Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-09 07:07
ds / ks. Arkadiusz Nocoń

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Wiara nadaje życiu smak, chroni i wypala zło

Według Jezusa wystarczy stać się Jego uczniem, aby być solą ziemi. Jesteście uczniami – to jesteście solą! Gdy trzeba, zwalczasz zło, masz siłę, by chronić wartości, ale najważniejsze możesz własnemu życiu i życiu innych nadać smak. Komentarz do Ewangelii, Mt 5, 13-16.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Więcej soli!

Mogę sobie wyobrazić oburzenie (słuszne!) lekarzy i dietetyków czytających ten tytuł, wszak od lat biją oni na alarm, że spożycie soli jest stanowczo za duże (prawie trzy razy przekracza zalecenia WHO), i tendencja ta z roku na rok rośnie, mimo że nadmiar soli może skutkować licznymi chorobami i redukcja jej spożycia powinna być naszym celem.

Współcześni Jezusowi nie patrzyli na sól aż tak krytycznie, ba, uważali nawet, że na świecie nie ma nad nią (i nad światło słońca), nic bardziej użytecznego. To zresztą zrozumiałe, że w czasach, gdy nie było lodówek ludzie doceniali bardziej jej wielorakie i dobroczynne znaczenie. Nie należy się więc dziwić, że w dzisiejszej Ewangelii Jezus nazywał swoich uczniów solą.

Sól nadaje smak. I nie trzeba jej wcale dużo, czasem wystarczy szczypta, by to co mdłe, niedobre, nagle nabrało smaku. Podobnie jest w życiu, wystarczy odrobina serca, miłości i życie nagle zaczyna smakować. Pamiętamy historię Janusza Świtaja, który w roku 2007 jako pierwszy w Polsce, złożył do sądu wniosek o eutanazję. Sparaliżowany po wypadku i oddychający jedynie za pomocą respiratora, miał już dość – jak pisał – wegetacji. Dzięki sercu jakie okazali mu wtedy ludzie, głównie pani Anna Dymna, Janusz Świtaj nie tylko odstąpił od swego zamiaru, ale został nawet magistrem psychologii i dzisiaj pomaga innym ludziom. – „Spełniłem swoje największe marzenie. Żyję pełnią życia” – powiedział w jednym z wywiadów.

Sól konserwuje. I dlatego dawniej, zwłaszcza latem, solono obficie mięso, by uchronić je przed zepsuciem. I znowu podobnie jest w życiu. Iluż młodych uchronili przed zepsuciem genialni pedagodzy jak św. Jan Chrzciciel de la Salle czy św. Jan Bosko, ale również inni, znani tylko nam, o których mówimy czasem: „nie wiadomo, co by ze mną było, gdyby nie on, gdyby nie ona ...”.

Sól wypala. I dlatego w świecie starożytnym posypywano czasem ziemię solą aby nic na niej nie wyrosło. Tam, gdzie przebywa chrześcijanin wszystko powinno być posypane solą, aby nie wyrosło żadne zło: złe myśli, złe słowa, złe czyny. Znam pewnego mechanika samochodowego, u którego w warsztacie nie ma obscenicznych plakatów i obowiązuje zasada: „kto przeklnie płaci” (parę złotych do skarbonki). Można?

– Wy jesteście solą ziemi – mówi do nas Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Zwróćmy uwagę, że dla Jezusa bycie uczniem i bycie solą jest tożsame. Jego słowa nie mają charakteru zachęty, wezwania: „starajcie się”, „powinniście być jak”, tylko krótko: jesteście uczniami – to jesteście solą! Palącym obowiązkiem każdego z nas jest więc bycie coraz bardziej solą, czyli kimś, kto nadaje życiu smaku, chroni świat przed zepsuciem i nie pozwala w nim rosnąć kwiatom zła. Czasem bowiem można odnieść wrażenie, że jedyna sól jakiej świat się dzisiaj wystrzega, to ta ewangeliczna, o której mówi nam Pan Jezus. 

ks. Arkadiusz Nocoń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-08 10:36:41
miniaturka

Episkopat Włoch wspiera Afrykę w walce z koronawirusem

„Większość krajów afrykańskich nie posiada odpowiedniej bazy sanitarnej, aby skutecznie zmierzyć się z pandemią” – uważa Damiano Renzi, szef Fundacji Soleterre, która realizuje projekty w dziedzinie ochrony zdrowia oraz kursy formacyjne w Afryce Zachodniej, dotyczące pandemii.
2020-06-08 11:14:27
miniaturka

Dziękowali za obecność Jana Pawła II w Licheniu

Dziękując za pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Lichenia, w jej 21 rocznicę, w licheńskiej bazylice około 3 tysięcy osób modliło się, by dziedzictwo, które pozostawił Święty Papież, wydało obfity plon.
2020-06-08 11:27:20
miniaturka

GIS wydał wytyczne dla organizatorów pielgrzymek podczas stanu epidemii w Polsce

Możliwość uczestnictwa w pielgrzymce tylko zdrowych osób, obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarno-higienicznego oraz konieczność podporządkowania się instrukcjom i zaleceniom stacji sanitarno-epidemiologicznej – to niektóre z wytycznych GIS z 5. 06. 2020 r. dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii.
2020-06-08 13:02:44
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: Trzymam za was kciuki! Będę się modlił w waszych intencjach!

– Niech te zmagania zakończą się pełnym sukcesem, wielką radością i satysfakcją. Trzymam za was kciuki. Na pewno będę się modlił w waszych intencjach – powiedział abp Marek Jędraszewski składając życzenia maturzystom, którzy dzisiaj rozpoczęli pisemne egzaminy dojrzałości.
2020-06-08 13:12:55
miniaturka

O. Jacek Wolan do maturzystów: zostawcie te roztrząsania

- Tyle pracy ile włożyliście, tę pracę chciejcie przedstawić Panu Bogu. I dzisiaj prosimy dla was o dar pokoju, żeby Pan Bóg obdarzył was swoim pokojem - mówił do tegorocznych maturzystów o. J. Wolan SP, duszpasterz młodzieży, współorganizator „Duchowej Adopcji Maturzysty”.
2020-06-08 13:39:09
miniaturka

Kolejne zakażenia koronawirusem u redemptorystów

Wspólnoty redemptorystów zmagają się z koronawirusem. Dotknięte są nim także niektóre parafie. Liczba zakażonych w Tuchowie wzrosła do 31, we wszystkich wspólnotach redemptorystów w kraju jest ich 43 - poinformował w poniedziałek 8 czerwca o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.