Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-14 06:00
mk / ks. Tomasz Jaklewicz

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezusowe „biada” nie jest potępieniem, ale mocnym wezwaniem do nawrócenia. Jeśli Kościół z lęku przed krytyką świata przestanie mówić „biada” złu i błędom naszej epoki, stanie się zwietrzałą solą. Miłość bez prawdy staje się tanim sentymentalizmem. Bez „biada” będzie bieda.

Autor/źródło: pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Bez „biada” będzie bieda

1. Pan Jezus rozmawiał twardo z faryzeuszami. Nie owijał w bawełnę, ale mówił prosto z mostu rzeczy mocne i trudne dla nich do przyjęcia. Polemika z faryzeuszami była też formą walki Jezusa o ich zbawienie. Miłość nie zawsze oznacza mówienia zawsze rzeczy miłych i przyjemnych. Miłość idzie w parze z prawdą. Czasem konieczne jest ostrzeżenie przed złem, które przybiera formę „biada”. Jakie „biada” powinno paść pod moim adresem? Warto o tym pomyśleć. Jakie zło, w którym tkwię, a które próbuję być może jakoś sam usprawiedliwić, zasługuje na ostrą Bożą naganę? Bywa, że zło ukrywa się pod zewnętrznym pozorem cnoty. To był właśnie przypadek faryzeuszy. Taki faryzeusz może także mieszkać we mnie.

2. Jezus zarzuca w jakimś sensie całemu narodowi wybranemu to, że nie słuchali proroków. Ten zarzut nie jest czymś nowym. W Starym Testamencie prorocy w mocnych słowach napominali Izraela. Ten nurt prorockiego napomnienia osiąga swój najmocniejszy wyraz w nauczaniu Jezusa. Trzeba te karcące słowa znowu odnieść do siebie. Bóg posyła swoich proroków także do Kościoła. Czy jednak ich słuchamy? Dla mojego pokolenia prorokiem był św. Jan Paweł II. Budujemy mu pomniki, ale czy naprawdę przejęliśmy się do głębi jego nauczaniem? Czy szukamy w nim światła dla obecnego zamętu?

3. Najmocniejsze słowa Jezusa padają pod adresem religijnych elit Izraela. „Wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli”. Odnosząc te słowa do dzisiejszego Kościoła należałoby je skierować głównie do biskupów, kapłanów, teologów. Kryzys dzisiejszego Kościoła jest bez wątpienia także kryzysem jego przywódców. Bez odważnego, mądrego świadectwa wiary pasterzy, owce się gubią. Jezusowe „biada” nie jest potępieniem, ale mocnym wezwaniem do nawrócenia. W tym sensie jest także na służbie miłości, prawdy i nadziei. Jeśli Kościół z lęku przed krytyką świata w duchu poprawności politycznej przestanie mówić „biada” złu i błędom naszej epoki, stanie się zwietrzałą solą. Miłość bez prawdy staje się tanim sentymentalizmem. Bez „biada” będzie bieda.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-13 15:05:25
miniaturka

Przychodnia zdrowia w Denver zapewnia opiekę pro-life od poczęcia do naturalnej śmierci

Placówka opieki zdrowotnej w Denver pokazuje, jak może wyglądać świadczenie opieki pro-life od poczęcia do naturalnej śmierci. I to w sposób ekonomicznie zrównoważony. Chism i jej córka, mimo uwag jej kolegów z branży, podjęły kroki w kierunku otwarcia gabinetu położniczego/ginekologicznego pro-life. Odniosły sukces.
2021-10-13 15:08:12
miniaturka

Bp Dajczak: wybudzić się do świadectwa to dzisiaj fundamentalna sprawa

To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa – powiedział bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, podczas briefingu dla mediów 13 października. W Rzymie na wizycie ad limina apostolorum przebywa druga grupa biskupów z Polski.
2021-10-13 15:36:38
miniaturka

Siostrzenica Jana Pawła I: wujek był świętym już za życia

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu uznającego cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła I. Oznacza to, że zostanie on niebawem ogłoszony błogosławionym. Z tej okazji wywiadu Radiu Watykańskiemu udzieliła Pia Luciani, bratanica „uśmiechniętego papieża”.
2021-10-14 09:36:33
miniaturka

Bp Piotr Libera: Synod zainicjowany przez Franciszka pozwoli kreować nowy model Kościoła

Rozpoczynający się synod może być pozytywnym impulsem pozwalającym kreować model Kościoła lepiej odpowiadającego realiom XXI wieku – mówi bp Piotr Libera, biskup płocki w rozmowie z KAI. „Bardzo istotne jest uważne wsłuchiwanie się w głos Ludu Bożego, kontakt, bycie z ludźmi, także z tymi prostymi” – dodaje.
2021-10-14 10:09:47
miniaturka

Edukacja w oczach świętych. Wybrane myśli wielkich ludzi

„Miłość czynna uczy prawdziwego wychowania i twórczości” – mówił św. ks. Jan Bosko. 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Oto kilka cytatów mówiących o nauce i wychowaniu.
2021-10-14 10:14:34
miniaturka

Nigeria: terroryści porwali 3 kleryków z seminarium duchownego w Kadunie

W poniedziałek, 11 października uzbrojeni napastnicy weszli na teren katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego w mieście Fayat w stanie Kaduna i porwali stamtąd 3 kleryków, raniąc 6 innych. Przewieziono ich do szpitala, a ich stan zdrowia lekarze określają jako stabilny.