją granice wolności? Jak być sobą w środowisku obcym kulturowo? Czy tolerancja oznacza zgodę na wszystko? To będzie wspaniałe spotkanie.
2020-12-04 13:03:40
miniaturka

Michelle Fischbach: będziemy prawdziwie wspierać kobiety i chronić dzieci!

W minionym miesiącu w USA do Izby Reprezentantów i Senatu wybrano 18 kobiet, które działają pro-life, w tym Michelle Fischbach, reprezentującą republikanów. To znaczy, że w Izbie zasiadać będzie 29 kobiet o wyraźnych przekonaniach antyaborcyjnych. Czy więc proaborcyjne plany demokratów mają szanse zostać powstrzymane?
2020-12-04 13:05:16
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nam wszystkim potrzebny jest Jezus, obchodzący miasta i wioski, przypominający nam naukę o potrzebie uzdrowienia, oczyszczenia, wypędzania złych duchów. Zadaniem pasterza jest te słowa przekazywać, wyjaśniać, bez względu na to, jaka będzie reakcja słuchających.