Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-14 08:07
ds / ks. Arkadiusz Nocoń

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Jedni nie widzą, inni nie chcą widzieć

Szukam znaków, szukam w Słowie, szukam w ludziach. Zastanawiam się czy jestem czujny i uważny, bo tylko wtedy dostrzec mogę Boski pierwiastek w swoim życiu. Wiem, że Bóg chce kierować moim życiem, ale mogę udawać, że tego nie widzę. Dlatego wtedy zasłużę na większe potępienie niż ten, który Boga nie poznał wcale.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Nieszczęsne miasta

Ewangelia - Dobra Nowina, to nie tylko „Błogosławieni, którzy …”, ale również „Biada wam …”. I jeśli słowo to („Biada”), zdoła dzisiaj nami wstrząsnąć, obudzić z letargu, byśmy nie podzielili losu mieszkańców tych trzech nieszczęsnych miast, o których mowa w Ewangelii, to rzeczywiście będzie to dla nas „Dobra Nowina” – jak wszystko, co ratuje nas przed Bożym gniewem.

Co spowodowało, że Jezus począł czynić wyrzuty wspomnianym miastom? Ewangelista Mateusz podpowie, że ilość cudów, które tam zdziałał (nigdzie tyle ich nie uczynił!). W żadnym też miejscu tak długo nie przebywał (w Kafarnaum osiadł na czas swej publicznej działalności, por. Mt 4,13). Komu [zaś] wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie (Łk 12,48). Nie dziwią więc gorzkie słowa Jezusa: mieszkańcy Korozain, Betsaidy, Kafarnaum otrzymali od Niego najwięcej.

Dlaczego jednak byli tak oporni na Jego naukę? Dlaczego słowa i znaki Jezusa nie doprowadziły ich do pokuty i nawrócenia? Egzegeci, bibliści wciąż poszukują odpowiedzi na to pytanie i wskazują nam czasem na … archeologię. Otóż, mimo wyraźnego zakazu zawartego w Dekalogu: Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (Wj 20,4), w ruinach starożytnej synagogi w Korozain archeolodzy odnaleźli nie tylko motywy roślinne i abstrakcyjne charakterystyczne dla sztuki żydowskiej, ale również przedstawienia zwierzęce (centaury walczące ze lwami) i wątki mitologiczne (np. wizerunek Meduzy). To zaś, jak wszystko, co pochodziło z pogaństwa, było surowo zabronione. Jak więc znalazło się w synagodze? Otóż, uważa się, że wraz z upływem czasu niektórzy rabini zaczęli interpretować biblijny zakaz w duch tolerancji, a mieszkańcy Korozain, i okolicznych miast, stawali się coraz bardziej „otwarci”. Tak otwarci, że każda prawda była dla nich dobra, i żadna nie była dla nich ważna.

Słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii powinny więc zabrzmieć dla nas jak memento, dla nas coraz bardziej „tolerancyjnych i otwartych”, i obojętnych zarazem na „znaki i cuda”, które nam uczynił.

Obyśmy więc i my nie musieli kiedyś usłyszeć: „Biada tobie, Warszawo, Gdańsku, Krakowie, bo gdyby w Chinach lub na Uralu działy się te rzeczy …”.

ks. Arkadiusz Nocoń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-12 16:49:58
miniaturka

Kard. Turkson: pandemia zaprowadziła wielu marynarzy na skraj rozpaczy

Bardzo pogorszyły się warunki pracy marynarzy. Wielu nie miało kontaktu z rodzinami o wiele dłużej niż przewidywały to kontrakty. Niektórzy stracili zatrudnienie lub zostali oszukani przez armatorów i pozostawieni bez środków do życia.
2020-07-12 17:33:01
miniaturka

Ukraina: pamięć i modlitwa w 77. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

- Dziś najważniejsze jest to, aby nauczyć się przebaczać i nie myśleć z nienawiścią. Każdy w kim takie wydarzenia będą wywoływały chęć zemsty i nienawiści, ten mentalnie nie będzie się różnił od tych, którzy to robili - mówi konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.
2020-07-13 09:57:16
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Zło zawsze będzie Twoim przyjacielem, chyba, że masz 'miecz'

Ileż to razy miałem trudność z oceną tego co jest dobre a co złe. Co jest prawdą a co fałszem. Zawsze to było trudne, bo tak działa Zły: przychodzi pod postacią dobra. To, co szkodzi człowiekowi 'sprzedaje' jako wielką przygodę, realizację marzeń bez oglądania się na konsekwencje. I tu potrzeba Jezusa i Jego światła. Zadziała jak miecz, który rozdzieli dobre i złe.
2020-07-13 11:14:34
miniaturka

Turcja zmieniła znak jedności w znak podziału i wykluczenia

Światowa Rada Kościołów, która skupia około 350 wyznań chrześcijańskich, wyraziła rozczarowanie i smutek z powodu decyzji władz tureckich o przekształceniu Hagia Sophia w Stambule w meczet.
2020-07-13 11:21:39
miniaturka

Bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.
2020-07-13 11:59:20
miniaturka

Matko, daj nam siłę ducha i przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe

Kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości! Przywróć nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe! - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.