Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-24 07:37
ds / ks. Tomasz Jaklewicz

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Kohelet – prorok nadziei czy beznadziei?

Wszystko jest marnością. Zostaje nam tylko Bóg. Tylko On. Jeśli śmierć to koniec, to wszystko jest marnością. To prawda. Jeśli jednak za progiem śmierci, jest coś więcej. Jeśli Bóg jest życiem, to kresem narzekania jest nadzieja złożona w Nim. Bez żadnych doczesnych podpórek.

Autor/źródło: Dariusz Stępień
  1. „Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko jest marnością”. Dlaczego wynurzenia sceptycznego Koheleta marudzącego w kółko, że wszystko jest do niczego, znalazły się w kanonie ksiąg biblijnych Starego Testamentu? To pytanie zawsze mnie nurtowało. Przecież jest to księga natchniona, słowo Boże. A więc wolno tak jęczeć przed Bogiem, że wszystko to marność? Przecież Bóg stworzył wszystko i widział, że jest dobre. Pesymizm Koheleta jest dojmujący. A przecież po Biblii spodziewamy się raczej podniesienia na duchu, dodania nadziei, a nie umacniania nas w poczuciu bezsensowności ludzkiego losu. 
  2. Więc jak to w końcu jest z tym Koheletem? Zacznijmy od tego, że wynurzenia smętnego mędrca brzmią do bólu prawdziwie. Każdego człowieka dopada tego typu nastrój i pojawia się myśl, że wszystko to marność. Poczucie kruchości, monotonia codziennych zdarzeń, wrażenie, że nic się nie zmienia, że wcale nie dojrzewamy, tylko w kółko popełniamy te same błędy. Życie nas boli, uwiera, męczy. Wydaje się nam pozbawione sensu i trwałej radości. Czy nie jest często (najczęściej) właśnie tak? 
  3. To współbrzmienie Koheletowej skargi z naszymi depresyjnymi stanami ducha jest paradoksalnie czymś pocieszającym. Skoro taka księga znalazła się w Biblii, to znaczy, że częścią prawdy o naszej ludzkiej kondycji jest właśnie owa „marność na marnościami”. To znaczy, że mam prawo do smutku, do narzekania, do poczucia bezsensowności moich zmagań. Nie muszę żyć z doklejonym uśmiechem, że wszystko jest OK. Mogę się przyznać do moich depresji, zagubienia, samotności i poczucia klęski. Bóg wie, że tak jest. Skoro Koheleta nie skreślono z listy natchnionych autorów za zbyt mały poziom nadziei, to znaczy, że Pan Bóg pozwala nam pomarudzić na nasz los. Do Boga nie muszę iść tylko przez doświadczenie powodzenia, miłości, szczęścia. Mogę iść do Niego przez ciemną dolinę samotności, marności, zwątpienia. Nadzieja nie buduje na iluzjach. Nadzieja rozbija w pył wszelkie doczesne 'nadziejopodobne' optymizmy. 

ks. Tomasz Jaklewicz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-23 09:02:47
miniaturka

Młodzi Włosi odkrywają przyszłego błogosławionego, giganta internetu

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.
2020-09-23 09:42:16
miniaturka
play

Wzruszający film o misji kobiety - litania biblijna kobiet!

Ten krótki film jest ukazaniem roli współczesnej kobiety w świetle biblijnych niewiast. Rut, Noemi, kobieta cierpiąca na krwotok... to tylko niektóre z kobiet wspomnianych w litanii z powodu ich zasług. Litania jest otwartą zachętą do ich naśladowania w odwadze, miłości i gorliwości.
2020-09-23 10:38:10
miniaturka

Dziś przypada wspomnienie św. Ojca Pio

Św. Ojciec Pio zadziwił cały świat swoim niezwykłym życiem i gorącą wiarą. Krzyż Zbawiciela stał się dla niego szkołą kapłaństwa i źródłem miłości wobec ludzi, których spowiadał, uzdrawiał i pocieszał. Dziś, 23 września, przypada wspomnienie św. o. Pio.
2020-09-23 11:26:27
miniaturka

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy przełożona na 2021 rok

Zaplanowana na 17 października br. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok, gdyż aktualny stan epidemii uniemożliwia jej przeprowadzenie w pierwotnym terminie. O decyzji poinformował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
2020-09-23 11:50:36
miniaturka

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio ma 16 lat

23 września – liturgiczne wspomnienie świętego z Pietrelciny to dzień wyjątkowy dla krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. To dzień 16 urodzin Dzieła!
2020-09-23 13:02:06
miniaturka

Kenia: większość mieszkańców za życiem

85 proc. Kenijczyków jest za życiem – wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjską pracownię badawczą Ipsos MORI. Mimo tej przytłaczającej postawy pro-life w tym afrykańskim kraju, parlamentarzyści debatują nad projektem ustawy legalizującej aborcję na życzenie.