Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 15:04
AC / IDK KAI

Żaden kapłan nigdy już nie powinien nikogo skrzywdzić

„Jako biskup radomski przepraszam przede wszystkim tych, którzy zostali skrzywdzeni, a także tych, którzy są tymi faktami zgorszeni. Chciałbym zrobić wszystko, by przypadki skrzywdzenia przez kapłanów nigdy nie miały już miejsca” – mówi bp Solarczyk w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem – „Rzeczpospolita”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

„W 2019 roku, gdy złożone zostało zawiadomienie do prokuratury, ksiądz [Stanisław S.] został odwołany z urzędu proboszcza i odsunięty od jakiejkolwiek pracy z dziećmi i młodzieżą. Uruchomione zostało wstępne dochodzenie kanoniczne, a 30 grudnia ub.r. biskup Henryk Tomasik [ordybariusz radomski w latach 2009-21] wydał dekret rozpoczynający w diecezji radomskiej jego proces karno-administracyjny. Przeprowadzone czynności procesowe będą rozpatrywały tę sprawę według wszelkich norm Kościoła, a ustalenia prokuratury będą także wzięte pod uwagę” – mówi ordynariusz radomski o sprawie księdza Stanisława S. w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem - „Rzeczpospolita”.

„Jako biskup radomski przepraszam przede wszystkim tych, którzy zostali skrzywdzeni, a także tych, którzy są tymi faktami zgorszeni. Chciałbym zrobić wszystko, by przypadki skrzywdzenia przez kapłanów nigdy nie miały już miejsca. Dlatego kilka dni temu ogłoszone i wdrożone w życie zostały w naszej diecezji „Normy ochrony dzieci i młodzieży” wraz z „Normami proceduralnymi” […]. Mają one m.in. zapobiec przedłużaniu trwania procedur, a tym bardziej ich zaniedbaniu. Bardzo mocno podkreślają ochronę i wsparcie dla osób skrzywdzonych” – dodaje bp Marek Solarczyk. „Rozmowa telefoniczna z jednym z pokrzywdzonych przez księdza Stanisława S. była to dla mnie bardzo ważna, pod wieloma względami. Mam nadzieję, że dla tego pana również […]. Jeśli tylko [inni pokrzywdzeni] będą chcieli rozmawiać ze mną, to jestem do tego gotów” – podkreśla.

„Chciałbym też prosić wszystkich, którzy zostali pokrzywdzeni lub mają wiedzę o krzywdzie innych, by zgłaszali się do delegata do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którym jest w naszej diecezji ks. Jarosław Wojtkun - kontakt do niego jest na naszej stronie internetowej - lub do mnie. Wszystkie takie sprawy muszą być wyjaśnione, a winni krzywdzenia dzieci sprawiedliwie ukarani” – apeluje biskup radomski.

źródło: IDK KAI, „Rzeczpospolita”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-25 14:14:35
miniaturka

Już ponad 50 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy!

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście „Misjonarz na Post”. „Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy” – komentuje inicjatywę kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
2021-02-25 14:49:15
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii: każda sprawa zostanie gruntownie zbadana

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zajmuje się obecnie ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci, z czego ok. 10% sprawców to duchowni – poinformował w czwartek przewodniczący Komisji dr Błażej Kmieciak na trwającej w Warszawie konferencji prasowej.
2021-02-25 14:55:37
miniaturka

Forum 590: integracja polskich przedsiębiorstw sposobem na podbój dużych rynków

„Uważamy, że kluczem do rozwoju eksportu do dużych rynków - jak Chiny, Indie i Afryka - jest integracja przedsiębiorstw danej branży” - podkreślał podczas Forum 590 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Eksperci IMS zaproponowali model takich działań.
2021-02-25 15:22:32
miniaturka

Jak Jan Paweł II rozwijał myśl Soboru Watykańskiego II? Wykład prof. Johna Cavadiniego

Jan Paweł II w swoich encyklikach twórczo rozwijał idee Soboru Watykańskiego II. O Janopawłowej refleksji dotyczącej Vaticanum II opowie John Cavadini, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame. Wykład odbędzie się online 26 lutego o godz. 15.
2021-02-25 15:40:49
miniaturka

Czy da się zatrzymać wyścig zbrojeń?

„Rozbrojenie, rozwój i pokój to trzy współzależne kwestie” – powiedział abp Gallagher podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń.
2021-02-25 16:03:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi”. W pewnych sytuacjach gniew jest uzasadniony, np. gdy jestem świadkiem jakiejś niesprawiedliwości. Ale Pan Jezus ostrzega nas, abyśmy byli bardzo ostrożni, gdy ogarnia nas to uczucie. Bóg osądzi, czy było powodowane wstrętem do zła, czy też wstrętem do bliźniego.