Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-11 06:00
JR / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niekiedy podobnie jak słuchacze Zbawiciela oczekujemy jakiegoś znaku. Ale przecież największy znak został nam dany. Jezus zmartwychwstał i żyje! Znak Jonasza został dany nie tylko żyjącym w czasach Zbawiciela, ale także nam, którzy polegamy na ich wierze.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Temat: Do was, powołanych przez Jezusa Chrystusa

Nie, drogi bracie i siostro. Dzisiejsze rozważanie nie będzie jedynie dla osób duchownych. Jeśli bowiem wczytamy się dokładnie w dzisiejszą liturgię słowa, zobaczymy, że bez względu na to, kim jesteśmy – księżmi czy biskupami, siostrami zakonnymi czy dyrektorami w firmie, sprzątaczkami czy ministrami – jeśli zostaliśmy obmyci wodą chrztu świętego, zostaliśmy jednocześnie powołani do życia w łasce i pokoju. One są darami Ducha Świętego i rozlewają się szeroko w ludzkich sercach, jeśli idziemy za Chrystusem i gotowi jesteśmy współpracować z Bogiem w wypełnianiu dzieła, dla wypełniania jakiego postawił nas w tym miejscu w życiu, w którym jesteśmy. Wszystko to po to, aby świat rozumiał, że w Chrystusie przychodzi do nas sam Bóg. W nim zatem spotykamy Kogoś więcej niż Salomona, Jonasza czy jakikolwiek ludzki autorytet.

Niekiedy podobnie jak słuchacze Zbawiciela oczekujemy jakiegoś znaku. Ale przecież największy znak został nam dany. Jezus zmartwychwstał i żyje! Znak Jonasza został dany nie tylko żyjącym w czasach Zbawiciela, ale także nam, którzy polegamy na ich wierze. Wszak gdyby nie ich gorliwość, gdyby nie przekaz wiary, który trwa aż do naszych czasów, dalej bylibyśmy poganami, niepozyskanymi dla wiary! Aż strach pomyśleć, gdyby apostołowie zgromadzeni w Jerozolimie uznali, że Ewangelia została dana jedynie Żydom i nie należy jej głosić poganom, lub gdyby myśląc kategoriami, jakimi po wielokroć posługuje się dzisiejszy świat, uznali, że nie należy przepowiadać poganom, bo to nietolerancyjne narusza ich prawa do wyznawania własnej wiary i lepiej wraz z nimi budować Imperium Rzymskie i chwalić cesarza, niż ryzykować więzienie a nawet śmierć za wiarę.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Pozyskiwać pogan dla wiary w Pana Jezusa! Jakże proste a zarazem trudne w dzisiejszych czasach. Czasach poprawności politycznej i nowomowy. Czasach zagłuszania i przekrzykiwania siebie, a jednocześnie czasach, gdy nawet wielu powołanych i wybranych woli iść za duchem tego świata niźli za Duchem Świętym. Stawiamy siebie w roli mędrców chcących ocalić doczesny świat, podczas gdy wiele dusz idzie na potępienie ze względu na naszą oziębłość i brak odwagi głoszenia przede wszystkim Chrystusa. Każdy z nas został postawiony w miejscu, które zajmuje w życiu nie bez powodu. Niekiedy to pięć minut naszego życia, które może nie tylko ocalić wiele dusz ludzkich, ale także naszą własną duszę.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy zabiegam o pozyskanie pogan dla wiary w Jezusa Chrystusa?


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-10 15:26:14
miniaturka

Czy Szekspir interesował się astronomią?

Shakespeare zakorzeniony był w średniowiecznym obrazie świata i nie interesował się astronomią? Analiza dzieł poety, dokonana m.in. przez Polaków, temu przeczy. Obrazy planet i gwiazd obecne w jego poezji współbrzmią z kosmologicznymi dyskusjami epoki i z przekonaniami czołowych londyńskich astronomów.
2021-10-10 16:00:57
miniaturka

„Potrzebujemy dziś takich księży”. Beatyfikowano założyciela Domów Miłosierdzia

W kalabryjskiej Tropei odbyła się dziś beatyfikacja ks. Francesca Mottoli, założyciela Domów Miłosierdzia i Rodziny Oblatów Najświętszego Serca Jezusa. „Potrzebujemy dziś takich księży, którzy rozsiewają wokół nie swoją woń, ale zapach Chrystusa” – powiedział w homilii kard. Marcello Semeraro.
2021-10-10 16:53:59
miniaturka

Kazimierz Górski patronem stadionu PGE Narodowy w Warszawie

Kazimierz Górski oficjalnie został patronem stadionu PGE Narodowy w Warszawie. „Kazimierz Górski prowadził nas do zwycięstw. Pamiętamy, jak te zwycięstwa dawały nam nadzieję” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania obiektowi imienia legendarnego trenera.
2021-10-11 08:57:41
miniaturka

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od... uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które „znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów”.
2021-10-11 10:02:19
miniaturka

Rekolekcje przed Ogólnopolskim Kongresem Jezusa Chrystusa Króla

W najbliższy piątek – 15 października – w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczną się 10-dniowe „Rekolekcje Polaków”, poprzedzające zaplanowany na początek listopada w Warszawie Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla.
2021-10-11 10:13:57
miniaturka

Abp Gądecki: kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie

„Dwaj Apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie” – powiedział abp Gądecki przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej.