Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-09 14:12
AC / Paweł Pasierbek SJ

Żadna modlitwa nie pozostaje niewysłuchana

Ważne słowa Papież skierował dzisiaj do wiernych obecnych na audiencji ogólnej w Auli Pawła VI.

Autor/źródło: Pixabay, dajaconley, licencja: CC0

Bóg zawsze odpowiada na prośby człowieka i żadna modlitwa nie pozostanie niewysłuchana, ponieważ On jest Ojcem i nie zapomina o swoich cierpiących dzieciach – te słowa Papież skierował dzisiaj do wiernych obecnych na audiencji ogólnej w Auli Pawła VI. Katechezę poświęcił tematowi modlitwy w Ewangelii św. Łukasza.

Franciszek podkreślił, że Jezus był przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Bardzo często widzimy Go w miejscu pustynnym, gdzie modli się do Ojca, modlił się podczas swojego chrztu oraz przed podjęciem ważnych decyzji. Modlił się również w czasie męki. Pocieszał niewiasty, polecał Bogu swoich oprawców, a łotrowi obiecał raj; modlił się także w chwili konania: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego| (Łk 23, 45). „Modlitwa Jezusa - zaznaczył Papież – zdaje się łagodzić uczucia najbardziej gwałtowne, pragnienie zemsty i odwetu, jedna człowieka z jego najgorszym wrogiem: śmiercią”.

Franciszek przypomniał, że również w Ewangelii św. Łukasza znajdziemy słowa modlitwy „Ojcze nasz”, chociaż jest to wersja skrócona. Jezus daje też wtedy uczniom pewne polecenia, które określają postawę człowieka wierzącego. Wśród nich jest historia człowieka natrętnego, który niepokoi całą rodzinę pogrążoną we śnie prosząc o chleb dla przyjaciela i w końcu otrzymuje go. Podobnie zachowuje się ojciec, kiedy dziecko prosi o rybę, to ten nie podaje mu węża (por. Łk 11, 9-13).

Nie ma modlitw niewysłuchanych

- Tymi słowami Jezus daje do zrozumienia, że Bóg zawsze odpowiada, że żadna modlitwa nie będzie niewysłuchana, że jest On Ojcem i nie zapomina o swoich cierpiących dzieciach – podkreślił Ojciec Święty. - Oczywiście, te stwierdzenia wystawiają nas na próbę, ponieważ wydaje się, że wiele naszych modlitw jest niewysłuchanych. Ileż razy prosiliśmy, a nie otrzymaliśmy, pukaliśmy, a znaleźliśmy drzwi zamknięte? Jezus zachęca nas, abyśmy w takich chwilach nalegali i nie poddawali się. Modlitwa zawsze zmienia rzeczywistość: jeśli nie zmienią się rzeczy wokół nas, to przynajmniej my się zmienimy. Jezus obiecał dar Ducha Świętego każdemu, kto się modli. Możemy być pewni, że Bóg odpowie. Jedyna niepewność dotyczy czasu. Nie powinniśmy jednak wątpić, że On odpowie. Być może będziemy musieli nalegać przez całe życie, ale On odpowie. Obiecał nam to.

Papież zapewnił, że Bóg jest wierny Swoim słowom, a modlitwa zmienia rzeczywistość i ludzkie serca.

Modlitwa zwycięstwem nad samotnością i rozpaczą

- Nie ma nic bardziej pewnego: pragnienie szczęścia, które wszyscy nosimy w sercu, pewnego dnia się spełni. Jezus mówi: «Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego?» (Łk 18, 7). Tak, weźmie w obronę i wysłucha. Jakiż to będzie dzień chwały i zmartwychwstania! Modlitwa od tej pory jest zwycięstwem nad samotnością i rozpaczą – zaznaczył Franciszek. - Modlić się. Modlitwa zmienia rzeczywistość, nie zapominajmy o tym. Albo zmienia bieg spraw, albo nasze serca, ale zawsze zmienia. To tak, jakby postrzegać każdy fragment stworzenia w procesie całkowitej stagnacji, której czasami nie potrafimy zrozumieć. Ale on jest w ruchu, w drodze, a na końcu każdej drogi jest Ojciec oczekujący na wszystko i na wszystkich, z szeroko otwartymi ramionami.

źródło: vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-01-09 12:30:47
miniaturka

Nauka religii w szkole rzeczą normalną w Europie. Polska na tle innych krajów

W 23 krajach Unii Europejskiej religia nauczana jest w szkołach publicznych. Polska, gdzie nauka religii powróciła do szkół po 1989 r., wypełnia europejskie standardy w tym zakresie.
2019-01-09 13:07:59
miniaturka

O zasługach Wielkopolan w rocznice odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego

Co zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. wybitnych Wielkopolan w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego?
2019-01-09 13:40:46
miniaturka

Łódź: w kwietniu "Arena Młodych" i "Arena Rodzin"

Na "Arenę Młodych", spotkanie zaplanowane w trakcie Wielkiego Postu (9-10 kwietnia) zaprasza do łódzkiej Atlas Areny Archidiecezja Łódzka.
2019-01-09 14:53:34
miniaturka

Rzecznik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o badaniach ISKK

„Na pewno dobry rezultat nie powinien nas usypiać, ale mobilizować do jeszcze bardziej wytężonej pracy ewangelizacyjnej” – komentuje najnowsze badania religijności Polaków ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
2019-01-09 15:15:41
miniaturka

Papież do Polaków: nie zapominajcie o potędze modlitwy

Pozdrawiając obecnych na audiencji pielgrzymów z Polski, Papież wezwał ich, aby nie zapominali o potędze modlitwy, a ufając Bogu zrozumieją sens dziejących się rzeczy.
2019-01-09 15:28:17
miniaturka
play

Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski z Abp. Jędraszewskim

-Życzliwości, Bożego błogosławieństwa i postawy czuwania – to są moje życzenia – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Noworocznego Spotkania Opłatkowego Samorządów Małopolski i Polski w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.