Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-12 06:00
AC / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus zasiada dziś przy stole w domu faryzeusza. Został zaproszony na obiad. To jedno z wielu miejsc, w których był goszczony. Przyjmował zaproszenia nie tylko od tych, którzy darzyli Go życzliwością.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Obiad u faryzeusza

Jezus zasiada dziś przy stole w domu faryzeusza. Został zaproszony na obiad. To jedno z wielu miejsc, w których był goszczony. Przyjmował zaproszenia nie tylko od tych, którzy darzyli Go życzliwością. Jako Gość nie był więźniem konwenansów. Dobre samopoczucie gospodarza nie było dla Niego hamulcem powstrzymującym wyrażanie opinii.

Zbawienie człowieka jest sprawą ważniejszą od kurtuazyjnych gestów. Dlatego wyrazem szacunku wobec faryzeusza, który zaprosił Jezusa na posiłek jest mówienie trudnej prawdy z miłością.

Ewangeliści nie przekazali nam słów Jezusa krytykującego faryzeusza jako narzędzi do tropienia postaw faryzejskich u innych, lecz we własnym wnętrzu. Wyzwalając się z hipokryzji rozpoznajemy jej symptomy w sobie. Trwając w duchowej chorobie, diagnozę stawiamy tylko innym.

Przyjęcie przez Jezusa zaproszenia do domu jest zachętą, aby zaprosić Go także do swojego życia. Zaproszenie to skutkuje przemeblowaniem umysłu i serca.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-11 14:20:23
miniaturka

Oazowicze chcą wybudować studnię w Kenii

„To dzieło może być pierwszą Oazą, w dosłownym tego słowa znaczeniu, stworzoną przez Ruch Światło-Życie” – podkreślają przedstawiciele Diakonii Misyjnej. Zachęcają, by wspólnie zbudować „studnię i lepsze jutro dla Masajów”.
2021-10-11 14:20:30
miniaturka

Papież dziękuje Siostrom Miłosierdzia za czułość i współczucie

Papież przyjął na audiencji uczestniczki 21. Kapituły Generalnej Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antydy Thouret. Franciszek przypomniał w kontekście rozpoczętego Synodu, że osoby konsekrowane są niezastąpioną obecnością w wielkiej wspólnocie w drodze, jaką jest Kościół.
2021-10-11 15:00:14
miniaturka

Za nami I edycja Europejskiego Forum Przyszłości

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyło się Europejskie Forum Przyszłości (EFP). W trakcie trzech dni wydarzenia, w 60 debatach uczestniczyło ponad 8 tys. gości, a transmisje online z debat i wydarzeń towarzyszących śledziło ponad 30 tys. widzów.
2021-10-11 15:58:27
miniaturka

Prof. Roszkowski: zakwestionowano pojęcie prawdy, wolność stała się bóstwem

„To jest błędne koło, w którym dzisiejszy postmodernistyczny świat ugrzązł. Pytanie, co jest ważniejsze, wolność czy dobro i prawda” – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski. Przyznał, że cywilizacja zachodnia stoi dziś przed wieloma zagrożeniami – zewnętrznymi i wewnętrznymi.
2021-10-11 16:13:11
miniaturka

Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych - relacja ze szkolenia KIOD

W dnia 7-9 października 2021 r. w Centrum Formacyjno – Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się szkolenie pt. „Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych: kontrola, kancelaria, odpowiedzi”.
2021-10-12 08:40:21
miniaturka

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.