Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-22 08:08
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Zagrożenie epidemią w obozie dla uchodźców

Pandemia koronawirusa czai się u bram jednego z największych obozów uchodźców na świecie.

Autor/źródło: Pixabay, ean254, licencja: CC0

Mieści się on w Bangladeszu i mieszka w nim ponad 800 tys. uchodźców z ludu Rohingya, którzy musieli uciekać z sąsiedniej Birmy przed okrutnymi prześladowaniami. Wśród nich są tysiące dzieci. Aż 40 proc. z nich cierpi na chroniczne niedożywienie.

W obozie brakuje dostępu do wody, nie ma też środków higienicznych. „W takich warunkach bardzo trudno będzie powstrzymać epidemię. Jest tu wielu ludzi chorych i niedożywionych” – mówi Radiu Watykańskiemu Simone Garroni, z międzynarodowej pozarządowej organizacji walczącej z głodem na świecie (Action Internationale Contre la Faim), która ratuje przed śmiercią mieszkańców obozu Cox’s Bazar nad Zatoką Bengalską.

- Oni stracili wszystko więc ich życie i przyszłość całkowicie uzależniona jest od pomocy humanitarnej. Warunki są bardzo trudne. 40 tys. osób mieszka na 1 kilometrze kwadratowym obozu. Mają ograniczony dostęp do wody i żywności. Nie widzą przed sobą żadnych perspektyw na lepszą przyszłość, ponieważ nie wiadomo, czy i kiedy będą mogli wrócić do normalnego życia. Grozi im prawdziwa masakra – mówi papieskiej rozgłośni Simone Garroni. – Popatrzmy na warunki naszej izolacji, gdzie w domach mamy wodę i elektryczność, a w sklepach nieograniczony dostęp do żywności. Oni tego wszystkiego są pozbawieni.

Odnotowany już został pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. „Na szczęście osoba ta znajdowała się ostatnio poza obozem, stąd aby uniknąć kolejnych zarażeń staramy się otoczyć obóz kordonem sanitarnym, niosąc jego mieszkańcom wszelkie możliwe wsparcie żywnościowe i medyczne” – podkreśla Garroni. Organizacja rozdysponowała środki higieny. W obozie powstały też dodatkowe punkty poboru wody, dożywiania oraz toalety. W miarę możliwości teren obozu jest też odkażany.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-21 15:49:47
miniaturka

Rekolekcje o przebaczeniu 22-24 maja 2020 w polskim Loretto

Dotknij Panie mego serca, abym przebaczył. Rekolekcje weekendowe w leśnym Loretto 6o km od Warszawy
2020-04-21 15:54:30
miniaturka

Czechy i Słowacja pamiętają o Janie Pawle II

O wielkiej miłości Jana Pawła II dla Czechów i Słowaków przypominają dzisiaj katolicy obydwu krajów z okazji 30. rocznicy pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Czechosłowacji.
2020-04-21 17:38:33
miniaturka

Firmy transportowe beneficjentem Tarczy Antykryzysowej

W ramach Tarczy Antykryzysowej Agencja Rozwoju Przemysłu pomoże firmom transportowym sfinansować koszty leasingu floty samochodowej. Szacuje się, że nawet 4 tysiące firm transportowych może skorzystać z pomocy i otrzymać roczną karencję na spłatę rat leasingowych. Łączna kwota przeznaczona na różnego rodzaje wsparcia to 1,7 mld zł, które Agencja otrzyma z budżetu państwa.
2020-04-22 08:25:04
miniaturka

Na prośbę wiernych świeckich włoscy biskupi zawierzą kraj Maryi

1 maja włoscy biskupi zawierzą Maryi swój naród, a zwłaszcza tych, którzy walczą z epidemią koronawirusa i cierpią z jej powodu. Uroczystość odbędzie się w sanktuarium maryjnym w Caravaggio w prowincji Bergamo, najmocniej doświadczonej na skutek epidemii.
2020-04-22 08:45:23
miniaturka

Hiszpania potrzebuje współpracy ponad podziałami

Hiszpańskie episkopat apeluje do partii politycznych o ducha współpracy w oblicza zagrożenia epidemią. Zdaniem rzecznika biskupów politycy powinni brać wzór z czasów transformacji ustrojowych po reżimie generała Francisco Franco, kiedy wszystkie ugrupowania potrafiły się porozumieć.
2020-04-22 09:12:09
miniaturka

Sri Lanka: pierwsza rocznica wielkanocnych zamachów

Minął rok od wielkanocnego zamachu na Sri Lance. 9 islamistów wysadziło się wtedy w powietrze w trzech kościołach oraz trzech hotelach. Zginęło co najmniej 270 osób, wiele zostało rannych.