Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-02 07:45
ds / ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Nie odpuszczaj! Proś o przebaczenie.

Odpuszczenie grzechów, czyli co? Współczesny człowiek przecież nie grzeszy tylko dokonuje 'autonomicznych wyborów'. Chce sam decydować o sobie nawet nie rozeznając sytuacji i konsekwencji wyborów. Tymczasem Jezus mówi, że zacząć od nowa to znaczy zacząć od sfery ducha. Komentarz do Ewangelii, Mt 9, 1-8.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

W Kościele mamy grzechów odpuszczenie

Stomatolog, który skończył studia w Anglii, wspominał, jak na pierwszym roku był z kolegą sam w prosektorium. Mieli za zadanie wykonać jakąś pracę przy głowie nieboszczyka. Późne popołudnie, zmrok i cisza. W pewnym momencie, kolega pyta go: - Czy to prawda, że Wy w Kościele Katolickim macie grzechów odpuszczenie? To pytanie, pozornie ni stąd ni zowąd, wskazywało na egzystencjalną refleksję, od której człowiek nie może uciec. Czy nasze wybory są całkowicie obojętne, jak dzisiejszy świat wciąż głosi? Czy istnieje coś takiego jak grzech, czyli obraza Boga, którą tylko On może zmazać? Bo jest oczywistą sprawą, że tylko ten, który został znieważony może odpuszczać zniewagę mu zrobioną.

Mateusz w swojej Ewangelii podkreśla wiarę tych, którzy przynieśli do Niego paralityka. Jezus mówi o ich wierze. To dzięki niej, nieszczęsny człowiek słyszy z ust Jezusa najbardziej pocieszające słowa: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy». Potem, w dialogu z uczonymi Jezus delikatnie wskazuje, że choroba duszy jest czymś ważniejszym niż choroba ciała. Wreszcie znakiem ukazuje swą moc i miłość: „Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: «Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!»”. Opis wydarzenia kończy się zdziwieniem tłumu i uwielbieniem Boga, „który takiej mocy udzielił ludziom”.

„Symbol wiary łączy ‘odpuszczenie grzechów’ z wyznaniem wiary w Ducha Świętego. Istotnie, Chrystus Zmartwychwstały powierzył Apostołom władzę odpuszczania grzechów, kiedy udzielił im Ducha Świętego”. (KKK 984) „Z woli Chrystusa Kościół posiada władzę odpuszczania grzechów ochrzczonym i wypełnia ją przez biskupów i prezbiterów w sposób zwyczajny w sakramencie pokuty” (KKK 986). Czy nasza wiara w tę moc odpuszczania grzechów, jaką mamy w Kościele, przekłada się na „apostolstwo spowiedzi”? Czy staramy się zachęcać innych, aby korzystali często z sakramentu Bożego miłosierdzia?

Św. Josemaría Escrivá w posoborowych latach zamętu nie wahał się powtarzać, że diabeł chętnie atakuje sakrament spowiedzi. Działa na dwa sposoby oddalając grzeszników od nawrócenia poprzez usprawiedliwienie, wstyd czy utratę nadziei. Ale z drugiej strony, działa też siejąc zamęt doktrynalny mówiąc na przykład, że nie trzeba się spowiadać, że to przeżytek itp. Nie dajmy się nabrać! Korzystajmy często ze spowiedzi i prowadźmy innych na to spotkanie z Jezusem - Lekarzem dusz.

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-01 10:53:06
miniaturka

Pomoc medyczna z Poznania dotarła do Libanu

Jak informuje Jacek Jarosz, wiceprezes "Redemptoris Missio", pomoc medyczna wysłana 1 czerwca br. przez Fundację dotarła do Libanu.
2020-07-01 11:34:47
miniaturka

Ks. Jakub Bartczak gościem „Pograne pogadane”

- Jestem księdzem, a nie rapowym zawodnikiem – podkreśla w wywiadzie na kanele Pograne Pogadane Jakub Bartczak i dodaje, że hip-hop jest dobrze przyswajalny w ramach pierwszego kontaktu z Panem Bogiem.
2020-07-01 11:37:15
miniaturka

Wojna w Syrii to nie tylko liczby. Syryjskie rodziny zabierają głos

Na początku 2020 r., tuż przed wybuchem pandemii, wśród Syryjczyków mieszkających w Syrii, Jordanii i Libanie przeprowadzono badanie opinii publicznej. W bezpośrednich wywiadach zapytano 3500 Syryjczyków o ich największe wyzwania i obawy.
2020-07-01 12:16:27
miniaturka

Meksyk: 34 księży, 5 diakonów i 2 zakonnice ofiarą COVID-19

34 kapłanów, 5 diakonów stałych i 2 zakonnice zmarło na skutek pandemii koronawirusa – informuje Katolickie Centrum Multimedialne w stolicy kraju.
2020-07-01 12:17:48
miniaturka

Dialog ekumeniczny i międzyreligijny w centrum wizyty kard. Ayuso Guixot w Bułgarii

Ożywieniu dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego służyła dobiegająca dziś końca wizyta przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Miguela Ángela Ayuso Guixot w Bułgarii.
2020-07-01 12:20:38
miniaturka

Kanada: diecezja naprawi zdewastowane stacje Drogi Krzyżowej

Kanadyjska diecezja Sault Sainte Marie w prowincji Ontario zapowiedziała, że naprawi sześć posągów ze stacji Drogi Krzyżowej w Groty Matki Bożej z Lourdes w Sudbury, które niedawno zniszczyli wandale.