Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-27 08:42
ds / ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Czuwająca miłość

Zazwyczaj zadania, które są związane z jakimś terminem (datą, a czasem nawet i godziną) udaje nam się wykonać. Nadchodzi chwila, w której nie mamy już innego wyjścia; wówczas, choćby na samym finiszu, potrafimy się zmobilizować.

Nawet z natury leniwy student zmobilizowany stresem czy ryzykiem oblania egzaminu, potrafi na kilka dni przed nim uczyć się nawet kilkanaście godzin na dobę. U wielu pracowników również jest taka zdolność mobilizacji „rzutem na taśmę”. Może i z tej przyczyny wiele firm działa w systemie projektów: zadania z mocno podkreślonym terminem zakończenia. Tak zwany „deadline” (dosłownie „linia śmierci”), oznacza nieprzekraczalny termin wykonania pracy. To jest to recepta na wszystko? 

Problem pojawia się jednak w zadaniach najbardziej życiowych, które nie mają takich terminów czy deadline-ów. A zadań takich jest bardzo wiele. Nie ma deadline-u na ukończenie wychowania dzieci, chociaż dzień w dzień widzimy, że dzieci rosną, rozwijają się, a czas biegnie. Nie ma również terminu na poprawę w relacjach z bliźnim, choć znamy dobrze fragment pięknego wiersza „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Nie ma deadline-u, aby wziąć się za siebie, by podjąć dietę, czy popracować nad własnym charakterem.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca nas do stałego czuwania. Czyli do świadomości, że dziś może być ku temu ostatnia okazja. Chrystus sięga do przykładu złodzieja, którego - nieproszonego - można mniej lub bardziej spodziewać się w nocy. Również sługa powinien wiedzieć, że Pan powróci, a mimo tego czasem zlekceważy swój obowiązek.

Nasza gotowość czuwania, nie powinna jednak wypływać z lęku. Czuwanie to wierna miłość w czasie. Czas jest krótki, aby kochać i by tę miłość przekuwać w czyny. Dusze oziębłe, te które zwiędły, postarzały się, zapominają, że życie składa się z konkretnych lat, lata zaś - z miesięcy, a te z kolei - z dni. Kiedyś nastąpi i nasz „deadline”, zakończymy nasze pielgrzymowanie tu na ziemi. A to jest pewniejsze niż to, że złodziej przyjdzie w nocy.

Pomyślmy odważnie o naszym życiu. Dlaczego nie znaleźć czasem paru minut, by z miłością dokończyć tę pracę, która nas dotyczy i jest środkiem naszego uświęcenia? Czemu zaniedbujemy obowiązki rodzinne? I dlaczego tak się nam śpieszy podczas modlitwy czy Mszy świętej? Z jakich przyczyn brak nam cierpliwości i spokoju, kiedy idzie o wypełnianie obowiązków naszego stanu, a nie okazujemy żadnego pośpiechu przy zaspokajaniu osobistych zachcianek? Można powiedzieć, że to drobnostki, ale z nich składa się całość naszego życia. Wielkie sukcesy (lub wielkie porażki) są zwykle wynikiem odpowiedzi (lub ich braku) w codziennych małych wezwaniach. „Zapytasz być może: a po co miałbym się wysilać? Nie ja ci na to odpowiem, lecz święty Paweł: Miłość Chrystusa przynagla nas. Cała przestrzeń ludzkiej egzystencji jest za mała, by poszerzyć granice twojej miłości” (św. Josemaria Escriva).

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-08-21 09:05:27
miniaturka

Dziś Kościół wspomina św. Piusa X, papieża

"Św. Pius X uczy nas wszystkich, że u podstaw naszych działań apostolskich podejmowanych na wielu polach musi być zawsze głęboka osobista więź z Chrystusem, którą należy pielęgnować i rozwijać dzień po dniu" - mówił Benedykt XVI. Z okazji wspomnienia św. Piusa X, przypominamy katechezę Benedykta XVI wygłoszoną podczas audiencji ogólnej, dnia 18 sierpnia 2010 roku, w Castel Gandolfo.
2020-08-21 10:49:06
miniaturka

Sztutowo: Policjant utonął, ratując 12-letnią dziewczynkę

Wczoraj zginął, ratując kąpiącą się w morzu i tonącą dziewczynkę, policjant z Mińska Mazowieckiego Marcin Szpyruk. Osierocił żonę i 15-miesięczne dziecko.
2020-08-21 11:41:58
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Wielbłąd i komar

Faryzeusze nie potrzebowali Jezusa: „zbawiały” ich dziesięciny z mięty, kopru i kminku: „odkupywali” nimi swą obłudę, fałsz, hipokryzję. W dzisiejszej Ewangelii usłyszeli więc słowa, które, gdybyśmy ich przed chwilą nie przeczytali, trudno by nam było uwierzyć, że wyszły z ust Jezusa.
2020-08-21 11:47:02
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Mądrość czy głupota – wybór należy do ciebie

W Biblii często pojawia się schemat dwóch dróg. Do wyboru jest dobro albo zło, prawda albo fałsz, życie albo śmierć.
2020-08-21 11:50:03
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Czy to przez Ciebie Czarna Madonna płacze?

Dziś – Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Kim jest dla Ciebie Czarna Madonna?
2020-08-21 11:59:43
miniaturka

#3kropki - Możliwość i wiara, i moc

▪️ ▪️ ▪️