Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-12 08:43
ds / ks. Tomasz Jaklewicz

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Człowiek w kryzysie i Bóg

Bóg nas potrzebuje. Dlatego nigdy z nas nie rezygnuje. Szuka i przychodzi nawet w miejscach naszej ucieczki. Komentarz biblijny, 1 Krl 19, 9a. 11-16.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Prorok w kryzysie

  1. Eliasz był potężnym prorokiem. Ale miał też swój kryzys. To pocieszające. Gdzież nam do odwagi Eliasza? Wszystkich dopadają kryzysy. One są częścią życia. Kiedy pojawiają się sprawy, które nas przerastają, szukamy miejsca schronienia i ucieczki. Jakiejś groty, w której można by się ukryć, przeczekać. Ale nie da się w tej grocie pozostać na całe życie. Bóg wzywa: „Wyjdź, aby stanąć na górze wobec Pana”. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Kryzysu nie da się rozwiązać ucieczką, chowaniem się, zamykaniem oczu na prawdę. Trzeba stanąć przed Bogiem z całą swoją biedą. Co jest moją grotą, w której się chowam, gdy jest mi trudno? Gdzie szukam snu, znieczulenia, ucieczki? Trzeba wyjść z tej groty.
  2. „Co ty tu robisz, Eliaszu?” – pyta Bóg. Przed kim uciekasz, co się z tobą dzieje? To jakby echo wołania Boga w raju: „Adamie, gdzie jesteś?”. Bóg nas szuka i odnajduje w naszych miejscach ucieczki. Nie rezygnuje z nas. Eliasz dokonał już sporo. Można by uznać, że się „zawodowo” wypalił i dać mu święty spokój. Zrobił swoje, dziękujemy, do widzenia. Tak często traktuje się ludzi. Również w Kościele, niestety. Ale Pan Bóg nie daje Eliaszowi spokoju. Choć przychodzi w szmerze łagodnego wiatru. Co ja tutaj robię? Czasem zadajemy sobie to pytanie. Bo mamy słuszne przeczucie, że Bóg wciąż jednak czegoś od nas chce. Liczy na nas i zaprasza do współpracy.
  3. „Żarliwością zapłonąłem o Pana, Boga Zastępów…” – Eliasz wspomina ogień, który płonął w jego sercu. A jednak w całej jego wypowiedzi wybrzmiewa poczucie klęski. Jakby chciał powiedzieć: „i co mi z tego przyszło…”. Tak bywa również z nami, przyznajmy. Nieraz po dokonaniu jakiegoś wielkiego dobra przychodzi zwątpienie, czy to miało sens. A może ten wysiłek był daremny, może dzieło mojego życia zostanie zaprzepaszczone.
  4. Bóg mówi mu: „idź, wracaj swoją drogą…”. Bóg wciąż potrzebuje Eliasza. Pomaga mu się pozbierać i wykonać kolejną misję. Co to oznacza dla mnie? Gdzie mam powrócić? Co podjąć? Ilu ludzi, tyle historii. Ale ta sama miłość Boża, która pomaga nam wyjść z kryzysu, mocniejszym i pokorniejszym. „Oczekuj Pana, bądź mężny, nabierz odwagi i oczekuj Pana” – śpiewamy w Psalmie. Dokładnie tak.

ks. Tomasz Jaklewicz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-11 17:28:31
miniaturka

Białystok: odbyła się tradycyjna procesja przez centrum miasta

Droga procesji eucharystycznej prowadziła tradycyjnie przez centrum miasta, od archikatedry do kościoła św. Rocha. W czasie, gdy procesja przechodziła obok cerkwi św. Mikołaja, rozbrzmiały dzwony tejże świątyni, a arcybiskup metropolita uczynił znak krzyża Najświętszym Sakramentem.
2020-06-11 17:44:01
miniaturka

Abp Depo wspomina starszego Jana Pawła II, który ciągle klękał przed Przenajświętszym

W dzisiejszej homilii metropolita częstochowski wspomniał pobożność wobec Najświętszego Sakramentu, jaką miał św. Jan Paweł II. Nawet wtedy, gdy było bardzo trudno uklęknąć, Papież na to nalegał. W pewnym momencie domagał się tego stanowczo i głośno: „Tu jest Chrystus! Proszę!”.
2020-06-12 08:20:11
miniaturka

Koronawirus może stać się pretekstem do zamykania kościołów po pandemii?

Amerykański Departament Stanu ostrzega, że rządy niektórych krajów mogą wykorzystać koronawirusa do zamykania kościołów i innych miejsc kultu także po pandemii. Ochrona zdrowia obywateli może stać się narzędziem walki z religią.
2020-06-12 08:48:15
miniaturka

Nigeria: kolejny brutalny atak Boko Haram na cywilów!

Co najmniej 70 zabitych, prawie wszystkie domy zniszczone, brutalna rzeź wszystkich zwierząt domowych. To smutny bilans ataku terrorystycznej grupy Boko Haram na jedną z wiosek w północnej Nigerii.
2020-06-12 09:19:01
miniaturka

Hiszpania: rosną przypadki łamania wolności religijnej

W 2019 roku w Hiszpanii zanotowano 55 ataków na miejsca kultu. Były to zarówno podpalenia, jak również inne akty agresji, w wyniku których zniszczony został wystrój lub wyposażenie tych obiektów.
2020-06-12 09:25:39
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Pragnij i bądź prostolinijny!

Jeśli pragnienie będzie łączyć się ze szczerym spojrzeniem na siebie i na otaczający nas świat, jeśli nasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie, możemy być spokojni, że bez zuchwałego przysięgania, zawierzamy nasze pragnienia Komuś, kto wszystko może. Komentarz do Ewangelii, Mt 5, 33-37.