Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-24 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Z własnego doświadczenia wiemy, że życie wymaga ciągłych wysiłków i że nie możemy zatrzymać się w drodze. By iść dalej, mimo upadków, potrzebujmy Bożego miłosierdzia i Bożej pomocy, tak jak Piotr. Bóg buduje swój Kościół nie tylko na Apostołach, ale także na mnie, ze wszystkimi moimi słabościami.

Autor/źródło: Unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„A wy za kogo Mnie uważacie?” (Łk 9,20)

Prawdopodobnie uczniowie spodziewali się, że kiedyś padnie to pytanie, wszak Jezus stawał się coraz bardziej znany z racji na nauczanie, a jeszcze bardziej na cudowne znaki, które czynił przy różnych okazjach. Z pewnością słyszeli też różne głosy na Jego temat, o czym zresztą świadczy dzisiejsza Ewangelia. Jedni mówili, że to Jan Chrzciciel, inni, że Eliasz, a jeszcze inni, że któryś z proroków (zob. Łk 9,19).

Jednak pytanie: „A wy za kogo Mnie uważacie?” (Łk 9,20), postawione przez Jezusa w sposób tak bardzo bezpośredni, trochę zaskoczyło uczniów; jedynie Piotr dał spontaniczną i bardzo trafną odpowiedź: „Za Mesjasza Bożego” (Łk 9,20).

Warto zauważyć w tym miejscu, że na pierwsze pytanie Jezusa wypowiedziało się wielu uczniów, na drugie tylko jeden. Podobnie dzieje się z nami; kiedy chodzi o jakieś sprawy, które nie angażują nas bezpośrednio, chętnie się wypowiadamy, natomiast o wiele trudniej jest nam się określić, gdy chodzi nasze osobiste poglądy.

Nawet jeśli inni uczniowie się nie wypowiedzieli, z pewnością zapamiętali to Chrystusowe pytanie i szukali na nie osobistej odpowiedzi; wszak chodziło o Kogoś, dla Kogo zostawili wszystko i wszystkich i Kto bardzo zmienił ich życie.

Chodzi o pytanie, które jest w centrum także naszej wiary i naszego sposobu myślenia i postępowania. Czy przypominamy sobie chwilę, w której po raz pierwszy powiedzieliśmy świadomie Chrystusowi: „Wierzę w Ciebie, mojego Pana i Boga”? Czy przypominamy sobie okoliczności tego bardzo osobistego i świadomego wyznania wiary? Warto wrócić dzisiaj do tej chwili, w kontekście duchowej drogi Piotra i jego słów przytoczonych w dzisiejszej Ewangelii. Kiedy patrzymy na życie apostoła i jego doświadczenie, dostrzegamy, jak Pan prowadził go do poznania rzeczy istotnych i do powolnego, ale systematycznego unikania tych, które czynią człowieka słabym. Piotr miewał swoje wzloty i upadki, a jego wielkość polegała m. in. na tym, że zdawał sobie z tego sprawę i miał świadomość, że ciągle potrzebuje Bożej pomocy.

Z własnego doświadczenia wiemy, że życie wymaga ciągłych wysiłków i że nie możemy zatrzymać się w drodze. By iść dalej, mimo upadków, potrzebujmy Bożego miłosierdzia i Bożej pomocy, tak jak Piotr. Bóg buduje swój Kościół nie tylko na Apostołach, ale także na mnie, ze wszystkimi moimi słabościami. Prośmy dzisiaj, za pośrednictwem św. Piotra apostoła, o łaskę pokornego, szczerego i mężnego wyznawania naszej wiary, połączonego z codziennym podejmowaniem chrześcijańskich obowiązków tam, gdzie uczymy się, pracujemy, wypoczywamy…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-23 13:24:26
miniaturka

Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Złotego FENIKSA 2021

Ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych nagrodzony został Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2021. Ogłoszenie laureatów tegorocznej nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nastąpiło tuż po otwarciu XXVI Targów Wydawców Katolickich.
2021-09-23 13:36:23
miniaturka

Teksas: więcej kobiet w klinikach ciążowych pro-life i proaborcyjne działania korporacji

Już trzy tygodnie po wejściu w życie nowych antyaborcyjnych przepisów w amerykańskim stanie Teksas przychodnie ciążowe działające w duchu pro-life zanotowały wzrost o co najmniej 30 procent. W klinikach aborcyjnych ruch spadł natomiast nawet o 80 procent.
2021-09-23 14:15:23
miniaturka

Do 26 września trwa nadzwyczajny dyżur telefonu inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Przewidując skutki, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa „Zranieni w Kościele” uruchomiła program wsparcia kryzysowego. Od środy 15 września aż do niedzieli 26 września pod numerem 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych.
2021-09-23 14:58:58
miniaturka

Program 26 Targów Wydawców Katolickich – wiele ciekawych spotkań z autorami

Ponad 100 wydawców zgromadziły 26. Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września. Zachęcamy do zapoznania się z programem.
2021-09-23 15:12:24
miniaturka
play

„Boże, pokaż mi szlak”. Arkadio rapuje w obronie życia

„Modlę się o niebo dla tych, o których wspomniałem, modlę się za nas, byśmy wyciągali wnioski...” – rapuje Arkadio w utworze „Pokaż mi szlak”. W swoim najnowszym singlu Arkadio zachęca, by szukać pomocy, gdy znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia.
2021-09-23 15:55:11
miniaturka

Matka, która rozrywa kajdany

W krakowskim kościele Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty znajduje się wizerunek Maryi, czczonej jako Matka Boża od Wykupu Niewolników. Obok obrazu jako wotum umieszczone zostały... kajdany ofiarowane w 1633 roku przez uwolnionego skazańca. Jej wspomnienie obchodzimy 24 września.