Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-01-20 08:59
nc / Łukasz Sośniak SJ

Zagrożenie dla status quo Jerozolimy

Dostęp do Grobu Pańskiego dla pielgrzymów może być trudniejszy. Prawosławny patriarcha Jerozolimy - Teofil III przyznał, że istnieje niebezpieczeństwo dla status quo tego miasta ze strony radykalnych grup osadników, którzy zagrażają obecności dziedzictwa chrześcijańskiego.

Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

- Stoimy przed bezprecedensowym zagrożeniem ze strony radykałów, którzy aktywnie dążą do osłabienia wielokulturowego, wieloetnicznego i wielowyznaniowego krajobrazu Jerozolimy” – powiedział Teofil III, mówiąc o osadnikach żydowskich, którzy wykupują nieruchomości we wschodniej Jerozolimie. - Sytuacja może doprowadzić do zakłóceń w dostępie pielgrzymów i lokalnych chrześcijan do bazyliki Grobu Bożego – dodał.

Zauważył, że w stawieniu czoła trudnościom bardzo pomocna jest jedność Kościołów i wspólnot chrześcijańskich Ziemi Świętej oraz wsparcie przywódców religijnych z całego świata. - Atak na jedną z naszych wspólnot jest atakiem na nas wszystkich – powiedział patriarcha. Zapewnił, że wspólnota anglikańska i Kościół prawosławny cieszą się wielowiekowym związkiem, który jest ważny dla obu stron. - Przez pokolenia byliśmy dla siebie nawzajem wyjątkowym wsparciem – powiedział.

Źródło: Vatican News


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jerozolima, zagrożenie, Grób Pański