Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-02 08:47
ds / ks. Michał Kwitliński

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Aniołowie stróże i czuła miłość Boga

Anioł stróż kojarzy nam się z dzieciństwem. Na pobożnych obrazkach jest przedstawiany jako młodzieniec prowadzący dziecko, np. przez mostek. Młodzieniec ma dziewczęce rysy, ale nie chodzi o ideologię gender, tylko o próbę wyrażenia faktu, że aniołowie, istoty duchowe, nie mają płci. Inny typowy wizerunek anioła, to pyzaty chłopiec ze skrzydełkami, który wisi nad dziecięcym łóżkiem.

Autor/źródło: Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Ten sposób przedstawiania Aniołów stróżów nawiązuje do słów Pana Jezusa, który mówi o nich w kontekście dzieci. Jednak może nas wprowadzić w błąd, sugerując, że Aniołowie stróże opiekują się tylko dziećmi. Od tego już tylko krok, aby uznać ich za wychowawczą bajkę, która ma dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a w najlepszym razie, uświadomić czym jest Boża Opatrzność. Aniołów nie ma, ale dziecku łatwiej sobie wyobrazić anioła niż Boga. 

Istnienie aniołów jest prawdą wiary, wprost wynikającą z Objawienia. Sprowadzanie ich do symbolu oznacza odrzucenia świadectw Starego i Nowego Testamentu, w szczególności zaś słów Pana Jezusa. W dzisiejszej Ewangelii mówi nam o ich istnieniu i roli. Mówi również o nas. Aniołowie mają, z Bożego rozkazu, strzec duchowego i fizycznego bezpieczeństwa dzieci. My wszyscy wobec Boga jesteśmy małymi dziećmi i za takie powinniśmy się uważać. Aniołowie stróże są wyrazem czułej miłości Boga. Nabożeństwo do Aniołów stróżów pomaga nam zobaczyć Go jako Ojca. Może potrzebujemy tego bardziej mając lat 50 niż gdy mieliśmy lat 5.

Stać się dzieckiem wobec Boga wymaga wysiłku. Muszę uznać własną małość, ograniczenia, słabości. Muszę uznać, że potrzebuję Ojca, który się mną opiekuje. Aniołowie są istotami odrębnymi od Boga, przezeń stworzonymi. Równocześnie jednak, są Jego wiernymi narzędziami, On działa przez nie. Obecność anioła oznacza szczególną obecność Boga. Gdy więc mam nabożeństwo do mojego Anioła stróża, głębiej odczuwam opiekę mego Ojca Boga.

Uniżyć jak dziecko nie oznacza bycia infantylnym. Oznacza całkowite zawierzenie się Bogu, a zarazem przyjęcie Jego woli. Z tego wynika, że bierzemy, na ile On nam pozwala, odpowiedzialność za nasze życie i za świat. Poradzimy sobie, bo On jest przy nas. Konkretny przejaw tej postawy, to odpowiedzialność za innych. Możemy się jej uczyć od Aniołów, którzy wypełniają wolę Boga troszcząc się o nas. Aniołami nie jesteśmy, ale na miarę naszych ograniczonych możliwości, mamy troszczyć się o innych, szczególnie tych najbliżej nas. Jak 7-latka która na prośbę mamy ma przypilnować młodszego braciszka, tak i ja troszczę się o osoby, które Bóg mi powierzył, stawiając je na drodze mego życia.

ks. Michał Kwitliński

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-10-01 16:06:04
miniaturka

Ks. Murziński z zakazem głoszenia Słowa Bożego i wypowiedzi w mediach

Ks. Paweł Murziński otrzymał zakaz głoszenia Słowa Bożego, spowiadania i publikowania swoich wypowiedzi w mediach. Może natomiast w koncelebrze odprawiać Mszę świętą w parafii, w której jest wikariuszem.
2020-10-01 16:53:50
miniaturka

Jasna Góra z aplikacją mobilną na smartfona

Dzięki aplikacji mobilnej Bonafide – Polska Pielgrzymuje każdy użytkownik smartfona ma teraz dostęp do najważniejszych wydarzeń i informacji z Jasnej Góry, a w zwiedzaniu pomoże interaktywna mapa. Projekt powstał dzięki inicjatywie polskiej branży cyfrowej reprezentowanej przez Związek Cyfrowa Polska.
2020-10-02 00:02:56
miniaturka

Idź i głoś - weekendowe rekolekcje dla kobiet

Rekolekcje z cyklu "Maryja - Matką poszukujących drogi" prowadzone przez ks. Marka Chrzanowskiego FDP odbędą się od 23 do 25 października w Poznaniu.
2020-10-02 10:54:23
miniaturka

Kto w papieskich komnatach wymienia żarówki?

Watykan to przede wszystkim ludzie, których los i egzystencja została spleciona z historią tego najmniejszego państwa świata. Ludzie, którzy na co dzień dbają, by Stolica Apostolska mogła działać. Tak, jak Luciano, którego historię przedstawia Magdalena Wolińska-Riedi w swojej najnowszej książce "Zdarzyło się w Watykanie".
2020-10-02 11:55:09
miniaturka

Polska prezentacja encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” w Łodzi

Już wkrótce odbędzie się prezentacja wyczekiwanej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej.
2020-10-02 12:42:19
miniaturka

Bp Miziński: Ciągłe reformowanie Kościoła jest potrzebne

- Wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem w Polsce oraz kwestie formacji kapłańskiej będą głównymi tematami 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – poinformował sekretarz generalny KEP.